- Objavljeno: 09.02.2010.
Pripreme za uspostavu ILECU Hrvatska
U Ravnateljstvu policije krajem siječnja održan je četvrti u nizu seminara kako bi se prenijela znanja iz specifičnih područja u okviru ILECU projekta (International law Enforcement Coordination Units), a usmjeren na daljnje unaprjeđenje kapaciteta za provedbu ovog projekta.
Projekt ILECU dio je Regionalnog CARDS programa 2005 za zemlje jugoistočne Europe, kojim se traži ustrojavanje „Jedinice za koordinaciju redarstvenih službi“ kao nacionalne točke koordinacije za razmjenu obavijesti u međunarodnim istragama te uspostavljanju kontakata na strateškoj i operativnoj razini.
Na seminaru su sudjelovali predstavnici Ministarstva financija: Carinska uprava i Porezna uprava, predstavnik DORH-a, predstavnici Ureda za sprječavanje pranja novca te članovi radne skupine HR ILECUS-a.
Glavna tema seminara bila je kriminalistička analiza na tri razine: općoj, strateškoj i operativnoj s naglaskom na ulogu informatičke tehnologije. Predavač Paul Marouschek, načelnik Odjela kriminalističke analize u Saveznom kriminalističkom uredu Republike Austrije, tijekom tri dana prikazao je dosege kriminalističke analize u Republici Austriji, s naglaskom na informatičke aplikacije razvijene ciljano za policijsku kriminalističku analitičku uporabu. Tako su sudionicima seminara prezentirane aplikacije: Sigurnosni monitor (aplikacija za automatsko statističko obrađivanje masovnih nestrukturiranih podataka), GIS – Geografski info sistem (interaktivna karta s kriminalistički relevantnim faktorima), Kriminalistički atlas Austrije i druge.
Rad ovih aplikacija, kao i prikaz kriminalističko-analitičkog rada austrijske policije, ostvaren je prezentiranjem čitavog niza stvarnih slučajeva iz dosadašnjeg rada kojima je zajednička uska suradnja policije, državnog odvjetništva te stručnih osoba iz područja carine, Porezne uprave i Ureda za suzbijanje pranja novca.
Isto tako naglašena je potreba usuglašavanja načina komuniciranja kako bi se podaci policije iz uobičajenog postupanja unutar istražnih radnji mogli elektroničkim putem dostaviti na daljnje postupanje državnom odvjetništvu i pravosuđu, posebice u slučaju potrebe za slanjem zamolbe za pružanjem međunarodno pravne pomoći. Putem sigurnih kanala elektroničkog komuniciranja omogućeno je da se takvi podaci koriste kao dokazi u daljnjem tijeku kaznenog postupka.
Nositelji ILECU projekta su tri članice europske unije: Austrija, Slovenija i Rumunjska, a države korisnice projekta su: Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Makedonija i Srbija. Svakoj državi korisnici određena je jedna država koja pomaže i asistira u provođenju projekta. Za provođenje projekta u Hrvatskoj određena je policija Republike Austrije, a završetak projekta predviđen je za svibanj 2011. godine.
Prema prijedlogu Europske komisije radna skupina definirala je ILECU kao nacionalnu koordinacijsku jedinicu koja okuplja točke kontakata za EUROPOL, INTERPOL, EUROJUST, Europsku pravosudnu mrežu, nacionalnu sudbenu vlast, SECI, strane časnike za vezu, SIRENE, carinske službe, graničnu policiju, FRONTEX, OLAF i ostale redarstvene službe s kojima se surađuje, kao i postupanja po međunarodnim policijskim sporazumima i ugovorima.
ILECU treba biti jedinica koja će moći zahtijevati svako poduzimanje određenih radnji i prikupljanje podataka od svih subjekata prilikom međunarodnih istraga, sukladno nacionalnom zakonodavstvu. Jedinica treba biti pozicionirana na visokoj razini u Ravnateljstvu policije, neposrednoj blizini rukovoditelja koji mogu donositi odluke. Pored policijskih službi sastavni dio ILECU-a trebali bi biti predstavnici: Ministarstva pravosuđa, Državnog odvjetništva, Ministarstva financija – Carinska uprava, Ured za sprječavanje pranja novca, USKOK i druge službe koje su uključene u međunarodne istrage.