- Objavljeno: 13.11.2007.
Moderan kartični kriminal u izrazitom porastu u svijetu i Hrvatskoj
Kartični kriminal i svi pojavni oblici toga vida kriminaliteta u svijetu i samoj Hrvatskoj u izrazitom su porastu. U RH prvi slučaj takvog kartičnog kriminaliteta otkriven je prije desetak godina, a štete prouzročene njime u našoj zemlji samo protekle, 2006. godine iznosile su dvadeset i četiri milijuna kuna..
Kartični kriminal i svi pojavni oblici toga vida kriminaliteta u svijetu i samoj Hrvatskoj u izrazitom su porastu. U RH prvi slučaj takvog kartičnog kriminaliteta otkriven je prije desetak godina, a štete prouzročene njime u našoj zemlji samo protekle, 2006. godine iznosile su dvadeset i četiri milijuna kuna, stoga hrvatska policija suzbijanju toga modernoga kriminaliteta pristupa vrlo pozorno i stručno uz suradnju s Interpolom i Europolom, naglasci su tematske konferencije za novinare Kartični kriminal održane u organizaciji MUP-a RH, Ravnateljstva policije, danas u utorak 13. studenog u Zagrebu u amfiteatru Ravnateljstva policije.
U nazočnosti mnoštva predstavnika sredstava javnog priopćavanja u RH konferenciju je otvorio glasnogovornik Ravnateljstva policije Krunoslav Borovec, a zatim su se okupljenima obratili tumačeći razmjere štetnosti po građanstvo kartičnoga kriminaliteta u Hrvatskoj te ostalim europskim zemljama ravnatelj policije Marijan Benko, njegov zamjenik Ivan Nađ, načelnik Odjela organiziranog kriminaliteta Ante Rajkovača, stručnjak za kartični kriminalitet Željko Brkić te Igor Štefanac, glasnogovornik Hrvatske udruge banaka.
Ravnatelj Benko iznio je aktivnosti hrvatske policije u vezi s borbom protiv kartičnog kriminala ističući suradnju: s bankama, kartičnim kućama i Državnim odvjetništvom, u tu svrhu sudjelovanje na 4. svjetskoj konferenciji o kartičnom kriminalitetu u Tajništvu Interpola u Lyonu 2002., rad u Povjerenstvu za sigurnost kartičnog poslovanja pri Udruzi banaka Hrvatske, specijaliziranje policijskih službenika za kartični kriminal, a posebice intenzivnu međunarodnu policijsku suradnju za koju je prošle godine MUP-u RH dobio priznanje Visa Internationala.
Načelnik Rajkovača kazao je da su najčešći pojavni oblici kartičnoga kriminala plaćanje ukradenom ili izgubljenom karticom, plaćanja kod kojih kartica nije prisutna, krivotvorenja kartice, napadi na bankomate. Navlastito je upozorio na karakteristike i način počinjenja kriminaliteta krivotvorenja kartica koji se očituje visokim stupnjem organiziranosti na međunarodnoj, transnacionalnoj razini s ostvarenjem visokoga profita.
Naveo je i najznačajnije riješene takve slučajeve tijekom 2007. u RH u kojima je: u ožujku u Zagrebu uhićeno šest osoba državljana Velike Britanije kod kojih su pronađene 293 krivotvorene kartice- bijele plastike i šezdeset tisuća eura, u lipnju je u Rijeci uhićeno šest osoba rumunjskih državljana što su podizale novac s bankomata korištenjem krivotvorenih kartica, u kolovozu su na graničnom prijelazu Gola uhićene dvije osobe rumunjski državljani kojima je oduzeto 39 krivotvorenih kartica te trideset tisuća eura, u listopadu su u Puli uhićeni dvije osobe, također rumunjski državljani kod kojih je pronađeno 219 krivotvorenih kartica i četrdeset tisuća eura.
Zajedničko je svim navedenim slučajevima, kazao je Rajkovača, da su svi oni pribavili kartice u Velikoj Britaniji, da su originalne kartice izdavatelja iz Velike Britanije pa je njihovom zapljenom hrvatska policija spriječila štetu u vrijednosti oko milijun američkih dolara. Isto tako u kolovozu ove godine u Zagrebu je uhićen jedan državljanin Malezije s 30 krivotvorenih kartica. Sustavno se dakle prate svi pojavni oblici toga kriminaliteta uz intenzivnu suradnju naše policije s Interpolom i Europolom, nastojimo biti u suzbijanju toga kriminaliteta stalno učinkoviti, suvremeno stručno osposobljeni i stoga smo izrazito uspješni u njegovu sprečavanju.
Posebna pozornost u sprečavanju kriminaliteta posvećuje se motrenju napada na bankomate koji se očituje montiranjem dodatne opreme na bankomate mikro kamerom i skimmerom
( "usta bankomata“), lažnom maskom bankomata, zaključio je Rajkovača.
Igor Štefanac poručio je građanima u ime Hrvatske udruge banaka kako se mogu zaštititi, a da je sustav zaštite siguran, uhodan i postojan u okviru odjela za korisničko poslovanje. Rekao je da za korisnike kartica stvarne štete nema jer banke stalno rade na unaprjeđenju sustava sigurnosti, ali je svakako potrebna samozaštita građana u rukovanju karticama i bankomatima, a u slučaju zloporabe vlastite kartice da prvo obavijeste matičnu banku pa tek onda policiju.
Željko Brkić je pak istaknuo da je postupak riješenih slučajeva kartičnoga kriminaliteta imao sto posto učinkovitosti, da je 2006. bilo ukupno 78 krivotvorenja i prijevara karticama u RH, a do studenoga 2007. taj broj iznosi 154 slučaja.