Hrvatska odlučna u borbi protiv pranja novca

Slika topvijesti/prosinac/benko_hnd.jpg

Od lipnja 2006. do prosinca 2007. godine Državno odvjetništvo RH, uz suradnju Ministarstva pravosuđa RH i austrijske Agencije za europske integracije i gospodarski razvoj, provelo je projekt CARDS 2003 „Sprečavanje i suzbijanje pranja novca“, čiji je završetak svečano obilježen jučer, 18. prosinca, u Hrvatskom novinarskom domu.

Od lipnja 2006. do prosinca 2007. godine Državno odvjetništvo RH, uz suradnju Ministarstva pravosuđa RH i austrijske Agencije za europske integracije i gospodarski razvoj, provelo je projekt CARDS 2003 „Sprečavanje i suzbijanje pranja novca“, čiji je završetak svečano obilježen jučer, 18. prosinca, u Hrvatskom novinarskom domu. Na svečanosti predstavljanja rezultata Projekta o njegovoj su važnosti govorili ministrica pravosuđa Ana Lovrin, šef Delegacije Europske komisije u Republici Hrvatskoj Vincent Degert, Glavni državni odvjetnik Republike Hrvatske Mladen Bajić i direktor Agencije za europske integracije i gospodarski razvoj Peter Zeller.

Glavni cilj ovog Projekta bio je poduprijeti proces institucionalnog jačanja u svrhu sprečavanja i suzbijanja pranja novca, izvora financiranja terorizma, organiziranog kriminala općenito i osobito težih financijskih kaznenih djela. Ukupna vrijednost Projekta je 800.000 eura. Na Projektu su, uz DORH, Ministarstvo pravosuđa i austrijsku Agenciju za europske integracije i gospodarski razvoj, sudjelovali i Ministarstvo unutarnjih poslova, Hrvatska narodna banka, Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, Ured za sprečavanje pranja novca pri Ministarstvu financija, Sigurnosno-obavještajna agencija i dr.

„Jačanje pravosudnog sustava, povećanje otkrivanja slučajeva pranja novca i jača međunarodna suradnja najznačajniji su rezultati u provedbi ovog Projekta“, naglasila je ministrica pravosuđa Ana Lovrin u svom obraćanju. Ona je također istaknula kako je provedba ovog Projekta još jedan doprinos Republike Hrvatske u nastojanjima da što prije započnu pregovori sa EU na Poglavlju 4 „Sloboda kretanja kapitala“, gdje je zaštita tržišta putem konkretnih mjera i izgrađen sustav za sprečavanje pranja novca glavni preduvjet.

Ovim Projektom postignuti su sljedeći rezultati: poboljšana je učinkovitost tijela nadležnih za provedbu zakona i kazneni progon u aktivnostima koje poduzimaju na području suzbijanja pranja novca, poboljšan je postojeći mehanizam za identifikaciju i obavještavanje o sumnjivim transakcijama, dopunjen je i ojačan nadzorni sustav te je ojačana međunarodna suradnja s financijskim obavještajnim jedinicama, nadzornim tijelima i tijelima nadležnim za provedbu zakona u Europskoj uniji i zemljama partnerima.

„Važno je naglasiti kako je ovim projektom uspostavljena interinstitucionalna radna skupina za sprečavanje pranja novca i financiranje terorizma koja okuplja 11 vladinih agencija, potpisan je Protokol o suradnji i uspostavljanu radne skupine, te je izrađen Akcijski plan za poboljšanje učinkovitosti mjera provedbe zakona i sudskog progona pranja novca“, dodala je ministrica Lovrin. Uz osnivanje interinstitucionalne radne skupine i usvajanje Akcijskog plana, izrađeni su i poseban Priručnik i Smjernice za sprečavanje pranja novca i financiranje terorizma, a predstavljen je i poseban obrazac za obuku. Također, ovim Projektom razvijen je i detaljno predstavljen Projektni priručnik za informacijsko umrežavanje a izrađena je i Strategija informacijskog umrežavanja.

„Ovim Projektom učinjeni su znatni pomaci u jačanju sustava suzbijanja pranja novca što pokazuje i povećanje broja osuđujućih presuda i veći broj uhićenja osoba koje se dovode u vezu sa pranjem novca u vrlo kratkom periodu, što su svakako pozitivni trendovi u kaznenom progonu i koji se moraju i dalje nastaviti. Jačanje provedbe zakona, jačanje sustava obavještavanja o sumnjivim transakcijama kao i povećanje uspješnih rezultata u kaznenom progonu dobar su preduvjet za nastavak ovog Projekta, ali i siguran pokazatelj da Hrvatska želi što prije započeti sa otvaranjem pregovora za Poglavlje 4“, istaknuo je šef Delegacije Europske komisije u RH, Vincent Degert.

O konkretnim rezultatima tijekom provođenja ovog Projekta govorio je Glavni državni odvjetnik Mladen Bajić. On je naglasio kako je u 2006. i 2007. godini znatno povećan broj kaznenih prijava za kazneno djelo pranja novca; podneseno je 46 kaznenih prijava, 35 istražnih zahtjeva, 25 optužnica, te je doneseno 8 osuđujućih presuda. Također, privremeno je oduzeta imovina vrijednosti 127 milijuna kuna, trajno oduzeto 2,5 milijuna kuna, a 41 milijun kuna je imovinskih transakcija obustavljeno sudskim putem. Bajić je istaknuo kako su „ovim Projektom stvoreni uvjeti za bolju suradnju svih nadležnih institucija u RH, kao i bolja razmjena informacija čemu svakako doprinosi uspostava posebne interinstitucionalne radne skupine“. On se također zahvalio austrijskim partnerima na svesrdnoj pomoći, ali i ekspertima iz drugih državnih tijela u RH koji su dali svoj doprinos na ovom Projektu.

Kako je u ovom Projektu zemlja partner bila Republika Austrija, u ime Agencije za europske integracije i gospodarski razvoj okupljenima se obratio Peter Zeller koji je istaknuo kako je „ovaj Projekt još jedan od pokazatelja tradicionalno dobre suradnje Hrvatske i Austrije, kao i dokaz austrijske potpore Hrvatskoj u procesu pristupanja Europskoj Uniji“.

Ispred Ministarstva unutarnjih poslova u Projektu je sudjelovao Odjel gospodarskog kriminala i korupcije.


Stranica