- Objavljeno: 16.10.2018.
Seminar u Pragu „Kuda ide europska forenzika?“
FOTO: Mup
U razdoblju od 9. do 11. listopada u Pragu održan je seminar na temu „Kuda ide europska forenzika?“ („Quo vadis, European forensics?“), koji je organizirao češki kriminalistički institut – „Institute of Criminalistic“. Na seminaru je sudjelovalo četrdesetak direktora, zamjenika direktora europskih centara članica ENFSI-a, i Oldrich Martin, zamjenik izvršne direktorice EUROPOL-a, te Damir Maračić ispred CEPOL-a koji je održao prezentaciju na temu „CEPOL Training Activities“.
Predstavnica MUP-a RH bila je načelnica Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“, Andrea Ledić.
Na seminaru se stavio naglasak ponajprije na razmjenu iskustava u vođenju i upravljanju forenzičnim centrima te policije općenito, kao i način koordinacije te ulaganje u obrazovanje djelatnika i to počevši od djelatnika koji rade na „mjestu događaja“ pa sve do sudaca s osvrtom na kontrolu kvalitete te razmjenu baza podataka na nivou EU i šire.
Predsjednik ENFSI-a Sippola, uvodnom je riječju predstavio rad i trening aktivnosti koje provodi ENFSI s posebnim osvrtom na projekt EFSA 2020. koji se prvenstveno odnosi na pisanje Best practice manual-a (BMP) za sva područja vještačenja s kojim bi se ujednačile metode kojima se provode izuzimanje materijalnog traga te provođenje vještačenja.
Zamjenik izvršne direktorice EUROPOL-a, Oldrich, došao je s ciljem kako bi bolje razumio rad ENFSI-a, a samim time kako bi EUROPOL kao EU agencija financijski podržala projekte predložene od strane ENFSI-a.
Održane su i tri radionice na temu: „Education and Training“, „Datebases“ i „Managment, Quality Management“.
Prikazana je suradnja ENFSI- a i CEPOL-a koja je svake godine sve bolja te je tendencija da se ista razvija i dalje. Napomenuto je da CEPOL uz uobičajene treninge organizira i webinare koji su sve više atraktivniji te im sve veći broj eksperata i pristupa.
Zaključak sastanka je tendencija povezivanja svih članica ENFSI-a, a koja bi prvenstveno imala za cilj razmjenu iskustva u području izuzimanja tragova s mjesta događaja te posljedično i vještačenja, kao i potencijalne edukacije kako djelatnika tako i rukovodećeg kadra, ali i krajnjih korisnika usluga vještačenja, a što je temelj je za uspješnost bilo koje organizacije.