- Objavljeno: 13.06.2014.
Projekt „Živim život bez nasilja“ i u Vinkovcima
Foto: PU vukovarsko-srijemska
U OŠ „Ivana Gorana Kovačića“ u Vinkovcima, u petak, 13. lipnja, za učenike tri sedma razreda, kao nastavak na prethodno provedene dvije komponente, provedena je i treća komponenta nacionalnog preventivnog projekta ''Živim život bez nasilja“.
Riječ je o projektu kojeg provode Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Ministarstvo unutarnjih poslova, a koji je usmjeren na sprječavanje nasilja prema ženama, nasilja u obitelji i nasilja među mladima te izgradnju kulture nenasilja među mladima.
Ova komponenta provodila se u vidu interaktivne parlaonice, uz podršku gostiju Vladimira Bakarića, frontmena vinkovačke grupe The Karambol, ujedno autora nekoliko knjiga za djecu te Leonarda Šajna, bivšeg učenika ove škole, koji je dobitnik godišnje nagrade Luka Ritz za promicanje tolerancije i škole bez nasilja za školsku godinu 2010./2011.
U interaktivnoj parlaonici sudjelovali su učenici sedmih razreda, koji su ujedno bili sudionici i prethodnih dviju komponenti projekta.
Tijekom parlaonice, na temu „Razredna pravila - smanjuju li ili ne nasilje u školi?“, temeljem stečenog znanja i prikupljenih informacija u okviru sadržaja prve i druge komponente, učenici su dali svoj osobni osvrt i svoja razmišljanja na pitanja nenasilja, tolerancije i nediskriminacije. Kao pripremu za parlaonicu, prethodno su sudjelovali i u likovnoj i literarnoj radionici, kako bi svojim likovnim i literarnim radom poslali pozitivnu poruku i drugim učenicima po pitanju nenasilja.
Po završetku parlaonice, zajedno s članovima Udruge navijača „Ultrasi“ Vinkovci, nogometnog kluba Cibalia, učenici su se uključili i u oslikavanje grafita na zidu školske dvorane za tjelesni odgoj koji predstavlja ime kampanje „Živim život bez nasilja“. Kao nastavak te aktivnosti bit će oslikavanje i drugih zidnih površina u školskom dvorištu temama koje se odnose na nenasilje, toleranciju i nediskriminaciju.
U sklopu kampanje „Živim život bez nasilja“ organizirano je i natjecanje za najbolji učenički rad na regionalnoj odnosno lokalnoj razini, pa su na razini škole osnovana dva tročlana povjerenstva za literarni te likovni rad. Povjerenstva su izabrala najbolji likovni i literarni rad te su njihovim autorima dodijelili prigodne nagrade. Između dva najbolja učenička rada, članovi povjerenstva odabrali su jedan koji će biti proslijeđen kao predstavnik Vukovarsko-srijemske županije za natjecanje na državnoj razini, gdje će konkurirati za najbolji između ostalih pristiglih radova.
Sedmaši su na kraju popunili i anketne upitnike, putem kojih će se napraviti evaluacija projekta.