Izložba o hrvatskim izumiteljima

Slika D:\IMG_0665.jpg

HVAR - Državni zavod za intelektualno vlasništvo, u suradnji s Muzejom hvarske baštine u Gradskoj loži u Hvaru, postavio je izložbu posvećenu hrvatskim izumiteljima.

HVAR - Državni zavod za intelektualno vlasništvo, u suradnji s Muzejom hvarske baštine u Gradskoj loži u Hvaru, postavio je izložbu posvećenu hrvatskim izumiteljima. Izložba je već bila postavljena prošle godine u Državnom arhivu u Zagrebu povodom obilježavanja 110. godina od donošenja prvog Zakona o patentu, koji je vrijedio na području Hrvatske, Slavonije i Dalmacije. Ono što ovu izložbu povezuje s Ministarstvom unutarnjih poslova jest činjenica da je od petnaest hrvatskih izumitelja za njih dvojicu, Hvaranina Ivana Vučetića, tvorca suvremene daktiloskopije i Labinjanina Josipa Belušića, izumitelja tahografskog uređaja, građa prikupljena u našem Muzeju policije.

Izložba je svečano otvorena 11. svibnja, a domaći i strani posjetitelji, kojih je ovih dana već prilično u Hvaru, moći će je razgledati do 10. lipnja.

Voditelj Muzej policije, gosp. Željko Jamičić, za tu je prigodu održao predavanje o životu Ivana Vučetića, upoznavši nazočne o širini i značaju njegova prinosa svjetskoj kriminalističkoj praksi. Među slušateljima su, uz Pierina Bebića, hvarskog gradonačelnika, bili i mnogi drugi ugledni građani Hvara, ali i potomci Vučetićeve obitelji, što je posebice zanimljivo. Pozornost slušatelja na predavanju privukle su pojedinosti iz Vučetićeva života te fotografije, koje je gosp. Jamičić prikupio posljednjih mjeseci u prepisci s Vučetićevom pranećakinjom iz Argentine.

Predavanje je nagrađeno neobično dugim i toplim pljeskom nazočnih, što razvidno govori o valjanosti i opravdanosti jednog takvog iskoraka u javnost.

No, doprinos policije ovoj izložbi time ne završava. Muzej hvarske baštine tijekom izložbenih dana organizirat će posjete učenika hvarskih osnovnih i srednjih škola pa je u organizaciju uključena i Policijska postaja Hvar, čiji će kriminalistički tehničari učenicima pokazivati postupak uzimanja otisaka prstiju, a za uspomenu će im darivati listić s njihovim otiskom prsta.

Na kraju je u kući u kojoj je Vučetićev otac imao bačvarsku radnju, a danas je mjenjačnica, otvorena stalna izložba o radu ovog našeg, nažalost, pomalo zaboravljena velikana.

Stranica