Obilježena 22. obljetnica Akcije Plitvice i pogibije prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića

Slika FOTOGRAFIJE/2013/plitvice 22 obljetnica/plitvice_skupna_mala.jpg

Na Plitvicama je danas obilježena 22. obljetnica redarstvene „Akcije Plitvice“ i pogibije prve žrtve u Domovinskom ratu, hrvatskog branitelja i pollicajca Josipa Jovića.

 Foto: MUP

Na Plitvicama je danas obilježena 22. obljetnica redarstvene „Akcije Plitvice“ i pogibije prve žrtve u Domovinskom ratu, hrvatskog branitelja i pollicajca Josipa Jovića.

Obilježavanju obljetnice prisustvovali su visoki državni dužnosnici: savjetnik Predsjednika republike za unutarnju politiku Siniša Tatalović, potpredsjednik Hrvatskog sabora Milorad Batinić, ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, izaslanstvo Glavnog stožera OS RH i zapovjednik akcije Plitvice general zbora Josip Lucić.

Među okupljenim visokim državnim dužnosnicima na obilježavanju ove znakovite obljetnice bila je majka Josipa Jovića Marija s članovima obitelji te prijatelji, suborci Josipa Jovića, sudionici akcije Plitvice, pripadnici ATJ Lučko, Udruge specijalne policije iz Domovisnkog rata, pripadnici Udruge Prvi hrvatski redarstvenik i Udruge pripadnika Jedinice za posebne namjene MUP-a RH Kumrovec, Jedinice za posebne namjene MUP-a Rakitje, zatim brojni pripadnici i dužnosnici MUP-a, policije, HV-a, mještani Plitvica i okolice.

Po pozdravu domovini, izvođenju hrvatske himne, prigodnim polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen obilježja Josipu Joviću, uz majku i obitelj Jović, počast su prvoj žrtvi Domovinskog rata odala izaslanstva Predsjednika Republike, Hrvatskog sabora i Vlade, Ravnateljstva policije predvođena glavnim ravnateljem Vladom Dominićem, i izaslanici Glavnog stožera OS RH.

Za njima su odajući počasti slijedila izaslanstva: Koordinacije udruga – pripadnici Udruge ATJ Lučko, Udruge Tigar 90/91 Rakitije i Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata te pripadnici Udruge Prvi hrvatski redarstvenik i Udruge pripadnika Jedinice za posebne namjene MUP-a RH Kumrovec, izaslantvo Udruge Prvi hrvatski redarstvenik, Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata i Udruge branitelja Javne ustanove NP Plitvička jezera kao i izaslanstva Ličko-senjske  i Splitsko- dalmatinske županije te općine Plitvička jezera.

Nakon minute tišine za poginulog prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića i sve branitelje  koji su živote položili na oltar Domovine u Domovinskom ratu, okupljenima  su se obratili prigodnim govorima general zbora Josip Lucić, savjetnik Predsjednika RH za unutarnju politiku Siniša Tatalović, ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić i potpredsjednik Hrvatskog sabora Milorad Batinić.

Josip Lucić, general zbora i zapovjednik akcije Plitviceu svom govoru je pozdravljajući majku Josipa Jovića, Mariju i obitelj, visoke državne dužnosnike i sve prisutne istaknuo: „na isti dan prije 22 godine, na Krvavi Uskrs, ovdje na Plitvicama prekrivenim snijegom, baš kao i danas, okupili smo se u miru naše Domovine kao obitelj, oživljavajući sjećanja na Josipa Jovića i sve žrtve Domovinskog rata. Uskrs u krvi nismo očekivali, no on se dogodio simbolizirajući uskrsnuće naše napaćene domovine.

Prisjećajući se teških ratnih vremena i suboraca kada je Hrvatska od agresora branila svoj teritorij i opisujući svoj ratni put ovdje na Plitvicama čija je znakovitost obilježila suvremenu povijest Hrvatske, istaknuo je važnost hrvatske policije koja je od prvog dana sudjelovala u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

Naglasio je važnost hrvatskih branitelja i rekao: „hrvatski narod danas ne smijemo dijeliti već da svi zajedno moramo ujediniti snage i zajedno poraditi na dobrobiti i blagostanju naših građana. Europa je pred nama i trebamo ju prihvatiti kao izazov, a tragedija naše teške prošlosti daje nam snage za kretanje prema budućnosti“. Uz zahvalu braniteljima i svima koji su stvarali neovisnost Hrvatske zaključio je svoj govor general zbora Josip Lucić. 

Siniša Tatalović, savjetnik i izaslanik Predsjednika Republike Hrvatskeu svom obraćanju skupu rekao je“ simbolika operative akcije Plitvice, kao jedne od prvih uspješnih obrambenih akcija Hrvatske u Domovinskom ratu, veća je samim time što pada na najveći kršćanski blagdan Uskrs. Hrvatska policija nosila je tada najveći teret obrane u Domovinskom ratu i u sklopu koje je poginuo prvi hrvatski redarstvenik, policajac Josip Jović koji je položio svoj mladi život u obrani Hrvatske.

