Veleposlanica Australije posjetila MUP

Slika topvijesti/godina2010/ozujak/australska_veleposlanica01.jpg

Ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko sastao se danas s veleposlanicom Australije u Republici Hrvatskoj, NJ. E. Beverly Mercer. Uz ministra Karamarka, sastanku su nazočili tajnik Kabineta ministra Dubravko Novak i ravnatelj Uprave za

Foto: MUP

Ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko sastao se danas s veleposlanicom Australije u Republici Hrvatskoj, NJ. E.  Beverly Mercer. Uz ministra Karamarka, sastanku su nazočili tajnik Kabineta ministra Dubravko Novak i ravnatelj Uprave za europske integracije i međunarodne odnose Filip Dragović.

Govoreći o policijskoj suradnji ministar Karamarko istaknuo je kako  MUP RH aktivno surađuje s nizom zemalja u regiji ali i šire. Kao primjer suradnje istaknuo je zajedničku inicijativu  MUP-a RH i MUP-a Republike Srbije kroz osnivanje Informacijskog centra za organizirani kriminal, koji će biti servis informacijske ispomoći svim zemljama u regiji u borbi protiv organiziranog kriminala. Karamarko je ujedno naglasio kako je hrvatska policija tijekom nekoliko posljednjih mjeseci provela niz kriminalističkih istraživanja, koja su dovela do uhićenja 40-ak menadžera vodećih hrvatskih tvrtki. Vlada RH i MUP RH ulažu velike napore u pregovorima za ulazak u EU, poglavlje 24 „Pravda, sloboda i sigurnost“ je u završnoj fazi, a intenzivno se  radi na podizanju broja policijskih službenika granične policije za potrebe schengenske granice, kazao je ministar Karamarko.   

Veleposlanica Mercer osvrnula se na problematiku Australije koja se u posljednje vrijeme suočava s velikim brojem ilegalnih migracija, brojnim izbjeglicama i tražiteljima azila iz Šri Lanke i Afganistana. Prošle godine, kazala je,  u Australiju je pristiglo stotinjak brodova s izbjeglicama. Veleposlanica Mercer  istaknula je kako Vlada Australije ima razrađene aktivnosti i zadaće na području borbe protiv domaćeg i međunarodnog terorizma.

Ravnatelj Uprave za europske integracije i međunarodne odnose Filip Dragović istaknuo je kako se RH, još uvijek  ne suočava sa većim priljevom ilegalnih migranata.
- Priljev nezakonitih migranata u Hrvatsku dolazi uglavnom iz BiH i Srbije, a sukladno tome je Hrvatska u posljednjih nekoliko godina zajedno sa zemljama u regiji podigla razinu granične sigurnosti. Tako je primjerice 2001. godine u Hrvatskoj bilo oko 25 000 ilegalnih migranata, dok ih je lani zabilježeno 1800. Većinom su to ekonomski migranti koji pokušavaju zloupotrijebiti taj sustav, a takvih je između 50 i 80 godišnje, kazao je Dragović.   

Na sastanku je bilo riječi i o aktualnoj međunarodnoj borbi protiv organiziranog kriminaliteta i korupcije, s naglaskom na ilegalne migracije, krijumčarenje ljudi, krijumčarenje droge balkanskom rutom te o pripremama  hrvatske policije za schengenski režim. 



Stranica