Sastanak MARRI regionalnog foruma u Zagrebu

Slika topvijesti/svibanj08/a_buc_marri_marriP5198614-c.jpg
 „ Zadovoljstvo mi je primijetiti da je Regionalna inicijativa za migracije, azil i izbjeglice tijekom hrvatskog predsjedanja uspješno nastavila s radom kao regionalni forum za rasprave o politici, razmjenu informacija i iskustava na području pitanja migracija. Naših šest zemalja je dokazalo da su sposobne samostalno surađivati, uskladiti vlastite politike i doprinijeti razvoju, stabilizaciji i prosperitetu u regiji. Time je načelo regionalnog vlasništva, na kojem je ova Inicijativa izgrađena postalo sve operativnije. Iskreno se nadam da će ovaj sastanak MARRI regionalnog foruma označiti korak naprijed u jačanju regionalne suradnje i osiguranja sveopće stabilnosti i prosperiteta u jugoistočnoj Europi. Do sada se naša regija uvelike uspjela transformirati izpodručja sukoba u područje suradnje te se ovaj sastanak održava u vrijeme kad je politički proces rješavanja spornih pitanja u tijeku. Značajan napredak je također postignut u Procesu stabilizacije i pridruživanja u cijeloj regiji. Kao država kandidatkinja u procesu pristupnih pregovora, Hrvatska snažno podupire težnje ka članstvu u EU-u zemalja jugoistočne Europe. Neprekidan proces proširenja EU-a i konačni postanak regije jugoistočne Europe njenim dijelom ostaje naš zajednički strateški odabir koji će povećati mir i olakšati razvoj ovog dijela Europe“, rekao je između inog u svom obraćanju okupljenim predstavnicima, nacionalnim koordinatorima zemalja MARRI inicijative državni tajnik MUP-a Ivica Buconjić na sastanku MARRI regionalnog foruma održanom u ponedjeljak, 19. svibnja, u prostorima HGK- Komora Zagreb u Zagrebu.

Sastanak MARRI- regionalnog foruma upriličen je u suorganizaciji MUP-a i MVPEI -a RH te njime Republika Hrvatska završava svoje jednogodišnje uspješno predsjedanje MARRI inicijativom. Državni tajnik Buconjić pri kraju govora je kazao: „Hrvatska nastoji aktivno doprinijeti MARRI inicijativi, imajući na umu preporuke Dnevnog reda sastanka u Solunu na području migracija. Usklađivanje s pravnom stečevinom EU-a na području migracija  preduvjet je za sve zemlje koje teže pristupanju u EU-u. Budući da odgovornost za to počiva na pojedinačnim zemljama, MARRI pruža platformu za razmjenu najboljih praksi i informacija.“

Sve nazočne sastanku, među kojima i predstavnike međunarodnih organizacija, a posebice Katarinu Gradič-Režen, predstavnicu veleposlanstva Republike Slovenije, zemlje predsjedateljice Europskom unijom, veleposlanika Republike Makedonije u Zagrebu Nikolu Todorčevskog, direktora MARRI regionalnog centra u Skoplju Trpea Stojanovskog, pozdravila je predsjedateljica sastanka Marina Rožić, načelnica Odjela za NATO savez MVPEI RH. U svom je govoru istaknula kako su tijekom hrvatskog predsjedanja MARRI inicijativom od travnja 2007. do travnja 2008. predstavljene nove aktivnosti, ali i novi standardi suradnje država članica te kako je hrvatsko predsjedanje pridonijelo razvoju regionalne suradnje u jugoistočnoj Europi kao i poboljšanju budućih aktivnosti pri suradnji u regiji i razmjeni informacija među državama MARRI inicijative. „ U siječnju 2008. MARRI je prešao u regionalno vlasništvo država članica, a u lipnju 2007. izabran je novi direktor MARRI centra u Skoplju. Prelazak u regionalno vlasništvo smatra se jednim od najvažnijih dostignuća hrvatskog predsjedanja. Na današnjem sastanku MARRI regionalnog foruma donesena je i prihvaćena Zagrebačka deklaracija kao važan dokument regionalne suradnje, kao trajna strategija i akcijski plan aktivnosti MARRI-a“, naglasila je Rožićeva. 

