Integrirano upravljanje granicom

Slika topvijesti/2013/veljaca/27_02_000.jpg

Riječ je o projektu vrijednom nešto više od 90 tisuća eura, koji se uz primarno financiranje iz predpristupnog programa pomoći Europske unije (IPA 2010 program) sufinancira i nacionalno, a provode ga Delegacija EU u RH i granične policije ministarstava unutarnjih poslova Hrvatske i, partnera u ovom projektu, Slovenije. Svrha je projekta, čiji je rok provedbe 23. srpnja ove godine,

U nazočnosti glavnog ravnatelja policije Vlade Dominića, slovenskog veleposlanika u Hrvatskoj Vojka Volka, predstavnika Delegacije EU u RH Luigia Barilea i brojnih drugih uzvanika, u amfiteatru Ravnateljstva policije otvoren je, 27. veljače, twinninglight projekt (IPA 2010 program) „Podrška usklađivanju hrvatskog koncepta Integriranog upravljanja granicom s konceptom Integriranog upravljanja granicom Europske unije“. Riječ je o projektu vrijednom nešto više od 90 tisuća eura, koji se uz primarno financiranje iz predpristupnog programa pomoći Europske unije (IPA 2010 program) sufinancira i nacionalno, a provode ga Delegacija EU u RH i granične policije ministarstava unutarnjih poslova Hrvatske i, partnera u ovom projektu, Slovenije. Svrha je projekta, čiji je rok provedbe 23. srpnja ove godine,  daljnji razvoj, odnosno usklađivanje hrvatskog upravljanja granicom s europskim modelom pa su stoga očekivani rezultati ovog projekta revidiranje Nacionalne strategije integriranog upravljanja granicom u skladu s europskim konceptom te, temeljem te strategije, izrada Akcijskog plana. Riječ je o ključnim dokumentima za daljnju pripremu Hrvatske u ispunjavanju kriterija za pristup schengenskom prostoru, odnosno za strateški razvoj granične policije i dostizanje EU i schengenskih standarda. S druge strane, cilj projekta je jačanje ukupnih kapaciteta tijela nadležnih za nadzor državne granice u borbi protiv prekograničnog kriminaliteta i nezakonitih migracija.

O važnosti projekta za graničnu policiju i ostale agencije s ovlastima na državnoj granici (carina, Državni inspektorat, veterinarska i sanitarna inspekcija), o odgovornosti i svjesnosti uloge koju donosi članstvo u EU, odnosno preuzimanje brige o dijelu njezinih vanjskih granica, kao i o aktivnostima što su prethodile ovom projektu uvodno su nekoliko riječi kazali glavni ravnatelj policije Vlado Dominić, predstavnik Delegacije EU u RH i šef Odjela za provedbu projekta – jačanje institucija i socijalna kohezija Luigi Barile, dok je NJ. E. Vojko Volk izrazio želju za dobrim radom koji će rezultirati ukidanjem nadzora granice između Hrvatske i Slovenije kroz nekoliko godina, što bi u konačnici trebalo povećati sigurnost prostora u EU i dovesti do cilja – slobode kretanja. Nakon njih, voditelji projekta s hrvatske i slovenske strane Zoran Ničeno, pomoćnik načelnika Uprave za granicu MUP-a RH i Marko Gašperlin, MUP RS, prezentirali su okupljenima povijest integriranog upravljanja granicom od uspostave hrvatske države, tijek jačanja međuagencijske suradnje, ciljeve i rezultate EU projekata na ovom području te detaljan tijek aktivnosti danas otvorenog projekta, a naposljetku je načelnik Uprave za granicu MUP-a RH Zlatko Sokolar iznio zaključke i pobrojao izazove koji nam još predstoje na putu potpunog pristupanja schengenskom prostoru.

- Izazov za hrvatske i slovenske stručnjake u ovom projektu leži u tome da temeljem strateških odrednica EU i uz uvažavanje zajedničkog zakonodavnog okvira izgrade novi koncept integriranog upravljanja granicom, koji će moći koristiti i druge zemlje u širenju europske prakse i koji će dodatno doprinijeti jačanju sigurnosti regije, kao i unutarnjoj sigurnosti i promociji temeljnih načela EU, rekao je glavni ravnatelj Dominić.



Pisane vijesti