Nogometna sezona 2006./2007. - poduzimanje policijskih mjera

Slika topvijesti/interventna.JPG

Početak nogometne sezone 2006.

Početak nogometne sezone 2006./2007. obilježen je odigravanjem utakmica 1. kola Hrvatske nogometne lige, 29. i 30. srpnja u nekoliko hrvatskih gradova. Ukupno 6 nogometnih utakmica pratilo je oko 14 700 gledatelja, angažirano je 279 policijskih službenika te 288 redara. Policija je zbog narušavanja javnog reda i mira i kršenja propisa Zakona o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima podnijela ukupno 17 prekršajnih prijava. Najviše intervencija policije bilo je na utakmici Međimurje-Hajduk gdje je privedeno 8 osoba zbog uporabe pirotehničkih sredstava, i preventivno zbog alkoholiziranosti navijača. Također zabilježena je i jedna uporaba sredstava prisile na utakmici Dinamo-Slaven Belupo.

U prošlogodišnjoj natjecateljskoj sezoni 2005./2006., koja je započela 23. srpnja 2005. godine, a završila 13. svibnja 2006., na 32 prvenstvene utakmice zabilježena su narušavanja javnog reda i mira, međusobne tučnjave pripadnika navijačkih skupina, oštećenje prijevoznih sredstava i objekata te drugi oblici protupravnog ponašanja. Temeljem čl. 25. i 26. Zakona o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima privedeno je ili preventivno zadržano 1116 navijača. Radi narušavanja javnog reda i mira, uporabe pirotehničkih sredstava, posjedovanja opojnih droga te drugih protupravnih ponašanja protiv 587 navijača podnijete su odgovarajuće prijave nadležnim prekršajnim sudovima. Nadalje, policijski službenici su prema 21 navijaču uporabili sredstva prisile. Iako je u odnosu na ranija razdoblja bilo manje nereda, manje ozlijeđenih osoba i manje materijalne štete, događaji vezani za utakmice na kojima je dolazilo do nereda, ukazuju na to da je ponašanje pripadnika pojedinih navijačkih skupina stalno usmjereno na izazivanje nereda. Također u prošlogodišnjoj nogometnoj sezoni zabilježen je i porast broja gledatelja, ali i porast angažiranih redara i policijskih službenika.

S početkom nove nogometne sezone očekuje se veliki interes za organizirana putovanja navijača, posebno na međusobne utakmice nogometnih klubova "Dinamo", "Hajduk" i "Rijeka", te na međunarodne utakmice klubova i reprezentacije, ali i pojačani interes navijača i za ostale utakmice.

Napominjemo da je 28. lipnja 2006. godine u Narodnim novinama objavljen Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima, a najznačajnije izmjene i dopune odnose se na povećanje kazni za protupravna ponašanja: način provedbe zaštitne, odnosno sigurnosne mjere zabrane prisustvovanja športskim natjecanjima i mjere opreza; ustrojavanje i vođenje zbirke podataka prijestupnika i događanja na športskim natjecanjima: obveze i odgovornosti organizatora športskog natjecanja; ovlasti policije na zabranu održavanja športskog natjecanja; opremanje športskih objekata videonadzorom i dr.

Člancima 3., 4., 7. i 12. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima dopunjeni su članci 5., 6., 16. i 32. Zakona koji se odnose na obveze organizatora da u postupku pripreme i organiziranja športskog natjecanja mora postupiti po nalogu policije u vezi poduzimanja mjera sigurnosti, uključujući i povećanje broja redara. Također, propisano je da športski objekti na kojima se održavaju športska natjecanja prema posebnim pravilima moraju biti opremljeni odgovarajućim videonadzorom, te da će odbiti prodati ili dodijeliti ulaznicu osobi kojoj je izrečena zaštitna mjera, odnosno da će takvoj osobi onemogućiti pristup na prostor športskog objekta.
U dosadašnjoj provedbi Zakona jedan od najvećih problema predstavljala je nemogućnost provedbe zaštitne, odnosno sigurnosne mjere zabrane prisustvovanja športskim natjecanjima, jer nije bio propisan način provedbe.
Slijedom toga, člankom 14. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima dodan je članak 35.a kojim je propisano da osoba kojoj je izrečena zaštitna, odnosno sigurnosna mjera opreza mora pristupiti najkasnije dva sata prije početka određenog športskog natjecanja u nadležnu policijsku postaju, a ako je u tome onemogućena zbog zdravstvenog stanja ili profesionalnih obveza koje ne trpe odgodu, javiti se telefonom, te da takva osoba prilikom javljanja treba dati podatke gdje će se nalaziti u vrijeme trajanja utakmice i još dva sata nakon završetka utakmice, što policija može provjeriti i poduzeti druge potrebne mjere. Ukoliko osoba ne pristupi u policijsku postaju ili se ne javi telefonom policija će poduzeti mjere traganja i procesuiranja, uz prethodno utvrđivanje eventualne opravdanosti razloga nepristupanja ili nejavljanja.

Nadalje, člankom 18. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima dodan je i novi članak 39. b kojim je propisano ustrojavanje i vođenje zbirke podataka prijestupnika i događanja na športskim natjecanjima. Ovo je također vrlo značajna novina u Zakonu koja treba omogućiti učinkovito poduzimanje mjera na sprečavanju nereda i nasilja na športskim natjecanjima te sankcioniranje osoba koje se protupravno ponašaju. MUP je u koordinaciji sa nadležnim službama pokrenuo postupak ustrojavanja zbirke koja će se voditi na informacijskom sustavu MUP-a.



Stranica