Svečano zatvoren projekt „IOM migranti i izbjeglice u Hrvatskoj“

Slika topvijesti/2016/kolovoz/Porin_IOM/000_267x200.jpg

Projekt pod nazivom „IOM migranti i izbjeglice u Hrvatskoj“ svečano je zatvoren u utorak, 30. kolovoza 2016. godine u Prihvatilištu za tražitelje azila u Zagrebu.  

Foto: MUP 

Projekt pod nazivom „IOM migranti i izbjeglice u Hrvatskoj“ svečano je zatvoren u utorak, 30. kolovoza 2016. godine u Prihvatilištu za tražitelje azila u Zagrebu.

U okviru ovog projekta vrijednog 765 tisuća eura financiranog od strane Razvojne banke Vijeća Europe (CEB) putem darovnice svog Fonda za migrante i izbjeglice (MRF), Međunarodna organizacija za migracije (IOM) pružila je podršku Republici Hrvatskoj u odgovoru na migrantsku krizu i nužnu pomoć i zaštitu migrantima i izbjeglicama.

Aktivnosti IOM-a vezane uz migrantsku krizu odvijale su se od otvaranja takozvane balkanske rute od 16. rujna 2015. do 31. kolovoza 2016. godine Tijekom tog razdoblja IOM je pomogao u opremanju prihvatnog centra u Opatovcu i Zimskog prihvatno-tranzitnog centra u Slavonskom Brodu nabavkom 20 stambenih kontejnera, osigurao je najam prostora za šatore površine 2500 metara četvornih te je obavio više od 3500 intervjua s migrantima. Održao je 180 jezičnih i kulturno-orijentacijskih radionica i mnoge druge stvari potrebne za solidarno i humano postupanje s migrantima i izbjeglicama.

Tijekom aktivnosti posebna je pažnja bila na zaštiti ranjivih skupina migranata i izbjeglica - žena s djecom, starijih osoba i osoba s invaliditetom. Projekt je pridonio boljem razumijevanju potreba migranata te pružio podršku usklađenom postupanju državnih i humanitarnih aktera u pružanju adekvatne pomoći migrantima i izbjeglicama.

Povodom završetka, na projekt se osvrnula voditeljica Prihvatilišta za tražitelje azila u Zagrebu Anita Dakić: „Od početka migrantske krize IOM se aktivno uključio u pomoć Vladi RH u zbrinjavanju migranata i zajedno u suradnji s MUP-om, konstantnom suradnjom usmjeravao i osiguravao potrebe migranata kako bi imali topao smještaj, sanitarne čvorove i ne manje važno, informacije na njihovu jeziku. Kroz Hrvatsku je od rujna prošle godine prošlo oko 660 tisuća migranata, a IOM se posebno orijentirao na pomoć najranjivijim skupinama, trudnice, majke s djecom, invalide i starije osobe“ -  istaknula je Anita Dakić naglasivši kako je IOM napravio veliku stvar za migrante kroz ovaj projekt.

Zatvaranjem zapadnoeuropske rute potrebe migranata nisu završile, a IOM će ih nastaviti osiguravati. Tu je riječ o potrebama tražitelja međunarodne zaštite u Prihvatilištu za tražitelje azila, a  odnosi se na povećanje njihova standarda i održavanje digniteta tražitelja međunarodne zaštite.

Izuzetnu suradnju Vlade RH i IOM-a istaknula je i savjetnica za migracije ministra vanjskih i europskih poslova Jasna Ognjanovac.  

Migracije su globalni izazov koji traži i globalni humanitaran doprinos cijele međunarodne zajednice i svatko od nas ponaosob trebao bi tome doprinijeti. Naš odgovor na ovu krizu treba biti temeljen na solidarnosti i ni jedna država u Europi na ove izazove ne može odgovoriti sama. Nužna je uska suradnja međunarodnih organizacija, državnih institucija i civilnog sektora. Suradnja s IOM-om je od izuzetne važnosti, posebice zbog toga što je humanitarno djelovanje usmjereno prvenstveno na najranjivije skupine migranata“ – istaknula je Jasna Ognjanovac.

Svečano obilježavanje kraja projekta obilježeno je prezentacijama o projektnim aktivnostima koje su vodili koordinator IOM-a Ivan Piteša i šefica ureda IOM-a u Hrvatskoj Tatjana Radošević. Završnoj svečanosti prisustvovali su veleposlanici, predstavnici stranih diplomatskih misija, civilnog sektora i međunarodnih organizacija.

Budući da će migranti i izbjeglice koji su se zadržali u Republici Hrvatskoj i dalje imati potrebe koje treba zadovoljiti, IOM će nastaviti aktivno tražiti prilike za pružanje humane i dostojanstvene pomoći i zaštite migrantima i izbjeglicama na korist svima.  



Pisane vijesti