- Objavljeno: 24.09.2007.
Započeo tečaj 'UNPOC CROATIA 2007'
Danas, 24. rujna, u Valbandonu je uz veliku podršku Veleposlanstva Velike Britanije u Zagrebu, u organizaciji MUP-a RH, otvoren tečaj „UNPOC CROATIA 2007“.
Svečanosti otvorenja tečaja, koji će trajati do 5. listopada 2007. godine, prisustvovali su sir John Ramsden, veleposlanik Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, državni tajnik Ivica Buconjić, pomoćnik ministra za europske integracije i mirovne misije, Filip Dragović, predstavnica UN-a Karla Witte, predstavnik ureda UNDPD-a u Zagrebu, Zachary Taylor, predstavnik MORH-a Domagoj Franić te predstavnici MVPEI-a.
Otvarajući ovogodišnji tečaj, državni tajnik Ivica Buconjić u pozdravnom je govoru istaknuo sistemski pristup MUP-a RH prema EU integracijama te podsjetio kako je krajem 2004. godine osnovan i Odjel za europske integracije i mirovne misije na čelu s pomoćnikom ministra, Filipom Dragovićem. Tada je, kaže Buconjić, zauzet stav i prema mirovnim misijama gdje će se u međunarodnom okruženju afirmirati i hrvatska policija, kroz profesionalnost i stručnost, a s iskustvenim referencama iz Domovinskog rata.
Također je istaknuo da se MUP RH, ponukan stečenim iskustvom međunarodnih misija, a s željom za što boljom pripremom hrvatskih policijskih službenika u mirovnim misijama, odlučio na provođenje ovakvog tečaja za obuku policijskih službenika u mirovnim misijama UN-a.
Naposljetku, sir John Ramsden je naglasio kako veoma cjene ulogu koju Republika Hrvatska ima u međunarodnim mirovnim misijama. "Izuzetno nam je drago što su hrvatski policajci dobili puno pohvala za svoje sudjelovanje u takvim misijama. Sudjelovanjem na tečaju hrvatski i britanski instruktori zajedno prenose svoja iskustva novoj generaciji polaznika iz brojnih zemalja koje će uskoro otići na teren.", rekao je Ramsden.
Sir John Ramsden, pozdravivši zajedničku organizaciju ovog tečaja, podsjetio je nazočne kako je prošlogodišnji tečaj završen s izvanrednim rezultatima. Dodao je da tečaj okuplja službenike iz nekoliko zemalja, a znanja koja su po UN-ovim odredbama implementirana u sam tečaj, garantiraju kvalitetu i visok stupanj obučenosti svih polaznika. Svim polaznicima tečaja zaželio je uspjeh uz poruku kako je visoka razina obučenosti i spremnosti sudionika u mirovnim misijama bitna ne samo zbog njihove sigurnosti već i pripremanja na situacije u kojima se mogu naći.
Simulacijom mogućih situacija na terenu, tečaj će završiti 4. listopada na brdu Grimalda kod Pazina, gdje će polaznici tečaja prikazati znanja i vještine usvojene na tečaju.