- Objavljeno: 22.11.2007.
Pronađene sakralne umjetnine vraćene Pravoslavnoj crkvi u RH
Na području Zagreba (1996. i 1997. godine) i Zadra (1999. godine) pronađene su 22 ikone, te na području općine Voćin, 1992. godine, pronađeno je 39 predmeta povijesne arhivske građe koji su danas predani na daljnje raspolaganje i skrb eparhiji dalmatinskoj i slavonskoj.
Svečanost predaje sakralnih umjetnina priređena je danas, 22. studenoga, u Ravnateljstvu policije, uz nazočnost predstavnika medija. Primopredaji su prisustvovali predstavnici eparhije dalmatinske, eparh šibenski Milorad Đurđević, zamjenik predsjednika Srpskog nacionalnog vijeća Saša Milošević, ravnatelj policije Marijan Benko, policijski službenik Odjela krim. policije specijaliziran za kriminalitet umjetnina Josip Vrbić, pomoćnik ministra unutarnjih poslova za područja od posebne državne skrbi Đoko Tepša, savjetnik ministra Ilija Krneta, predstavnik Srpskog kulturnog društva i predstavnica Ministarstva kulture Bjanka Perčinić Kavur. Eparh šibenski u svom obraćanju posebno je pohvalio dosadašnju suradnju Pravoslavne crkve sa policijom u kontekstu otkrivanja vlasništva i porijekla pronađenih umjetnina. „Pohvaljujem trud policije i pozivam na daljnju suradnju kako bi se očuvala sva kulturna dobra u našoj zemlji", rekao je eparh Đurđević. Eparhiji dalmatinskoj bit će predane pronađene ikone, a eparhiji slavonskoj predmeti povijesne arhivske građe.
Jedan dio ikona pronađenih na području Zagreba 1996. godine identificiran je zahvaljujući kontinuiranim višegodišnjim provjerama policijskih službenika zajedno sa predstavnicima Pravoslavne crkve i službama Ministarstva kulture. Tijekom provođenja kriminalističke obrade nad osobom koja se sumnjičila za počinjenje drugih kaznenih djela, 1997. godine u Zagrebu je pronađeno 6 ikona koje su, prema izjavi te osobe, pronađene na području Knina, neposredno nakon vojno-redarstvene akcije „Oluja“. Dosadašnjim provjerama nije bilo moguće prikupiti saznanja o mogućem vlasniku ili mjestu gdje su se ikone nalazile prije pronalaska. Pronalazak ikona na području Zadra 1999. godine također je povezan sa provođenjem kriminalističke obrade nad jednom osobom koja se sumnjičila za počinjenje kaznenog djela Zlouporabe opojnih droga. Tom prilikom utvrđeno je, ponovno u suradnji sa predstavnicima Pravoslavne crkve, da ikona „Sv. Mihajlo“ pripada crkvi „Sv. Krila i Judite“ u mjestu Karin, dok za ostale ikone nije bilo moguće pouzdano utvrditi vlasnika niti njihovo porijeklo.
„Predaja ovih sakralnih predmeta doprinos je obnavljanju riznice Pravoslavne crkve u Hrvatskoj, a posebnu zahvalnost upućujem Ministarstvu unutarnjih poslova koje je vrijedno radilo na pronalasku, arhiviranju i vrednovanju pronađenih predmeta“, istaknuo je zamjenik predsjednika Srpskog nacionalnog vijeća Saša Milošević.
Predstavnica Ministarstva kulture Bjanka Perčinić Kavur posebno je izrazila zadovoljstvo međuresornom suradnjom sa MUP-om koji je „učinio mnogo za pronalazak i pohranjivanje kulturnih dobara“, te je naglasila kako je za sada okončan samo jedan dio zajedničkog posla, a u budućnosti se očekuju još bolji rezultati u identifikaciji vlasništva i porijekla pronađenih ikona i predmeta povijesne arhivske građe. Početkom 1992. godine u općini Voćin pripadnici Hrvatske vojske pronašli su crkvenu povijesnu i arhivsku građu (razne crkvene knjige, krštenice, ljetopise i druge evidencije), čiji sadržaj nedvojbeno ukazuje da je navedena povijesna građa pripadala Pravoslavnoj crkvenoj općini Voćin, čiji rad nije obnovljen nakon ratnih događanja na tom području. U spomenutoj arhivskoj građi izdvajamo „Knjige rođenih i krštenih od 1948. do 1960., od 1963. do 1982. i od 1987. do 1991. godine“, „Knjiga vjenčanih od 1947. do 1991. godine“, „Knjiga umrlih od 1947. do 1975. godine“, „Knjiga „Žitija svetih““, „Knjiga „Glas Jevanđelja“, „Knjiga „Pet knjiga Mojsijevih“, „Ljetopis Voćinske parohije od 1987. godine itd.
Na upit predstavnika medija: „Zašto se toliko dugo čekalo sa predajom pronađenih sakralnih predmeta, obzirom na godine njihovog pronalaska?“, ravnatelj policije Marijan Benko je odgovorio da je postupak utvrđivanja porijekla sakralnih predmeta i mjesta gdje su oni otuđeni trajao duže vrijeme i da danas još uvijek ne znamo za određeni broj predmeta od kuda potječu i u čijem su vlasništvu. „No, prema sadržaju sakralnih predmeta, a sukladno odluci Državnog odvjetništva, oni će biti predani na čuvanje i daljnje raspolaganje Pravoslavnoj crkvi u Hrvatskoj“, rekao je Benko. On je također istaknuo da je prije nekoliko dana dovršena, u suradnji sa predstavnicima crnogorske policije, zajednička akcija pronalaska i vraćanja umjetničkih predmeta za koje se ispostavilo da pripadaju Katoličkoj crkvi u Republici Hrvatskoj.