Kako je glavni cilj MARRI-a poboljšanje regionalne suradnje u područjima svog djelovanja između zemalja u regiji, u proteklom jednogodišnjem razdoblju svoga predsjedanja kao najnaprednija zemlja u regiji Hrvatska je doprinijela uspješnijoj suradnji zemalja u regiji, istaknuli su svi sudionici u raspravi. Stručnjaci MUP-a RH posebice su brojnim djelatnostima iz svoje nadležnosti pridonijeli MARRI inicijativi, navlastito stručnjaci Uprave za granicu, na području nadzora državne granice, razmjene informacija i međuagencijske suradnje te stručnjaci Uprave inspekcijskih i upravnih poslova. Isto tako stručnjaci MUP-a sudjeluju vrlo aktivno na sastancima i radionicama koje se održavaju u sklopu MARRI inicijative.

U skladu s regionalnom strategijom SEECP-a i izlaznom strategijom Pakta o stabilnosti koji je stupio na snagu 1. siječnja 2008. u tijeku prve polovice predsjedanja, RH je provela koncept regionalnog vlasništva nad MARRI-em. Spomenutim konceptom države članice članarinom financiraju rad Regionalnog centra. Isto tako regionalno vlasništvo, na inicijativu hrvatskog predsjedništva regulirano je statutom, pravilnikom i aneksima, temeljnim dokumentima MARRI-a.
Najvažniji projekti koje je MARRI Regionalni centar ostvario u vrijeme MARRI predsjedanja Republike Hrvatske, a u suradnji s MARRI državama članicama i partnerskim organizacijama su: donošenje projekta o zaštiti dokumenata u MARRI regiji kojeg je financirala vlada Velike Britanije; poboljšane su mjere za borbu protiv trgovine ljudima u Jugoistočnoj Europi kao i prikupljanje podataka i informacijsko upravljanje što je ostvareno uz partnerstvo s Međunarodnim centrom za razvijanje politike migracija, ICMPD); ostvaren je program za podršku razvoja transnacionalnih referentnih mehanizama za žrtve trgovanja ljudima u Jugoistočnoj Europi u partnerstvu s Međunarodnim centrom za razvijanje politike migracija, ICMPD).
Za predsjedanja Republike Hrvatske MARRI-em, Regionalni centar u Skoplju bio je usredotočen na ostvarivanje aktivnosti kao što su donatorski sastanak Prijatelji MARRI-a održan u Skoplju, u  Zagrebu je bila održana Radionica na temu prekogranične suradnje čiji su nositelji bili Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s MVPEI RH. Također je u Skoplju održana završna konferencija o zaštiti dokumenata.


Hrvatsko predsjedanje uspješno je završeno MARRI Regionalnim forumom u Zagrebu gdje je od Hrvatske predsjedanje u slijedećem jednogodišnjem razdoblju MARRI inicijativom preuzela Republika Makedonija.

Regionalna inicijativa za migracije, azil i izbjeglice - MARRI bavi se migracijskom problematikom na području jugoistočne Europe, zapadnog Balkana promicanjem cjelovitijeg, integriranijeg i suvislijeg pristupa problemima azila, migracija, upravljanja granicom, viznim sustavom i povratkom izbjeglica u cilju postizanja međunarodnih i europskih standarda. MARRI je osnovan 2003. godine u kontekstu Pakta o stabilnosti za jugoistočnu Europu. Od srpnja 2004. godine ta Inicijativa nalazi se pod regionalnim vlasništvom kao dio Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP). Regionalni centar MARRI-a otvoren je u Skopju u rujnu 2004. kao tajništvo regionalnog foruma MARRI.



Stranica