Prva pomoć za spas ljudskih života

Kako policija na mjesto događaja vrlo često stiže prije stručnih liječničkih timova hitne medicinske pomoći, neophodno je da policijski službenici budu pravilno educirani za pružanje prve pomoći unesrećenima, jer neznanje i nestručno pružena pomoć može izazvati teške posljedice za ozlijeđenoga čije liječenje i u najboljim medicinskim ustanovama više ne mora biti efikasno.

Policijski službenici se kroz mnoge oblike neželjenih događanja zbog prirode svoga posla gotovo svakodnevno susreću s ozlijeđenim osobama, posebice u prometu. Kako policija na mjesto događaja vrlo često stiže prije stručnih liječničkih timova hitne medicinske pomoći, neophodno je da policijski službenici budu pravilno educirani za pružanje prve pomoći unesrećenima, jer neznanje i nestručno pružena pomoć može izazvati teške posljedice za ozlijeđenoga čije liječenje i u najboljim medicinskim ustanovama više ne mora biti efikasno.

Kako se i od policijskih službenika očekuje sposobnost kvalitetnog pružanja prve pomoći ozlijeđenoj osobi, u Policijskoj upravi osječko-baranjskoj su tijekom 2006. godine provedene dodatne edukacije za obnavljanje prethodno usvojenih znanja i vještina pružanja prve pomoći, ali i stjecanja novih znanja.

Konkretno, tijekom prve polovice prošle godine dr. Zlatko Pinjuh i dr. Denis Ćosić iz Crvenog križa Osijek proveli su predavanja o pružanju prve pomoći za sve policijske službenike Postaje prometne policije Osijek, dok je istom edukacijom koncem godine obuhvaćena i Interventna jedinica policije.

Policijskim službenicima Postaje prometne policije Osijek su 5. travnja 2006. godine svečano uručena uvjerenja o osposobljenosti pružanja prve pomoći, dok su na jednak način policijskim službenicima Interventne jedinice policije uvjerenja uručena 27. prosinca 2006. godine.

Kroz osposobljavanje za pružanje prve pomoći tako je do sada prošlo 59 policijskih službenika Policijske uprave osječko-baranjske, a edukacije će se nastaviti i tijekom ove godine.

 


Stranica