- Objavljeno: 16.01.2014.
Izložba fotografija „Red Bell“ u Informativnom centru policije
Odjel prevencije PU osječko-baranjske i Gradsko društvo Crvenog križa Osijek unutar preventivnog projekta Stop trgovanju ljudima organizirali su izložbu fotografija Red Bell. Izložba je održana u srijedu, 15. siječnja u prostoru Informativnog centra PU osječko-baranjske u Trgovačkom centru Avenue Mall u Osijeku.
Foto: PU osječko-baranjska
Odjel prevencije PU osječko-baranjske i Gradsko društvo Crvenog križa Osijek unutar preventivnog projekta „Stop trgovanju ljudima“ organizirali su izložbu fotografija „Red Bell“. Izložba je održana u srijedu, 15. siječnja u prostoru Informativnog centra PU osječko-baranjske u Trgovačkom centru Avenue Mall u Osijeku.
Hrvatski Crveni križ, uz potporu Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, a povodom obilježavanja Europskog dana suzbijanja trgovanja ljudima (18. listopada), pokrenuo je početkom srpnja višemjesečnu kampanju pod nazivom „Red Bell – Crveno zvono“. Cilj ovog projekta je podizanje svijesti javnosti te senzibiliziranje medija o uzrocima nastanka i posljedicama trgovanja ljudima kao i pravima žrtava. Kampanja je usmjerena prema općoj populaciji i medijima, ali s naglaskom na mlađe populacije koje su u najvećoj opasnosti od upadanja u lanac trgovanja ljudima.
Tijekom 2011. godine uočeno je kako se Republika Hrvatska sve više pojavljuje kao zemlja porijekla te krajnjeg odredišta žrtava trgovanja ljudima. S obzirom na međunarodni karakter ovog fenomena, činjenica je da je Republika Hrvatska, uz zemlje u okruženju i dalje važan tranzitni pravac, kojim se koriste krijumčari osoba, droga i oružja, pa tako i trgovci ljudima.
Od 2002. godine do danas evidentirano je sveukupno 126 žrtava trgovanja ljudima, no ova brojka se povećava. Važno je istaknuti i veliki broj nepoznatih žrtava koje zbog bojazni od dodatne viktimizacije ne prijavljuju ovakva kaznena djela te budu prepuštene nesigurnoj budućnosti.
Analizom otkrivenih i prijavljenih kaznenih djela trgovanja ljudima u Republici Hrvatskoj može se zaključiti da ovaj pojavni oblik kriminaliteta najčešće podrazumijeva trgovanje osobama ženskog spola, mlađe životne dobi (od 11 do 30 godina), s ciljem seksualnog iskorištavanja, dok se pripadnicima muške populacije trguje najčešće s ciljem radne eksploatacije. Također, problem ovog kaznenog djela je i prisutno fizičko i psihičko zlostavljanje tijekom kojeg se žrtve uvjerava da im nitko ne može pomoći.