- Objavljeno: 07.09.2011.
Obilježena 21. obljetnica Antiterorističke jedinice Lučko
Pred mnoštvom okupljenih uzvanika, gostiju, dužnosnika i djelatnika MUP-a, djelatnih i umirovljenih pripadnika ATJ Lučko u organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova RH, ATJ Lučko i Udruge ATJ Lučko 90 u srijedu, 7. rujna navečer u sjedištu ATJ Lučko svečano je obilježena 21. obljetnica osnivanja Antiterorističke jedinice Lučko.
Pred mnoštvom okupljenih uzvanika, gostiju, dužnosnika i djelatnika MUP-a, djelatnih i umirovljenih pripadnika ATJ Lučko u organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova RH, ATJ Lučko i Udruge ATJ Lučko 90 u srijedu, 7. rujna navečer u sjedištu ATJ Lučko svečano je obilježena 21. obljetnica osnivanja Antiterorističke jedinice Lučko.
Nakon intoniranja Lijepe naše, čitanja imena poginulih, umrlih i stradalih pripadnika ATJ Lučko nazočnima su se prigodno obratili izaslanik ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka, glavni ravnatelj policije Oliver Grbić, izaslanik predsjednice Vlade, ministar branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislav Ivić, izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske, general pukovnik Drago Lovrić, zapovjednik ATJ Lučko Alen Klabot i predsjednik Udruge ATJ Lučko 90 Mladen Grgić. Ističući u svojim govorima značaj ustrojavanja ATJ Lučko, prve oružane formacijekoja je pridonijela očuvanju novostvorene hrvatske države i vlasti tada, govornici su podsjetili i na prebogat ratni put ATJ Lučko, presudnu ulogu ove i danas najelitnije hrvatske postrojbe specijalne policije kako u obrani Hrvatske tako i u pobjedi hrvatske vojske i policije u oslobodilačkom Domovinskome ratu. Na svečanosti su predstavljeni i članovi Savjeta memorijalnog centra ATJ Lučko kojima je prigodno izaslanik ministra Oliver Grbić dodijelio Odluku.
Inače, pred početak svečanosti ispred Spomen obilježja poginulim i preminulim pripadnicima ATJ izaslanstva obitelji poginulih pripadnika ATJ Lučko, Ministarstva unutarnjih poslova, ATJ Lučko i Udruge ATJ Lučko 90 odala su počast polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća. U kapelici Blaženog kardinala Alojzija Stepinca prigodno misno slavlje predvodio je mons. Juraj Jezerinac, vojni ordinarij, dok su u Memorijalnom centru ATJ lučko gosti i uzvanici sa zanimanjem razgledati i postav slika vezanih uz poginule pripadnike ATJ Lučko. Poznate domoljubne pjesme izvela je klapa Intrade.
Od svoga osnutka 7. rujna 1990. do danas, dvadeset i jednu godinu poslije ATJ Lučko najelitnija je hrvatska postrojba. Tijekom Domovinskog rata, za slobodu, samostalnost i teritorijalnu cjelovitost hrvatske države živote na oltar Domovine položila su 14-ica njezinih pripadnika, dok su njih 52 –ica teško ranjena. Za svoje zasluge, herojstvo tijekom Domovinskog rata pripadnici ATJ Lučko odlikovani su pojedinačno najvišim državnim odličjima, a samu Jedinicu predsjednik Republike Hrvatske odlikovao je odličjem «Reda kneza Domagoja s ogrlicom».
Svojim utemeljenjem 7. rujna 1990. Antiteroristička jedinica Lučko postala je prva oružana formacija novostvorene hrvatske države te je bila temelj ustroja hrvatske Specijalne policije, ali i hrvatske vojske. ATJ Lučko jedina je bila i ostala postrojba Specijalne policije s nadležnošću djelovanja na području cijele RH, a i danas je suvremena postrojba Specijalne policije, ustrojena i osposobljena prema svjetskim standardima.
Od samog osnutka kroz Antiterorističku jedinicu Lučko prošlo je više stotina pripadnika iz čijih su redova stasala četiri generala hrvatske vojske kao i brojni umirovljeni, ali i djelatni visoki časnici, dužnosnici i djelatnici hrvatske policije i vojske.
Valja reći kao su svojom hrabrošću, borbenom gotovošću, visokom psihofizičkom spremnošću pripadnici ATJ Lučko, ponajbolji hrvatski sinovi, proslavljene „jake snage MUP-a“ policajci specijalci, ratnici i domoljubi izvršavali su sve zadaće bez ostatka. Nošeni plemenitim i zanosnim domoljubljem, visokim ćudorednim i humanističkim načelima poštivanja slobode i dostojanstva svakoga čovjeka i naroda ispisali su bremenitu i slavnu tisućljetnu povjesnicu hrvatskih elitnih postrojbi i ratovanja te time dali neizmjerljiv i neprocjenjiv obol, doprinos obrani i stvaranju suverene i neovisne hrvatske države, njezinoj pobjedi u Domovinskome ratu.