- Objavljeno: 12.04.2007.
Povjerenik Frattini od Hrvatske traži konkretne rezultate
Potpredsjednik Europske komisije Franco Frattini naglasio je važnost reformi kako bi se hrvatsko zakonodavstvo uskladilo s europskim, ali je i upozorio da Hrvatska mora pokazati konkretne rezultate, ne samo zbog Bruxellesa i svojeg puta prema EU, nego i zbog svojih vlastitih građana.
Potpredsjednik Europske komisije Franco Frattini na konferenciji za novinare, održanoj danas, 12. travnja, u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija, naglasio je važnost reformi kako bi se hrvatsko zakonodavstvo uskladilo s europskim, ali je i upozorio da Hrvatska mora pokazati konkretne rezultate, ne samo zbog Bruxellesa i svojeg puta prema EU, nego i zbog svojih vlastitih građana. Frattini je, kao povjerenik za pravosuđe, slobodu i sigurnost, nadležan za dva poglavlja hrvatskih pregovora s EU, Poglavlje Pravosuđe i temeljna ljudska prava te Pravda, sloboda i sigurnost.Cijenim napore vaše Vlade na putu integracije u EU, ali postoji još velik posao koji se treba završiti, ne samo na reformama zakonodavstva, već i na provedbi, rekao je Frattini u govoru na sjednici hrvatske Vlade. Što se tiče uspostave učinkovitog i transparentnog pravosudnog sustava, to je jedna od ključnih točaka koje zemlja mora ispuniti da bi bila članica EU, rekao je Frattini, dodajući da nitko ne smije biti iznad zakona, spominjući prije svega suce.
Na polju borbe protiv korupcije, Frattini je naglasio potrebu prevencije, detekcije i procesuiranja slučajeva. Želio bih vidjeti konkretan napredak na konkretnim slučajevima, kazao je. Borba protiv korupcije treba ići na dva kolosijeka, s jedne strane reformom zakonodavstva, a s druge praktičnim i konkretnim koracima, rekao je Frattini. „Trebam brojke, trebam podatke“, naglasio je. U oba Poglavlja za koja je zadužen Frattini, Poglavlja 23. i 24. , uskoro se očekuje napredak, izjavili su i Frattini i predsjednik Vlade RH, Ivo Sanader.
Hrvatska pažljivo očekuje izvješće o screeningu za Poglavlje 23., rekao je Sanader, najavljujući da bi ono uskoro trebalo stići. Što se tiče Poglavlja 24., za koje je Hrvatska dobila mjerilo (integrirano upravljanje granicama) te ga ispunila, očekuje se formalna odluka o otvaranju „u nadolazećim tjednima“. To je poglavlje spremno da Vijeće EU donese formalnu odluku o njegovu otvaranju i tu odluku očekujemo u nadolazećim tjednima, rekao je Frattini.
Frattini je, također, naglasio važnost regionalne suradnje, rekavši da Hrvatska može odigrati, i već igra, važnu ulogu u regiji. „Regionalna suradnja je iznimno važna, jer je Hrvatska tranzitna zemlja“ preko koje se mogu krijumčariti cigarete, droga, ukradeni automobili, čak i ljudi. EK je spremna financijski pomoći Hrvatskoj, ali Hrvatska mora učiniti svoj dio posla, rekao je.
Osobitu pohvalu Frattini je uputio Ministarstvu unutarnjih poslova i ministru Ivici Kirinu na dobro obavljenom poslu u sigurnosti granica, te dodao kako će Europska unija i dalje pomagati.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare Sanader i Frattini govorili su o utjecaju skorog širenja schengenskog prostora na Hrvatsku. Frattini je naglasio da je na navedenom Vijeću razgovarao s ministrima unutarnjih poslova Slovenije, Mađarske i Italije, te je izrazio nadu da će se s Hrvatskom naći zajedničko zadovoljavajuće i prihvatljivo rješenje. Sanader je dodao kako smatra da postoji interes sve te tri zemlje, kao i EU i Hrvatske, da se nađe rješenje. „Mislim da se unutar EU razumije poseban status Hrvatske… i mislim da postoji interes i ove tri zemlje, ali i cijele EU, da se nađe dobro rješenje koje ne bi radilo probleme Hrvatskoj“.
Povjerenik Frattini sudjelovat će popodne na prezentaciji „Postignuća u pravosuđu i unutarnjim poslovima u procesu pristupanja EU“ zajedno s predsjednikom Vlade RH, ministrima vanjskih poslova i europskih integracija, pravosuđa i unutarnjih poslova, kao i predsjednikom Vrhovnog suda RH, glavnim državnim odvjetnikom, ravnateljem USKOK-a i ravnateljem hrvatske policije.
Povjerenik Frattini u petak će, u sklopu hrvatskog predsjedanja Procesom suradnje zemalja jugoistočne Europe (SEECP), sudjelovati na sastanku ministara unutarnjih poslova i pravosuđa o temi „Standardi EU i vladavina prava u jugoistočnoj Europi“, na kojem će zajedno s ministrima pravosuđa i unutarnjih poslova Albanije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine parafirati sporazume o olakšavanju viznog režima i readmisiji.