Ministar Ostojić na konferenciji "Hrvatska - Most Europske unije prema jugoistočnoj Europi"

Slika topvijesti/2015/ozujak/eu_konferencija/27_03_000_m.jpg

Zagrebački hotel Esplanade u petak 27. ožujka bio je domaćin konferencije "Hrvatska - Most Europske unije prema jugoistočnoj Europi". Na prvom panelu govorilo se o daljnjem proširenju Europske unije,

Foto: MUP 

Zagrebački hotel Esplanade u petak 27. ožujka bio je domaćin konferencije "Hrvatska - Most Europske unije prema jugoistočnoj Europi". Na prvom panelu govorilo se o daljnjem proširenju Europske unije, ponajprije iz perspektive zemalja jugoistočne Europe i njihovog puta prema EU. Tema drugog panela, na kojem je govorio  potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, bila je sigurnost u ovom dijelu Europe, ali i u ostatku Unije. 

Potpredsjednik Vlade RH i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić podsjetio je kako je prije dva tjedna povjereniku Europske komisije za migracije, unutarnje poslove i građanstvo Dimitrisu Avramopoulosu predao Izjavu o spremnosti RH za početak schengenske evaluacije. Još jednom je ponovio kako je 1. srpnja 2015. datum kada Hrvatska može aplicirati za ulazak u Schengen, odnosno dvije godine od datuma pristupanja Europskoj uniji, a nakon apliciranja, dolazi do procesa evaluacije.

– Evaluacijski proces započinje ispunjavanjem upitnika od 390 pitanja, što će biti učinjeno tijekom ljeta ove godine. Nakon toga slijedi tehnička evaluacija, odnosno pregled na terenu. Važno je da se prođe tehnička evaluacija, a poslije toga slijedi politička odluka – rekao je ministar Ostojić i dodao kako proces evaluacije traje minimalno godinu i pol dana. Također je istaknuo da svaka zemlja članica svakih pet godina prolazi reevaluaciju.

Ministar Ostojić je rekao kako u ovom trenutku hrvatska granična policija već primjenjuje schengenske standarde te da se u posljednje vrijeme bilježi trend smanjenja ilegalnih imigranata.

- Svi podaci potvrđuju da je balkanska ruta skrenuta s Republike Hrvatska i da ona više nije ruta za krijumčarenje osoba, narkotika i oružja – naveo je ministar.

Što se tiče tražitelja azila, ministar je usporedio stanje u Mađarskoj u kojoj je u prva dva mjeseca ove godine azil zatražila 31.000 osoba, dok je u Hrvatskoj 2014. azil zatražilo 420 osoba.  

Izvršni direktor FRONTEX-a, agencije za operativnu suradnju i koordinaciju na vanjskim granicama EU Fabrice Leggeri je podsjetio kako FRONEX i Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske uspješno surađuju posljednjih sedam godina i da je uloga FRONTEX-a pružiti tehničku podršku Hrvatskoj. Spomenuo je i nedavno održan tečaj za schengenske evaluatore u Zagrebu, čime je hrvatska granična policija bogatija za četiri nova evaluatora.

- Hrvatska je jako naporno radila i uvjeren sam da je Hrvatska ostvarila visoku tehničku razinu za ulogu čuvara vanjskih granica – zaključio je izvršni direktor Frontex-a.

Na panelu su uz ministra Ostojića i izvršnog direktora Leggeria, govorili i zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula, ravnatelj Instituta Hrvoje Požar Goran Granić i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH Božo Ljubić. Osim sigurnosti granica, na panelu se pričao i o terorizmu, ekstremizmu i energetskoj sigurnosti u Europi, kao i stanju u BiH i njezinu putu prema euroatlanskim integracijama. 



Pisane vijesti