- Objavljeno: 16.06.2008.
„Jake snage MUP-a“- policija u obrani Vukovara 1991.
- U ovoj knjizi dao sam osobno viđenje ratnih zbivanja u Vukovaru 1991. kako bih naglasio koliko je velik teret u obrani grada iznijela naša policija, koja je imala dvojaku zadaću, osim svih policijskih poslova te, jasno, očuvanja javnog reda i mira, morala je pokrivati bojišnicu. Policajci, mladići su iznijeli kompletan teret obrane Vukovara, Hrvatske te time izgradili temelje današnje naše domovine Republike Hrvatske. Osim mladosti s ovoga područja Vukovar su branili i policajci pridošli iz drugih PU diljem Hrvatske, navlastito iz Slavonskoga Broda, Varaždina, Čakovca, Zaboka. Srcem sam i dušom i danas ponosan policajac, načelnik PU Vukovar kada je to bilo najteže, jer očuvanje temeljnih vrijednosti ljudskog života je najveće bogatstvo. U obrani Vukovara i Hrvatske u tom određenom vremenu i prostoru trebalo je u takvim apokaliptičnim uvjetima, a gotovo biblijskim, jobovskim iskušenjima, s tim herojima pronaći rješenje, preživjeti, očuvati temeljne vrijednosti života za tisuće onih koji su trpjeli, patili, a to nije bilo lako. Sretan sam i ponosan što sam s tom mladošću mogao tada ovdje živjeti 24 sata. Njima sam dao svo svoje profesionalno i životno iskustvo i još me zovu načelniče, a tada vjerujte, bilo je blago rečeno teško, ali časno biti i policajac i branitelj ovdje - naglasci su to izlaganja, izjava Stipe Pole, načelnika PU vukovarske 1991. glavnog autora knjige „Jake snage MUP-a“- Policija u obrani Vukovara 1991. godine čije je predstavljanje upriličila Udruga umirovljenika MUP-a vukovarskih branitelja Domovinskog rata Vukovar u petak, 13. lipnja na Dan sv. Antuna u Vukovaru.
Tom prigodom u dvorani Lavoslava Ružičke Hotela „Lav“ okupilo se mnoštvo posjetitelja, samih branitelja, njihovih obitelji, prijatelja i njihovih poštovatelja, poklonika, među kojima su po izvođenju himne, odavanja počasti poginulim braniteljima posebice pozdravljeni dobrodošlicom predsjednik Gradskog vijeća Vukovara Jure Bilušković, načelnik PU vukovarsko–srijemske Josip Grčanac, načelnik PP Vukovar Ivan Rupčić, zapovjednik ATJ Lučko Alen Klabut, Ustrojbeni načelnik PU Vukovar 1991. Franjo Đurica, predsjednik HVIDR-e Vukovarsko-srijemske županije Stipo Šeremet, predsjednik Koordinacija Udruga Domovinskog rata Slavko Jurić, predsjednik Društva logoraša Danijel Rehak kao i ratni ministar MUP-a RH 1991. Ivan Vekić.
Načelnik Josip Grčanac, sam vrlo istaknuti branitelj, sudionik obrane Vukovara kazao je – Živio sam tada za Vukovar, dao sam sebe za Vukovar i ja sam Vukovarac, iako nisam ovdje rođen. Policija je dala puno u obrani domovine, o tome se danas premalo govori, no krivi smo i mi policajci sami što više ne govorimo o tome.
Ivan Vekić, ratni ministar MUP-a u naglašeno emotivnom ozračju istaknuo je kako su policajci u obrani ovoga grada svojim djelima napisali i ovjekovječili „pjesmu domoljublju, slobodi, poštenju, požrtvovnosti - oni su zagrlili svoju domovinu za vječnost, počašćen sam što sam u to doba bio s njima u ime Hrvatske koja će zahvaljujući njima opstati.“
Za izlazak na svjetlo dana ove nadasve vrijedne knjige sjećanja i dokumentarističke građe o sudjelovanju i ulozi policije u obrani Vukovara zaslužni su pored Stipe Pole, Zvonimir Radoš, Igor Dasović, Mato Dudić, Željko Đukić i Franjo Nakić, sami članovi predsjedništva vukovarske Udruge umirovljenika MUP-a vukovarskih branitelja Domovinskoga rata, dok ju je stručno uredio mr. Ivica Miškulin. Knjigu je u nakladi od tisuću primjeraka izdao Nakladnik Privlačica iz Vinkovaca u sunakladi s Udrugom umirovljenika MUP-a Vukovarskih branitelja tijekom svibnja 2008.
Ovaj nadasve temeljit pogled sjećanja na zbivanja Pole i drugih u ratnom Vukovaru na 220 stranica iznosi po prvi put građu koja ispisuje stranice hrvatske povijesti o ulozi policije u obrani toga grada heroja. Kao jednak među prvima, govori Pole dotakao se kao policajac policajaca branitelja o kojima se premalo danas govori, piše. Tako su u sedamdeset posto knjige dokumentaristički navedena imena s fotografijama 720 policijskih službenika branitelja, poginulih šezdeset i osmero dok se još uvijek kao nestalih broji njih deset. Teško sam se odlučio za ovakvu vrstu izričaja, dodao je Pole, obzirom da su to povijesne činjenice, pišući knjigu ponovo sam se vratio osjećajima, mislima, životom u 1991.. Cilj nam je ovom knjigom podsjetiti svekoliku hrvatsku javnost na doprinos hrvatske policije u stvaranju neovisne Republike Hrvatske.
Zvonimir Radoš, umirovljeni kriminalist PU Vukovarske kaže kako im se ideja o pisanju ove knjige nametnula i kao dio zadaća njihove udruge te da je svatko od njih za sebe prikupljao materijale i građu. Ova knjiga je i zahvala svim našim kolegama koji su branili Hrvatsku. Priprema za knjigu, nastavlja, trajala je 4-5 godina, žale što im u ostvarenju knjige svojim sredstvima nije pomogao MUP, a ipak pripremaju se izdati i njezin nastavak već u skorom razdoblju.
Inače je ovo tek treća knjiga tiskana u Hrvatskoj o sudjelovanju, doprinosu policije u Domovinskome ratu te je stoga i njezin urednik Ivica Miškulin s Instituta za povijest u Zagrebu potaknuo okupljene u Vukovaru na prikupljanje građe o hrvatskoj policiji u Domovinskome ratu, naglasivši kako se baš o doprinosu policije u Domovinskome ratu premalo zna, a bila je u ključnom razdoblju temelj obrane Vukovara i Zapadne Slavonije, cijele Hrvatske, zaključio je.