- Objavljeno: 19.11.2008.
„Vukovar je lijepa naša, Vukovar je moja Hrvatska“
Jučer, 18. studenog, u Vukovaru je obilježen Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, te 17 obljetnica tragičnog stradavanja grada heroja koji je postao simbol hrvatske slobode. Komemorativni program koji se ove godine obilježavao pod geslom „ Vukovar je lijepa naša, Vukovar je moja Hrvatska“, a kojim se uz sve poginule vukovarske branitelje, poseban naglasak želio staviti na branitelje koji su iz drugih hrvatskih krajeva i inozemstva došli braniti Vukovar, započeo je u krugu vukovarske opće bolnice.
Komemorativni program koji se ove godine obilježavao pod geslom „ Vukovar je lijepa naša, Vukovar je moja Hrvatska“, a kojim se uz sve poginule vukovarske branitelje, poseban naglasak želio staviti na branitelje koji su iz drugih hrvatskih krajeva i inozemstva došli braniti Vukovar, započeo je u krugu vukovarske opće bolnice.
Nakon prigodnog programa, Kolona sjećanja, predvođena stjegonošama i pripadnicima MUP-a, koji su u ratu branili Vukovar, prošla je Križnim putem od vukovarske bolnice gradskim ulicama do Memorijalnoga groblja hrvatskih branitelja gdje su predsjednici države, Sabora i Vlade, Stjepan Mesić, Luka Bebić i Ivo Sanader, brojni ministri iz Vlade, među kojima i ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko, brojni stranački čelnici, te državni i drugi dužnosnici zapalili svjeće, te položili vijence.
Svim poginulim i nestalim vukovarskim braniteljima i civilima počast su odali i predstavnici 204. vukovarske brigade, te izaslanstva Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata, Vukovarsko-srijemske županije i gradova Vukovara i Dubrovnika.
Svetu misu za sve pokojne i nestale na groblju je potom predvodio nadbiskup đakovačko-osječki i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije, msgr. dr. Marin Srakić.
Od ranih jutarnjih sati, kolonu sjećanja u kojoj se prema procjenama gradskih čelnika nalazilo oko 20 tisuća ljudi, osiguravali su brojni djelatnici policije.
U organizaciji Gradskog muzeja Vukovar i hrvatskih brodara u večernjim satima obalu Dunava osvjetlila je „Svjetlosna rijeka sjećanja„ kada su niz Dunav pušteni upaljeni lampioni, kao spomen na nestale i zatočene osobe iz Domovinskog rata.
Posljednjih dana opsade Vukovara neprijateljska sila brojala je 80 tisuća ljudi, dok je hrvatskih branitelja bilo tek nešto više od 2 tisuće. U Vukovaru je poginulo 1 100, a ranjeno oko dvije i pol tisuće civila. Prognano je 22 tisuće Vukovaraca, a tri tisuće odvedeno ih je u logore u Srbiji. Na grad je palo više od milijun i pol granata, a izravna ratna šteta procjenjena je na gotovo 10 milijardi kuna.