- Objavljeno: 09.04.2014.
Nastavljaju se međunarodne ministarske konferencije u Opatiji
U srijedu, 9. travnja, održan je 11. sastanak Vijeća ministara PCC SEE-a i Ministarska pregledna konferencija DCAF-a o aktualnim temama iz područja granične sigurnosti
Foto: MUP
Međunarodne ministarske konferencije u Opatiji nastavljaju se. U srijedu, 9. travnja, održan je Sastanak Vijeća ministara PCC SEE-a (Police Cooperation Convention South Eastern Europe) i Tradicionalna ministarska pregledna konferencija DCAF-a (Democratic Control of Armed Forces) o aktualnim temama iz područja granične sigurnosti.
Tema 11. Sastanka Vijeća ministara bila je jačanje međunarodne regionalne suradnje u okviru PCC SEE konvencije. Sastanak je u ime predsjedatelja otvorio Mladen Ćavar, zamjenik ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine koji se u svom obraćanju sudionicama zahvalio na pomoći i potpori koju države članice daju Bosni i Hercegovini na njenom putu ka članstvu u Europskoj uniji.
Anton Travner, direktor DCAF-a Ljubljana i voditelj PCC-a za područje jugoistočne Europe istaknuo je da je ovo najvažniji sastanak u povijesti PCC-a izrazivši uvjerenje kako će odluke o razmjeni podataka koje su donesene biti velik pomak unaprijed i otvoriti novo poglavlje PCC pripremne faze.
Domaćin, Ranko Ostojić, potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar unutarnjih poslova, obratio se prisutnima rekavši kako je suradnja između ministara unutarnjih poslova i sigurnosti u jugoistočnoj Europi, u okviru PCC SEE-a, važan instrument u izgradnji kapaciteta za borbu protiv prekograničnog kriminala. „Hrvatska će, sukladno svojim sposobnostima i na temelju konkretnih projekata i dogovora, kao i do sada ustrajati na pružanju podrške i svakoj budućoj suradnji. Članstvo u Europskoj uniji zajednički je cilj svih država u jugoistočnoj Europi i ključni element za uspostavu mira, stabilnosti i napretka u regiji“, istaknuo je i dodao kako hrvatsko Ministarstvo unutarnjih poslova razmjenjuje vlastita iskustva sa susjednim zemljama, pružajući im na taj način pomoć u bržem napredovanju i usklađivanju nacionalnog zakonodavstva u službi kako bi bili u skladu s europskim standardima.
Nj. E. Theodor H. Winkler, generalni direktor DCAF-a rekao je kako provedba konvencija neće samo bitno ojačati prekogranične aktivnosti između država već će i znatno pridonijeti poboljšanju sigurnosne situacije u regiji i šire. Istaknuo je kako je u proteklih nekoliko godina po pitanju policijske suradnje u regiji vidljiv velik napredak te pohvalio zemlje potpisnice za napore i ulaganja posvećena jačanju regionalne policijske suradnje. „Konvencija je višeznačajna jer nije ograničena samo na provedbu internih procedura zemalja potpisnica, već doseže i programe drugih regionalnih aktera i međunarodnih organizacija, a koordinira i aktivnosti provedene u okviru Programa sigurnosti DCAF granica. Provedbom konvencija upravljaju zemlje potpisnice, što zahtijeva visoku razinu koordinacije i međusobnog povjerenja kako bi proces bio brz i učinkovit.“
U poslijepodnevnim satima započela je treća u nizu konferencija, Tradicionalna ministarska pregledna konferencija DCAF-a o aktualnim temama iz područja granične sigurnosti. Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić ocijenio je suradnju u okviru DECAF-a u proteklom desetljeću vrlo uspješnom, dinamičnom i intenzivnom, zahvalivši se posebno Theodoru Wrinkleru, bez čijeg nesebičnog entuzijazma, kako je naveo, zajednički pothvat ne bi bio moguć u ovom uspješnom obliku. „Suradnja u okviru DCAF-a između ministarstava unutarnjih poslova i sigurnosti, posebno graničnih službi, u jugoistočnoj Europi izuzetno je važan instrument u izgradnji kapaciteta za borbu protiv prekograničnog kriminala u proteklom, a uvjeren sam i u narednom periodu.“
Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Republike Slovenije Gregor Virant također se obratio sudionicima DECAF-ove konferencije: „U okviru slobodnog protoka ljudi vrlo važno dostignuće je schengenski prostor koji je ujedno i nešto najbolje za bilo koju zemlju članicu EU. Radujemo se danu kada će Republika Hrvatska ući u taj prostor“, rekao je Virant. „Kada govorimo o migracijama u EU, nije u redu naglašavati samo negativne aspekte. Mobilnost ljudi, čak i onih iz zemalja u razvoju, nešto je pozitivno jer oni mogu donijeti svoja znanja, iskustvo i doprinijeti razvoju europske zajednice. U tom pozitivnom kontekstu treba gledati i liberalizaciju viznog režima. Ipak, ilegalne aktivnosti jesu negativne i treba ih rješavati. Radi se o horizontalnom problemu jer je to pitanje raznih državnih segmenata, ne samo unutarnjih poslova i zato je važna suradnja na svim razinama i u svim područjima, posebno suradnja između zemalja jugoistočne Europe. Ako surađujemo i međusobno si pomažemo, sve aktivnosti bit će lakše“, zaključio je.
Obje današnje konferencije bile su prilika za rasprave i bilateralne susrete na visokoj razini o važnim pitanjima u regiji iz djelokruga unutarnjih poslova. Stoga se ovih dana trajanja međunarodnih ministarskih konferencija u Opatiji održava i niz bilateralnih i multilateralnih sastanaka delegacija i sudionika konferencija te se potpisuju različiti protokoli o suradnji policija u regiji. Tako su u srijedu, 9. travnja, pomoćnik glavnog ravnatelja policije i načelnik Uprave za granicu Zlatko Sokolar i direktor granične policije Bosne i Hercegovine Dinko Dumančić potpisali, u ime Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Ravnateljstva policije i Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine, Granične policije, Protokol granične policije o osnivanju Zajedničkog kontaktnog centra na graničnom prijelazu Nova sela (RH) - Bijača (BiH), kojim se određuju nadležna tijela, svrha, način rada i zadaće Zajedničkog kontaktnog centra na spomenutom graničnom prijelazu.