- Objavljeno: 04.03.2008.
MUP predstavio projekt „Priprema za implementaciju Schengenskog acquis-a“
Obraćajući se nazočnima, pomoćnik ministra unutarnjih poslova RH, Filip Dragović, istaknuo je da je ovo četvrti projekt na području upravljanja granicom koji financira Europska unija te je od velikog značaja za Ministarstvo unutarnjih poslova u okviru procesa pristupanja Europskoj uniji. Naime, projekt je nastavak aktivnosti koje su provedene u okviru projekata CARDS 2001
Obraćajući se nazočnima, pomoćnik ministra unutarnjih poslova RH, Filip Dragović, istaknuo je da je ovo četvrti projekt na području upravljanja granicom koji financira Europska unija te je od velikog značaja za Ministarstvo unutarnjih poslova u okviru procesa pristupanja Europskoj uniji. Naime, projekt je nastavak aktivnosti koje su provedene u okviru projekata CARDS 2001 „Integrirano upravljanje granicom –granična policija“, CARDS 2003 „Nastavak podrške i izgradnje kapaciteta Uprave za granicu i projekta CARDS 2004 „Modernizacija državne granice", čiji je cilj bila priprema temelja za hrvatsku graničnu policiju kako bi svoje zadaće mogla obavljati efikasno i u skladu sa Schengenskim standardima – naglasio je Dragović.
Ističem da je ostvaren značajan napredak na usklađivanju prava s područja nadzora granice sa Schengenskom pravnom stečevinom, unaprjeđena suradnja graničnih policija, osposobljeno osoblje te osigurana brojna oprema za graničnu policiju. Stoga mi je posebno drago što i u ovom projektu sudjeluju isti stručnjaci s njemačke, slovenske i hrvatske strane, koji će, vjerujem kao i u prijašnjim projektima, ostvariti sve zadane ciljeve. Pitanje Schengena je jedno od zasigurno najvažnijih pitanja za Ministarstvo unutarnjih poslova u okviru procesa pristupanja Europskoj uniji, obzirom da će buduća vanjska granica Hrvatske biti jedna od najdužih u Europi, a države članice EU posebnu pozornost poklanjaju provedbi mjera i nadzoru granice.
U ime Ministarstva unutarnjih poslova zahvaljujem našim twinning partnerima na iznimnoj kooperativnosti prilikom pripreme projekta, a također zahvaljujem i Delegaciji Europske Komisije, koja nas u svemu podupire. Podsjećam da je ovo Ministarstvo jedno od najuspješnijih korisnika predpristupnih fondova EU u Hrvatskoj, što dokazuje i realizacija ovog projekta, kojim pokazujemo kako Ministarstvo unutarnjih poslova ulaže velike napore u jačanje zajedničke europske sigurnosti - završio je pomoćnik Dragović.
Predstavnik Delegacije Europske komisije u Republici Hrvatskoj, Stephen Dahlgren, istaknuo je da će se ovaj projekt nadovezati na ostvarenja prijašnjih projekata. Projekt je od velike važnosti u okviru procesa pristupanja Hrvatske Europskoj Uniji, on znači i nastavak suradnje, kao i nastavak pregovora za poglavlje 24. te dodao kako se ovim projektom podiže sigurnost kako na hrvatskoj tako i na granici EU.
Ovaj projekt predstavlja nastavak dugogodišnje suradnje sa Europskom unijom u cilju dostizanja europskih standarda, odnosno jačanja učinkovitosti i efikasnosti hrvatske granične policije. Ministarstvo unutarnjih poslova RH je na području upravljanja granicom već ostvarilo dobre rezultate, no ovim projektom želimo ostvariti još više. Vjerujem da će ovaj projekt biti uspješan i da ćete uz iskusne njemačke i slovenske partnere ostvariti sve zadane ciljeve – pojasnio je predstavnik Delegacije EK.

„Kroz ovaj projekt želimo pomoći Hrvatskoj da se što bolje pripremi za članstvo u EU. Još jednom zahvaljujem MUP-u što su nas odabrali za partnere i time nam ponovno ukazali povjerenje. S hrvatske strane postoji dobra volja, stručnost i upornost, a vjerujem da će vam naši najbolji stručnjaci pomoći da ovaj projekt provedete uspješno, a time i pokazujemo da smo spremni pomoći RH u ispunjenju svih zadanih kriterija za pristupanje EU“.
Eckehard Wache, direktor policije u Upravi savezne policije Saveznog ministarstva unutarnjih poslova SR Njemačke naglasio je svoje zadovoljstvo sudjelovanjem u projektu.
„Ciljevi ovog projekta temelje se na postignućima prošlih projekata, a sudjelovanjem naših stručnjaka garantiramo kontinuitet i nastavljamo s pružanjem potpore hrvatskoj graničnoj policiji u pripremi mjera koje su neophodne za pristupanje Schengenu. Vjerujemo da će se kroz ovaj projekt ojačati kapaciteti za nadzor i zaštitu granice, te da će se uvođenjem postojećih standarda i prakse EU ispuniti zahtjevi Schengenske pravne stečevine“.
O samoj provedbi i očekivanim rezultatima twinning projekta govorio je voditelj projekta s njemačke strane, Jürgen Vanselow. Istaknuo je da se Projekt sastoji od četiri komponente: izrade strateških dokumenata, poput preciznog plana mjera za implementaciju Schengenskog akcijskog plana „Strategije razvoja granične policije“ i „Akcijskog plana za integrirano upravljanje granicom“; komponente „Procjene rizika“, koja uključuje i osposobljavanje 25 trenera multiplikatora za procjenu rizika; zatim komponente kojom će se izraditi nacrt novog koncepta nadzora granice za posebno područje „Metković“ te komponente „Revizija kvalitete“, koja podrazumijeva generalnu procjenu postignuća u upravljanju granicom u Republici Hrvatskoj.
Vanselow je također naglasio da će osim stalnih stručnih timova u projektu povremeno sudjelovati i stručnjaci koji će pružati svoje stručne ekspertize za određena područja, te će se tijekom provedbe projekta održati brojni seminari, radionice i stručna osposobljavanja. Ovim projektom zasigurno će se ostvariti napredak u usklađivanju sa Schengenskim standardima - na kraju je zaključio njemački voditelj projekta.
Svečanosti su uz predstavnike Ministarstva unutarnjih poslova i Twinnig partnere, nazočili i predstavnici drugih tijela države uprave i veleposlanstava u RH.