Konferencija o suradnji u području granične sigurnosti

Slika topvijesti/2012/ozujak/uzg.jpg

U organizaciji Ženevskog centra za demokratsku kontrolu oružanih snaga (DCAF) i Ministarstva unutarnjih poslova Republike Makedonije 15. i 16. ožujka u Skopju je održana IX. Godišnja ministarska konferencija o suradnji u području granične sigurnosti u Jugoistočnoj Europi.  

U organizaciji Ženevskog centra za demokratsku kontrolu oružanih snaga (DCAF) i Ministarstva unutarnjih poslova Republike Makedonije 15. i  16. ožujka u Skopju je održana IX. Godišnja ministarska konferencija o suradnji u području granične sigurnosti u Jugoistočnoj Europi.

Na Konferenciji su ispred Ministarstva unutarnjih poslova RH sudjelovali načelnik Uprave za granicu Nikola Milina i policijski službenik za graničnu suradnju u Upravi za granicu Denis Kukec. Osim predstavnika zemalja regije i velikog broja predstavnika zemalja članica Europske unije, sudjelovali su i predstavnici Sjedinjenih Američkih Država te raznih međunarodnih organizacija i inicijativa (EUROPOL, FRONTEX, ICMPD, EUBAM, IOM, MARRI, OSCE i drugi).

Tematsko područje Konferencije odnosilo se na postignuća zemalja regije u provođenju DCAF-ovog „Programa granične sigurnosti“ u posljednjih 10 godina te na buduće planove provođenja ovog programa u vremenskom razdoblju od 2012. do 2015. godine. Načelnik Uprave za granicu prezentirao je postignuća hrvatske granične policije u cilju provođenja najbolje prakse EU na području nadzora državne granice. Posebno je naglasio postignuća u prilagodbi zakonodavstva, izradi strateških dokumenata, kao i razvoju naprednih sustava za obavljanje granične kontrole i zaštite državne granice. Poseban naglasak stavljen je na provedbu svih pripremnih aktivnosti hrvatske granične policije vezanih uz skorašnji ulazak Republike Hrvatske u Europsku uniju te na intenzivno ispunjavanje Schengenskih kriterija kako bi uskoro bili u mogućnosti u potpunosti nadzirati buduću vanjsku granicu Europske unije.

DCAF je kroz 10 godina aktivnosti razvio sveobuhvatni program pomoći vladama zemalja Jadransko-jonske inicijative, odnosno Albanije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije u stvaranju pouzdanog i učinkovitog sustava sigurnosti granice, uzimajući u obzir strateške potrebe i pitanja koja se pojavljuju u ovom području. Aktivnosti se uglavnom temelje na stručnoj savjetodavnoj potpori, a usmjerene su prema unaprjeđenju reforme zakonodavstava, logističke potpore, upravljanju, analizi rizika, obavještajnim podacima i istragama, obuci i obrazovanju te nadzoru plave granice. Republika Hrvatska je u ovim aktivnostima od 2002. do 2006. godine imala status „primateljice“ pomoći, a od 2006. godine, zajedno sa državama članicama Europske unije, putem svojih stručnjaka i prenošenjem  iskustava stečenih u procesu pristupanja Europskoj uniji aktivno sudjeluje i pomaže u provedbi ovog programa.



Pisane vijesti