Zatvoren PHARE 2006 twinning projekt EU-a “Nadzor plave granice”

Slika topvijesti/godina2010/ozujak/pahre01.jpg

Foto
: MUP
Na svečanosti u zagrebačkoj palači Dverce danas je obilježen kraj PHARE 2006 twinning projekta Nadzor plave granice. Za ovaj projekt, čiji je cilj u proteklih 15 mjeseci bio pripremiti hrvatski nadzor plave granice za buduće preuzimanje vanjske granice Europske unije na Jadranu, Europska unija je Hrvatskoj osigurala sredstva u vrijednosti od jedan milijun eura.

Opći cilj ovog projekta bio je ojačati sposobnost hrvatske pomorske policije i međuagencijske suradnje da zadovolji Schengenske standarde za učinkovit nadzor buduće plave granice Europske unije. Kako bi se ispunio strateški cilj pristupanja Hrvatske Europskoj uniji i zadovoljile obveze Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) i Europskog partnerstva (EP), Ministarstvo unutarnjih poslova RH u čijem se ustrojstvu nalaze granična i pomorska policija mora poduzeti cijeli niz složenih prilagodbi koje omogućuju sveobuhvatno postupno usvajanje standarda Europske unije na svim područjima relevantnim za upravljanje granicom. Kao konačni cilj predviđa se potpuna harmonizacija sa Schengenskim acquisom te njegovo ispravno provođenje. 


Načelnica Odjela pomorske i aerodromske policije MUP-a RH Mirna Kovač rekla je kako su tijekom projekta obučena 22 policijska službenika buduća multiplikatora za područje analize rizika na morskoj granici. Također je prikazan i sustav analize rizika u talijanskoj i njemačkoj pomorskoj policiji kao i kroz organizaciju FRONTEX, s naglaskom na područje Mediterana.

- Provedena je obuka za 12 multiplikatora iz područja sigurnosti na brodu, postupanje u nuždi odnosno izvanrednim situacijama na moru, kao i u slučajevima preživljavanja na moru. Multiplikatori su zapovjednici plovila i upravitelji stroja iz svih županija, a obuka je provedena u suradnji s riječkom Javnom vatrogasnom postrojbom i Pomorskim fakultetom – rekla je Mirna Kovač. 

Načelnik Odjela za pomorsku policiju savezne policije Bad Bramstedta Bodo Kaping rekao je da se granica ne može nadzirati bez međunarodne suradnje.

- Hrvatska pomorska policija je spremna: seminari su osigurali potrebna znanja, a nastavak suradnje partnera bit će kroz daljinu edukaciju – zaključio je Kaping.

Veleposlanik Republike Italije u Hrvatskoj Njegova ekselencija Alessandro Pignatti Morano di Custoza naglasio je kako je ovo treći projekt na kojem su Hrvatska i Italija surađivale, a završetak projekta nije kraj već naprotiv - početak jedne duge suradnje dviju susjednih zemalja. 

Šef Odjela za provedbu projekata Delegacije Europske unije u RH Paolo Berizzi rekao je kako će RH uskoro postati dio EU, što nije važno samo za RH već i za druge države članice Unije. Ulaskom u Uniju dobivaju se velike prednosti, ali i obveze.

- Želio bih da za pet godina Republika Hrvatska bude twinning partner nekoj drugoj zemlji kandidatkinji za punopravno članstvo u EU – zaključio je na kraju Berizzi.

Državni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova RH Ivica Buconjić kazao je kako je projekt PHARE 2006 petnaesti nacionalni projekt MUP-a i europskih partnera.

- Kontrola i nadzor morske granice važan je iskorak jer je hrvatska obala nespecifična, duga, razvedena i zahtjevna. Nakon ovog projekta granična i pomorska policija korak su bliže europskim kriterijima koje ćemo sada puno lakše ispuniti. Cilj je bio da morska granica bude sigurna, ali i da građani Europske unije mogu slobodno putovati, posebice tijekom turističke sezone – pojasnio je Ivica Buconjić.

Državni tajnik Buconjić rekao je kako je ukupna vrijednost svih europskih projekta MUP-a 42 milijuna eura te da su ta sredstva utrošena na najbolji mogući način.  

Projektom Nadzor plave granice ostvareni su sljedeći rezultati:   

  • Strategija pomorske policije RH, Antiteroristički koncept za pomorsku policiju kao i prilagođeni Akcijski plan IBM;
  • procedure nadzora plave granice i međuagencijske suradnje uključujući Koncept za poboljšanje suradnje tijela koja obavljaju poslove na moru, Sporazum o uspostavi Nacionalnog pomorskog operativnog centra i Koncept za Nacionalni pomorski operativni centar;
  • sustav analize rizika nadopunjen pomorskom komponentom, sustav prikupljanja informacija u pogledu plave granice, ogledna analiza rizika za područje nadležnosti PU dubrovačko-neretvanske;
  • koncept te program i plan obrazovanja, osposobljavanja i stručnog usavršavanja za pomorsku policiju, praktična obuka za policijske službenike koji obavljaju službu na plovilima iz područja postupanja i preživljavanja na moru;
  • strategija razmjene informacija između svih državnih tijela koja sudjeluju u nadzoru plave granice;
  • provođenje seminara o pristupima Europske unije nadzoru plave granice.


Stranica