Seminar o primjeni novog 'Zakona o azilu' u Opatiji

Slika topvijesti/studeni/26_Opatija_2.jpg

Seminar na temu „Zakon o azilu: novi pravni instituti, usklađenost s međunarodnim pravom i mogući problemi u primjeni" održan je u Opatiji 26. i 27. studenoga u organizaciji MUP-a i Ureda UNHCR-a u RH.

Da hrvatsko zakonodavstvo prati u svemu visoke standarde zemalja Europske unije, SAD-a i razvijenih zemalja svijeta potvrdio je seminar na temu  „Zakon o azilu: novi pravni instituti, usklađenost s međunarodnim pravom i mogući problemi u primjeni» održan i upriličen u Opatiji 26. i 27. studenoga u organizaciji Ureda UNHCR-a u RH te Ministarstva unutarnjih poslova.

Mnoštvu okupljenih stručnjaka za pitanja azila i azilanata iz MUP-a RH: Uprave za inspekcijske i upravne poslove, Uprave za granicu, Odjela za informatiku, povjerenstva za azil iz Zagreba te djelatnicima policijskih uprava istarske, karlovačke, ličko-senjske, sisačko-moslavačke koji rade na pitanjima nezakonitih migracija i azila kao i predstavnicima državnih institucija, centara za socijalnu skrb, nevladinih udruga u Hrvatskoj obratili su se pomoćnik ministra MUP-a Filip Dragović te visoki predstavnik UNHACR-a u Zagrebu Wilfried Buchhorn.

Otvarajući seminar, govoreći o primjeni novoga Zakona o azilu koji u RH stupa na snagu 1. siječnja 2008. Dragović je istaknuo kako se izgradnjom i funkcioniranjem sustava azila Hrvatska potvrđuje kao demokratska država utemeljena na poštivanju individualnih sloboda, ljudskih prava i humanosti te da je područje azila kao dio europske pravne stečevine Europske unije u području Pravde, slobode i sigurnosti za RH značajno u procesu pregovora za članstvo u EU. Republika Hrvatska je kao država kandidat za pristupanje EU prošla multiratelarni i bilateralni screeing za navedeno područje, te je izgradila traženi „benchmark“, stoga se uskoro vrijeme očekuje i otvaranje pregovora u Poglavlju 24, nastavio je Dragović ukazavši na pomoć koju Hrvatskoj pruža u provođenju novog CARDS projekta „Reforma azila II“, a u kojem su joj partneri Kraljevina Nizozemska i Republika Mađarska. Projekt će omogućiti da uz pomoć iskusnih stručnjaka nastavimo s jednakom učinkovitošću razvijati sustav azila u smjeru u kojem se on razvija i u državama članicama EU te da spremno dočekamo trenutak kada će i Hrvatska biti primljena u punopravno članstvo Unije, završio je pomoćnik ministra Dragović.

Wilfried Buchhorn, voditelj Ureda UNHCR-a kazao je kako se nada da će se na seminaru među okupljenima razviti rasprave, dogovori, razmjene mišljenja u konceptima primjene novoga Zakona o azilu u RH u praksi te da mu je posebice drago što su se seminaru odazvali predstavnici ministarstvava, državnih institucija i nevladinih udruga kako bi se Zakon o azilu što lakše mogao primjenjivati.

Pregled novog Zakona o azilu koji u RH stupa na snagu 1. siječnja 2008.  okupljenim sudionicima dala je Gordana Valenta, pomoćnica načelnika Uprave za inspekcijske i pravne poslove. Kazala je kako je broj azilanata u RH još uvijek mali jer je Hrvatska još uvijek tranzitna zemlja. Prema statističkim podacima broj onih koji su podnijeli zahtjev za azil u RH veći je ove godine u usporedbi s prošlom, dodala je Valentova, u 2006. bilo je 88 zahtjeva, a do listopada 2007. podneseno je 127 zahtjeva.


Prvoga dana seminara izlagli su još o supsidijarnoj zaštiti Tatjana Sučec ( MUP) i Jasna Barberić (UNHCR), mr. Ivan Šprajc govorio je o postupku na granici i ograničavanju kretanja tražitelja azila, dok je o novostima u EU na području azila izlagala Zoi Sakelliadou (UNHCR). Rasprave su prvenstveno bile usmjerene na različite uloge koje u provedbi Zakona o azilu imaju nadležna tijela: ministarstva, Povjerenstvo za azil, Upravni sud, suci za prekršaje, centri za socijalni rad, Hrvatski crveni križ, nevladine organizacije kao i Agencija UN-a za izbjeglice.
O različitim aspektima primjene Zakona o azilu govorili su i Anita Mandić, Josip Biljan, Vlado Gazdek i drugi stručnjaci Ministarstva unutarnjih poslova, Agencije UN za izbjeglice i predstavnici nevladinih organizacija. Seminar je završio u utorak, 27. studenoga radionicom na temu Suradnja MUP-a i svih vladinih i nevladinih tijela u postupku azila zaključcima kako je suradnja svih institucija neophodna kako bi se ostvarila temeljna svrha Zakona o azilu – ostvarivanje prava na azil osoba kojima je međunarodna zaštita potrebna.



Stranica