- Objavljeno: 17.04.2007.
MUP NA CROATIA BOAT SHOW 2007 U SPLITU: Zajedničkim projektom sa FER-om do sigurnije plovidbe i učinkovitijeg sustava nadzora pomorskog prometa
O projektu koji će znatno pridonijeti sigurnosti plovidbe i učinkovitosti nadzora hrvatskog teritorijalnog mora govorio je dr. sc. Miroslav Slamić, profesor FER-a i voditelj ovog projekta. Cilj implementacije ovog sustava je daljnje jačanje integriranog nadzora plave granice. Ovaj pilot projekt, na kojem stručnjaci FER-a i MUP-a intenzivno rade, u početku predviđa opremanje desetak plovila pomorske policije, a zatim i opremanje brodova ribarske flote, te u konačnici druga javna plovila, kao i plovila charter tvrtki. Realizacija ovog projekta za MUP RH predstavlja znatno učinkovitije korištenje flote uz istodobne velike uštede materijalnih troškova i izdataka za gorivo.
Posebno će pridonijeti učinkovitom otkrivanju ilegalnih aktivnosti na moru kao što je krijumčarenje ljudi i roba, nezakoniti ribolov i drugi oblici nezakonite plovidbe na moru. Za Republiku Hrvatsku ovaj projekt je posebno značajan jer pridonosi integraciji znanosti, gospodarstva i nacionalne sigurnosti, te osobito učinkovitom nadzoru granice na moru. Projekt će se u početku primjenjivati na području PU splitsko-dalmatinske, a prve rezultate očekujemo nakon 6 mjeseci. Ovaj projekt je tipičan projekt „društava znanja“ koji na najbolji način koristi znanje, stručnost i iskustvo hrvatskih znanstvenika i stručnjaka – istaknuo je dr. Slamić.
Načelnik Odjela pomorske i aerodromske policije Zoran Ničeno govorio je o aktivnostima pomorske policije tijekom prošle i pripremama za ovu turističku sezonu. Istaknuo je da pomorska policija i ovu turističku sezonu dočekuje spremna, te da se za obavljanje poslova policije na moru koristi ukupno 39 plovila, triju različitih tipova. Također je naglasio da se sukladno Strategiji razvoja granične policije kao i Akcijskog plana integriranog upravljanja granicom, koji su od Vlade RH prihvaćeni kao strateški dokumenti u procesu pridruživanja EU, u sljedećih nekoliko godina planira nabava 10-ak novih plovila, kroz projekte iz EU fondova, kao i kroz sredstva odobrena iz proračuna RH.
Ovaj projekt koji provodimo u suradnji s FER-om, osim osnovne funkcije sustava, kojim se pridonosi sigurnosti nadzora svih plovila, također ima dodatne vrijednosti za MUP RH. Njime je osigurana maksimalna zaštita informacija koje se prenose sa mora na kopno, a osobito je učinkovit u situacijama žurnog spašavanja ili traganja na moru. Naglasio je da je to dio programa opremanja pomorske policije koja bi prema EU standardima, trebala zapošljavati 803 policijska službenika, a da trenutno sav posao obavlja 452 djelatnika. Osobito je važno da je stupanjem na snagu Odluke Vlade RH o proširenju jurisdikcije na Jadranskom moru povećano područja nadzora za čak 72 posto. Zato je ulaganje u izgradnju brodova i opremanje pomorske policije jedan od prioriteta MUP-a, baš kao što je to i daljnja uspješna međuagencijska suradnja s drugim službama koje skrbe o sigurnosti plovidbe morem.
Glasnogovornik MUP-a RH Zlatko Mehun istaknuo je da je opremanje pomorske policije sastavni dio opremanja granične policije. Tim se pridonosi zadržavanju visoke razine sigurnosti tijekom turističke sezone, u kojoj će i ove godine uz hrvatske policajce o sigurnosti turista iz svojih zemalja skrbiti i njihove kolege iz nekoliko europskih zemalja. Polovicom svibnja ove godine Ravnateljstvo policije MUP-a RH bit će domaćin sastanka ravnatelja i predstavnika policija 40-ak europskih i prekomorskih zemalja.