- Objavljeno: 22.09.2014.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama
Foto: Ilustracija
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, 22. rujna, obilježava se od 2004. godine kada ga je Hrvatski sabor proglasio u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22. rujna 1999. godine. Toga je dana, tijekom brakorazvodne parnice, Mato Oraškić ubio sutkinju Ljiljanu Hvalec, suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Harju Prohić, a teško ranio zapisničarku Stanku Cvetković.
Osuđen je na maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora.
Jedan od strateških ciljeva MUP-a je smanjiti rizike od kažnjivih ponašanja u području obiteljskog nasilja, nasilja nad ženama te promicati ravnopravnost spolova i ljudska prava kroz izgradnju kulture tolerancije i dijaloga, a što se nastoji postići kroz jačanja kapaciteta prevencije, ali i kontinuiranim poboljšavanjem represivnih policijskih mehanizama, međuresorne suradnje i edukacije intervencijsko-pomagačkih profesija.
Problematika obiteljskog nasilja i nasilja nad ženama se u Hrvatskoj prati kroz teže (kaznena djela) i blaže (prekršaje) kažnjive radnje, koje uključuju sve vidove nasilja počevši od verbalnog i psihičkog nasilja, preko ekonomskog nasilja do širokog spektra fizičkog nasilja, koje se kreće u rasponu od tjelesne ozljede do teškog ubojstva te višestrukih modaliteta spolnog zlostavljanja žrtve.
Statistički pokazatelji
U 2013. godini u Hrvatskoj je zabilježeno 41 ubojstvo i teško ubojstvo te 124 ubojstva i teških ubojstava u pokušaju. U odnosu na spol žrtve navedenih kaznenih djela, zabilježena je 21 žrtva ženskog spola kaznenog djela ubojstva i teških ubojstava te 23 žrtve ženskog spola kaznenog djela pokušaja ubojstva i teških ubojstava. Od 41 počinjenog ubojstva, 15 ih je počinjeno među bliskim osobama što je 36,6 posto ukupnog broja, dok je taj udio 2012. godine bio 52,9 posto. Jedanaest oštećenih osoba su žene. Što se tiče odnosa prema žrtvi: u četiri slučaja suprug je ubio suprugu, u tri slučaja brat brata, u po dva slučaja sin je usmrtio majku te izvanbračni supružnik supružnicu, a u po jednom slučaju sin oca, majka kći, unuk baku te bivši izvanbračni supružnik supružnicu. Od ukupno 124 pokušaja ubojstva, počinjena su 32 među bliskim osobama, što predstavlja udio od 25,8 posto, dok je tijekom 2012. godine taj udio iznosio 34 posto. U ovom je slučaju oštećenih osoba ženskog spola 12.
U prvih šest mjeseci ove godine evidentirano je 9 ubojstava i teških ubojstava te 55 pokušaja, a s obzirom na spol, 5 žrtava ubojstava su žene, dok ih je 11 oštećeno kaznenim djelom pokušaja ubojstva. Među bliskim osobama počinjeno je 4 od ukupno 9 ubojstava, odnosno 44,4 posto od ukupnog broja ubojstava počinjeno je u obitelji. S obzirom na spol, 3 oštećene osobe su žene. Od ukupnog broja pokušaja ubojstava u istom razdoblju, 16 ih je počinjeno među bliskim osobama, odnosno 29 posto, a oštećeno je 7 osoba ženskog spola.
Obiteljsko nasilje
Što se tiče obiteljskog nasilja, u posljednjih 6 godina Hrvatska bilježi trend značajnog smanjenja kaznenih djela ubojstava žena u obitelji (2008.: 24 ubijene žene; 2009.: 23 ubijene žene; 2010.: 18 ubijenih žena; 2011.: 12 ubijenih žena; 2012.: 12 ubijenih žena; 2013.: 11 ubijenih žena i u prvom polugodištu 2014.: 3 ubijene žene).