Obilježen Svjetski dan izbjeglica

Slika topvijesti/2013/lipanj/Svjetski dan izbjeglica/Dan_izbjeglica_Tx1.jpg

U povodu obilježavanja Svjetskog dana izbjeglica u Sportskom centru Utrina u Zagrebu, 20. lipnja održan je prigodan program

 Foto: MUP

U povodu obilježavanja Svjetskog dana izbjeglica u Sportskom centru Utrina u Zagrebu, 20. lipnja održan je prigodan program. Na obilježavanju su sudjelovali predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova, UNHCR-a, Hrvatskog Crvenog križa, Centra za mirovne studije te predstavnici brojnih drugih nevladinih i međunarodnih organizacija.

Svjetski dan izbjeglica organizirao je Ured Visokog povjerenika za izbjeglice Ujedinjenih naroda (UNHCR) u Hrvatskoj s Ministarstvom unutarnjih poslova Republike Hrvatske.

Programska voditeljica Centra za mirovne studije Sandra Benčić istaknula je,  između ostalog,  ohrabrujuću činjenicu da se danas u proces integracije i prihvata azilanata, uz Ministarstvo unutarnjih poslova, koje je do sad nosilo najveći teret, sve više uključuju i druga ministarstva. Podsjetila je kako je  Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa u Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi uvrstilo i odredbu prema kojoj će sve osobe koje imaju legalan status u RH, što uključuje i azilante, tražitelje azila i osobe pod supsidijarnom zaštitom,  imati pravo na osnovno i srednjoškolsko obrazovanje pod jednakim uvjetima kao i svi hrvatski državljani, što je izuzetno velik napredak.

Izvršni predsjednik Hrvatskog Crvenog križa Nenad Javornik istaknuo je jako dobru suradnju koju Crveni križ ima još od 2004. s MUP-om RH i UNHCR-om te brojnim drugim međunarodnim i nevladinim institucijama. Dodao je kako je ta  suradnja svakim danom sve bolja i intenzivnija. 

Predstavnik UNHCR-a u RH Terence Pike  podsjetio je kako je danas  više od 45 milijuna ljudi raseljeno zbog sukoba ili nasilja. Za veliku većinu njih rat je glavni uzrok. Više od polovice izbjeglica dolazi iz samo pet zemalja pogođenih ratom: iz Afganistana, Somalije, Iraka, Sirije i Sudana, podsjetio je.  

-Samo prošle godine, više od dvije i pol tisuće tražitelja azila bilo je smješteno u hrvatskim prihvatnim centrima. Obitelji, žene, djeca i muškarci su zbrinuti zahvaljujući neumornome radu Hrvatskog Crvenog križa, Isusovačke službe za izbjeglice, Centra za mirovne studije, Hrvatskog Pravnog Centra. Vidimo škole, medicinske i sportske centre, lokalne neprofitne organizacije i zajednice koje su dočekale tražitelje azila. Vidimo značajan rad MUP-a i hrvatske Vlade, ne samo da se tražiteljima azila osiguraju sigurnost i dobrodošlica u prihvatnim centrima, nego i da se poštuju europski i međunarodni standardi pravne zaštite, kroz kompleksan i sveobuhvatan sistem azila. Skoro 4000 tražitelja azila tražilo je zaštitu u Hrvatskoj od 2004. godine. Hrvatska sada ima dva namijenjena prihvatna centra, potpuno funkcionirajući sistem azila, uvjete za integriranje izbjeglica, ali prije svega, veliki broj posvećenih profesionalaca koji rade za i s izbjeglicama, istaknuo je Terence Pike koji je ovom prilikom zahvalio MUP-u RH i ministru unutarnjih poslova Ranku Ostojiću na uključenosti koja se odnosi na osobe o kojima brine UNHCR.

Zamjenik ministra unutarnjih poslova Evelin Tonković istaknuo je kako je Ministarstvo unutarnjih poslova do sad poduzelo velike napore učinivši sve u okviru svojih objektivnih mogućnosti kako bi se tražiteljima azila omogućio human i primjeren boravak u današnjim uvjetima u našoj zemlji. Izrazio je uvjerenje da će učiniti još i više, podsjetivši kako nas samo deset dana dijeli od dana kada će RH postati punopravna članica Europske unije, dok je upravo razvoj sustava azila bilo jedno od značajnih područja u kojima se cijenilo kako Hrvatska ispunjava kriterije za članstvo.

Zamjenik ministra unutarnjih poslova Evelin Tonković otvorio je nogometni turnir između tražitelja azila i lokalnog nogometnog kluba NK Utrine. Potom je održana i revijalna utakmica između djece iz lokalne zajednice i djece tražitelja azila.

U sklopu programa postavljena je izložba kreativnih radova tražitelja azila kao i tatoo kanom za žene. 

Podsjetimo, Republika Hrvatska je,  uvažavajući međunarodne konvencije i poštujući propise koji reguliraju skrb o tražiteljima azila, donijela Zakon o azilu koji je stupio na snagu početkom srpnja 2004. godine.

U posljednjih nekoliko godina, kao i u ovoj godini, RH je suočena sa sve većim brojem osoba koje traže azil. Prema najnovijim podacima,  zabilježeno je 714 tražitelja azila u 2013. godini, dok  je  prošle godine njih 1193  podnijelo zahtjev za azil  u Hrvatskoj.

Od 2004. godine od primjene Zakona o azilu u Republici Hrvatskoj 50 osoba je dobilo azil, a 38 je dobilo supsidijarnu zaštitu. Tražitelji azila, osim u  prihvatilištu u Kutini, smješteni su i u hotelu Porin, kojeg će prema odluci Vlade preuzeti Ministarstvo unutarnjih poslova.



Pisane vijesti