Istaknuvši simboliku Kravavog Uskrsa koja nas svake godine okuplja ona nas: “podsjeća na hrabrost i odlučnost ljudi koji su prvim danima rata ideal slobode i neovisnoti postavili ispred svih osobnih životnih ciljeva i interesa i stavili se bezrezervno u službu obrane Domovine. Danas 22 godine nakon, sloboda je obranjena, a neovisnost stečena i možemo reći da smo prešli veliki put u međunarodnoj afirmaciji Hrvatske koja će za nekoliko mjeseci postati punopravna članica Europske unije i tako politički potvrditi činjenicu svoje povijesne pripadnosti europskom kulturnom i civilizacijskom krugu. Ne smijemo zaboraviti etičku dimenziju društvenog razvoja, na ravnotežu između prava i odgovornosti, nužnost društvene solidarnosti i što veće socijalne pravde. Povijesni ispit obrane  oslobađanja Hrvatske, Josip Jović i tisuće hrvatskih branitelja položili su s odličnom ocjenom, a do svih pozitivnih društvenih podviga doći ćemo samo ujedinjeni i zajedničkim snagama“ - zaključio je izaslanik Predsjednika RH Siniša Tatalović.

Tijekom govora savjetnika Predsjednika RH Siniše Tatalovića, nazočni pripadnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata negodovali su i povukli se, da bi se prilikom obraćanja mons. Jurja Jezerinca prisutnima, ponovno priključili skupu.

Ranko Ostojić, ministar unutarnjih poslova RH i izaslanik predsjednika Vlade RH u obraćanju visokim državnim dužnosnicima i svima prisutnima obratio se s riječima:

„Posebno želim pozdraviti suborce Josipa Jovića i ponoviti ću današnje riječi majke Josipa Jovića, Marije koja je dolazeći na mjesto spomen obilježja njezina sina rekla, da vas sa suzama u očima i s ponosom gleda kao sinove, gleda vas kao svoga sina koji je ovdje prije 22 godine poginuo i zato, umjesto bilo kojeg drugog govora i bilo čega drugoga, vama suborcima, ali isto tako i mojim suborcima želim reći s ovog mjesta,  ovdje sam iznad bilo koje politike, odajući počast Josipu Joviću. Učinite to i vi.

Sa svoje strane, vječna mu hvala, hvala i vama, i nikada, nikada nisam svog vrhovnog zapovjednika Franju Tuđmana  izviždao, to je ono što je istina i zato odajmo počast ovdje upravo onima koji su pali za ovu Domovinu, braniteljima i zahvaljujem majci Mariji – naglasio je ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.

Milorad Batinić, potpredsjednik Hrvatskog sabora u svom obraćanju je istaknuo:

„Pogibija dvadesetdvogodišnjeg Josipa Jovića zasigurno je jedna od najtragičnijh i  najherojskijih slika Domovinskog rata, koju mnogi ovdje okupljeni s velikom tugom i s još većim ponosom nose u srcu.

„To proljeće 1991. bilo je ispunjeno političkim previranjima i mitinzima, pozivima na rat i uvođenjem izvanrednog stanja, podmetale su se eksplozije i širile prijetnje i neistine, a balvani i strah naviještali su razaranja i nasilje. U zraku je zaudarao rat. Nad hrvatsku stvarnost nadvili su se tamni oblaci krvi, stradanja i rata, a tek stasale mlade hrvatske oružane snage pokušavale su im se suprotstavljati.

Iako je akcija Plitvice uspjela i uspostavljen je red, taj krvavi Uskrs zauvijek ćemo pamtiti po tragičnoj žrtvi mladoga Josipa Jovića i ranjavanju njegovih suboraca. Upravo taj događaj bio je nagovještaj da će bitka za slobodu i samostalnost hrvatske države biti dugotrajna, teška i okupana krvlju.

Potpredsjednik Batnić naglašavajući vrijednost tisuća branitelja koji su položili ono najvrijednije, svoj život na oltar domovine rekao je:  

„I u ovom je trenutku svaka riječ je suvišna, a svaki opis nedostatan da se opiše snaga i veličina njihova herojstva – bili su i vječno će ostati naši hrabri junaci, čiji je doprinos stvaranju samostalne i suverene Hrvatske nemjerljiv.

Njihovo herojstvo zalog je hrvatske državnosti i zalog budućnosti naše djece.

Prigodni program obilježavanja 22. obljetnice Akcije Plitvice, odavanja počasti prvoj žrtvi Domovinskog rata Josipu Joviću završio je riječima i molitvom koju je predvodio vojni ordinarij biskup Juraj Jezerinac.

U spomen na „Akciju Plitvice“,  pogibiju Josipa Jovića, dan koji pamtimo u našoj povijesti kao“Krvavi Uskrs 1991.“  tradicionalno u organizaciji Udruge specijalne jedinice policije „Grom“ PU karlovačke održan je ultra maraton od Karlovca do Plitvica dionica: Karlovac-Turanj-Donji Budački-Slunj-Rakovica-spomen obilježje. Sudionici maratona dotrčavši do cilja, spomen obilježja dočekani su i pozdravljeni pljeskom.

Također, povodom  obilježavanja 22. obljetnice Akcije Plitvice pripadnici Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata podružnica Rab u koordinaciji s Udrugom hravtskih dragovoljaca Domovinskog rata podružnice Otočac i Senj na osobit su način obilježili pogibiju prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića pješačeći 20-ak kilometara do Plitvica gdje su položili vijenac u čast Josipa Jovića.



Pisane vijesti