- Objavljeno: 04.02.2010.
Svečanost zatvaranja projekta: "Razvijanje spremnosti za primjenu SIS II" EU PHARE 2006
Foto: MUP
„Mi smo svjesni da je završetak ovoga projekta samo jedan mali korak više koji smo napravili u približavanju kriterijima koje pred nas postavlja EU, a naročito prema kriterijima Schengenskog prostora. Rekao bih da je i Schengenski prostor na neki način ekskluzivni klub koji jamči upravo one ciljeve kojima teži EU, a to je s jedne strane što je moguće više sloboda kretanja, protočnost ljudi, roba i usluga, a s druge strane sigurnost na tom prostoru. Upravo ideja Schengenskog prostora, schengenske sigurnosti je glavni alat u realizaciji toga cilja kojega si je EU postavila. Zbog toga mi je drago da je Hrvatska završetkom ovoga projekta napravila još jedan korak više kako bi postala zaista pouzdan partner EU danas. RH radi već nekoliko godina značajne napore kako bi bila spremna ispunjavati kriterije EU pa je u tom cilju i donesena Strategija razvoja granične policije, Strategija integriranog upravljanja granicom, Schengenski akcijski plan i niz drugih provedbenih i operativnih dokumenata kojima je cilj da RH, u prvom redu Ministarstvo unutarnjih poslova bude apsolutno spremno i sposobno prihvatiti sve kriterije EU koji se pred nas postavljaju. U proteklih šest godina koje smo imali u ispunjavanju svih obveza prema EU učinili smo velik napredak. Imali smo i iznimnu pomoć EU, Europske komisije, pojedinih zemalja članica i pojedinih organizacija na čemu im zahvaljujemo“, kazao je među inim državni tajnik Ivica Buconjić na službenoj svečanosti zatvaranja projekta “Razvijanje spremnosti za primjenu SIS II”, EU PHARE 2006 održanoj u četvrtak, 4. veljače u amfiteatru Ravnateljstva policije. Sama svečanost okupila je goste, uzvanike, predstavnike hrvatskih državnih tijela, ministarstava koji su sudjelovali u projektu uz brojne djelatnike i dužnosnike Ministarstva unutarnjih poslova.
Voditeljica projekta Dubravka Hölbling, u ime korisnika Ministarstva unutarnjih poslova RH obraćajući se sudionicima svečanosti posebice je pozdravila nazočne državnog tajnika Ivicu Buconjića i Paola Berizzija šefa Operativnog odjela u delegaciji EU u Hrvatskoj te predstavnike konzultantskog projektnog tima Gábora Markovitsa, direktora projekta i Kláru Ámon, voditeljicu tima.
U svom izlaganju Dubravka Hölbling obrazložila je etape, ciljeve ovoga nadasve značajnog projekta u čijoj je provedbi sudjelovalo oko 90 djelatnika raznih tijela državne uprave i ministarstva, posebice MUP-a RH. Naglasila je nadalje kako je cilj projekta bio analiza trenutne pozicije Hrvatske po pitanju usklađenosti sa Schengenskim informacijskim sustavom II (SIS II) u pogledu institucija, pravnog okvira, funkcionalnosti sustava i sigurnosti, a da je projekt pripremio temeljem ove analize preporuke, razvio opsežan plan za uklanjanje utvrđenih nedostatka kao i razvoj poboljšanja kako bi Hrvatska zadovoljila zahtjeve, u spomenutim područjima, za pridruživanje SIS-u II.
S obzirom da je projekt provodio konzorcij kojeg čine AAM Management Information Consulting Ltd., voditelj konzorcija i IDOM 2000 Consultancy Ltd., vodeće mađarske konzultantske tvrtke, s velikim iskustvom u vezi Schengena i srodne tematike, a koje su bile uključene, kao konzultanti, u mađarsko pridruživanje SIS-u direktor projekta Gábor Markovits i Klára Ámon u svojim su pak izlaganjima govorili o planu provedbe za Schengenski informacijski sustav. Naglasili su pri tom kako je svrha projekta “Razvijanje spremnosti za primjenu SIS II” pružanje pomoći Hrvatskoj u razvoju određenih administrativnih, pravnih i tehničkih zahtjeva neophodnih za članstvo u Schengenskom prostoru koji će, nakon pridruživanja Hrvatske EU, omogućiti hrvatskim državljanima, ali i državljanima Schengenskog prostora slobodno kretanje između Hrvatske i drugih država članica Schengenskog prostora. Projekt će također pomoći tijelima provedbe zakona ostvarenje bolje suradnje u borbi protiv međunarodnog kriminala te pridonijeti poboljšanju sigurnosti u EU.
Paolo Berizzi, govoreći o značaju Schengenskog prostora, istaknuo je kako će ovaj projekt omogućiti svakom hrvatskom državljaninu da slobodno putuje Schengenskim prostorom, ali i državljanima Schengenskog prostora Hrvatskom jer je Hrvatska turistička i mediteranska zemlja. Dodao je i kako je u interesu i Hrvatske i EU da Hrvatska uskoro bude punopravna članica EU. Zahvaljujući svima koji su pridonijeli provedbi ovoga projekta Berizzi je naglasio kako je EU u posljednjih deset godina samo u projekte koje je provodio MUP RH uložila 50 milijuna eura.
Inače, projekt je financiran sredstvima Europske komisije u vrijednosti 517 tisuća eura, provodio se godinu dana, a primarni partneri u njegovoj provedbi bili su: Ravnateljstvo policije, Uprava za europske integracije i međunarodne odnose, Uprava za posebne poslove i Uprava za razvoj, opremanje i potporu Ministarstva unutarnjih poslova RH kao i sva hrvatska nadležna tijela koja će imati pristup SIS II podacima, a to se ponajprije odnosi na sudove, urede državnog odvjetništva, Upravu za konzularne poslove Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, Carinsku upravu Ministarstva financija, Sigurnosno obavještajnu agenciju i Agenciju za zaštitu podataka.
