- Objavljeno: 15.04.2013.
I u prometu „IMAM IZBOR“
„Danas ćemo naučiti pravila kretanja pješaka i biciklista uz poštivanje prometnih znakova i znakova koje nam daje policajac, a koji nam govore o ispravnom načinu ponašanja u prometu“ - na samom početku su im rekli Irena Branović iz PU međimurske i Viktor Forjan iz PU zagrebačke.
Preventivni projekt „IMAM IZBOR“ u organizaciji Službe prevencije Ureda glavnog ravnatelja, a koji se sastoji od 10 komponenti i provodi mjesečnom dinamikom u Osnovnoj školi Kuršanec, 11. travnja je došao do svoje 7. komponente koja je provedena u suradnji s kolegama iz PU međimurske i PU zagrebačke.
Ta sretna sedma komponenta, osim što je kao i cijeli preventivni program u skladu s Nacionalnom strategijom za uključivanje Roma za razdoblje od 2013. do 2020. godine, ima za cilj učenike 5-ih razreda Osnovne škole Kuršanec educirati o prometnim pravilima.
Sjetili su se mali đaci i susreta s policijom prošlih mjeseci, prepoznali su Mariju Goatti Matijević iz Službe prevencije Ureda glavnog ravnatelja koja se iz komponente u komponentu druži s njima i bili presretni što su se našli na prekrasno uređenom ( i novom) Poligonu za pješake i bicikliste u Čakovcu na koji su ih iz škole dovezli policajci policijskim vozilima. To je tog dana za njih bilo nešto sasvim novo.
„Danas ćemo naučiti pravila kretanja pješaka i biciklista uz poštivanje prometnih znakova i znakova koje nam daje policajac, a koji nam govore o ispravnom načinu ponašanja u prometu“ - na samom početku su im rekli Irena Branović iz PU međimurske i Viktor Forjan iz PU zagrebačke.
„Prekrasne su vam uniforme“ – hrabro je dobacio dječak iz prvog reda. „Meni su prekrasni ovi bicikli i moram priznati da takve nemamo kod kuće“ – stidljivo se nadovezala djevojčica. „Hoćemo li se moći na njima fotografirati?“- nije mogla ne pitati.
Nakon što su doznali da će se svi, koji budu pažljivo pratili što ih policajci - prijatelji žele naučiti i ako se budu na poligonu pravilno ponašali, u skladu sa svim onim znakovima koji nas upozoravaju na neke opasnosti ili nam govore što smijemo činiti, moći fotografirati ili na policijskom motoru ili prekrasnim parkiranim biciklima, „zakuhale“ su njihove glavice. Trebalo se iskazati ako su se željeli fotografirati na biciklima koji su poredani jedan do drugoga sjajili na suncu, a koji su tu bili zahvaljujući HAK-u i Županijskom timu za provođenje preventive u osnovnim školama.
Policijski službenici iz Odsjeka za sigurnost cestovnog prometa PU međimurske i Službe za sigurnost cestovnog prometa PU zagrebačke, podijelili su im prsluke, šilt kape, bedževe i loptice te je edukacija i učenje kroz „igranje uloga“ moglo započeti. Samo da se zna, nisu oni bili nezainteresirani statisti, već aktivni glavni glumci. Malo su bili pješaci koji prelaze preko zebre gdje nema semafora, potom su prelazili preko zebre na znak prometnog policajca, vrlo pažljivo gledali lijevo-desno-lijevo prije prelaska preko pruge, vozili bicikle s kacigama na glavi na način da su pazili i na druge sudionike u prometu, bili poslušni poput malih pačića.
Ne samo da su sve naučili, nego su sve i isprobali i izvježbali pod budnim okom novih prijatelja - policajaca.
Da kaciga služi da čuva glavu (a ne kako ne bi pala s ramena ) - svi znaju.
Da kacigu nosimo zbog sigurnosti (a ne zbog policije) - svi znaju.
Da gledamo lijevo-desno-lijevo prije prelaska ceste (a ne u zrak) - svi znaju.
Da policajac okrenut leđima ili prsima prema nama je isto što i crveno svjetlo na semaforu ( iako je policajac puno ljepši od semafora) - i to svi sada znaju.
I kad oni to sve znaju, onda da znate i vi da su se svi oni, njih ukupno 50, fotografirali na policijskom motoru i prelijepim sjajnim biciklima jer su (pretpostavljam da i sami pogađate) svi bili dobri i pažljivi.Mi veliki znamo da je znanje odlična prevencija da se ne dogodi zlo pa smo se potrudili prenijeti to znanje i na male đake nadajući se da će tako biti zaštićeni.