MUP RH odlučan u borbi protiv korupcije

Slika topvijesti/veljaca08/1AB_DRAG_IMG_0405.jpg

Svečano obilježen službeni početak PHARE - PPF 2005 twinning ligh projekta “Unaprjeđenje sustava Ministarstva unutarnjih poslova u borbi protiv korupcije”

Službeni početak Twinning light projekta PHARE 2005 „Unaprjeđenje sustava Ministarstva unutarnjih poslova u borbi protiv korupcije” obilježen je prigodnom svečanošću upriličenom u četvrtak, 28. veljače u Zagrebu, a okupio je u amfiteatru Ravnateljstva policije uz domaćine visoke dužnosnike MUP-a RH brojne uzvanike, goste iz EU i Europske komisije te predstavnike sredstava javnog priopćavanja u RH.

U ime domaćina i organizatora MUP-a RH nazočnima se obratio prigodnim riječima dobrodošlice pomoćnik ministra unutarnjih poslova Filip Dragović, posebice pozdravljajući predstavnice i predstavnike nadležnih državnih tijela i institucija Republike Hrvatske, državne tajnice Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva Tamaru Obradović Mazal te Marinu Dujmović- Vuković iz Ministarstva pravosuđa, državnog odvjetnika Mladena Bajića, ravnatelja USKOK-a Dinka Cvitana kao i glavnog tajnika Delegacije Europske komisije u Republici Hrvatskoj Constantina Longaresa Barria, veleposlanicu Republike Finske u Republici Hrvatskoj Ann Marie Nyroos, hrvatske i finske stručnjake nositelje provedbe ovoga projekta.


Tom prigodom pomoćnik ministra Rončevića Dragović je između ostaloga naglasio kako se ovim projektom potvrđuje naša zajednička opredijeljenost u ispunjavanju svih obveza koje proizlaze iz procesa pristupanja RH Europskoj uniji nastavivši: “Kao što je poznato, u 1993. Europsko vijeće je usvojilo Kopenhagenške kriterije. Radi se o osnovnim kriterijima koje mora ispuniti svaka država kandidatkinja za članstvo u Europskoj uniji. Jedan od kriterija je uspostava vladavine prava, u čemu važnu ulogu ima borba protiv korupcije.Također, kriterijima iz Madrida 1995.dana je obveza jačanja administrativnih   kapaciteta s ciljem osiguravanja uvjeta za implementaciju pravne stečevine (učinkovit sustav državne uprave). Osim što predstavlja kršenje zakona, korupcija je sebično djelovanje pojedinaca koje ozbiljno narušavaju demokratske i građanske vrijednosti na kojima se temelje suvremena društva. Na važnosti borbe protiv korupcije ukazuje i činjenica da je Europska unija 1999. g. osnovala sada već svjetski poznat OLAF,Europski ured za borbu protiv korupcije.”


Istaknuo je nadalje kako je Vlada Republike Hrvatske još 2006. usvojila Nacionalni program za suzbijanje korupcije u razdoblju 2006. - 2008. te da je upravo tim dokumentom stvoren i novi okvir za užu međuresornu suradnju. MUP-a RH je, dodao je, na temelju ovog programa izradio Akcijski plan koji će se kroz ovaj projekt dodatno unaprijediti. Spomenuo je i kako od samog osnivanja posebnu važnost u borbi protiv korupcije u MUP-u RH ima Odjel za unutarnju kontrolu koji je organizacijski smješten u Kabinetu ministra, a koji će sudjelovati u ovom projektu te da je radi daljnjeg poboljšanja borbe protiv korupcije u Ministarstvu osnovan Samostalni odjel za reviziju, čime da su napori u borbi protiv korupcije značajno prošireni na financijsko područje.

S time u vezi možemo navesti novi Zakon o javnoj nabavi, koji uvodi nova rješenja za borbu protiv korupcije u važno područje javnih nabava. Nadalje, tijekom 2006.unutar Uprave kriminalističke policije je osnovan Odsjek za korupciju. Da su nedavne ustrojstvene promjene dovele do učinkovitih rezultata govore i uspješno provedene operativne akcije protiv počinitelja koruptivnih kaznenih djela o kojima mediji redovno izvještavaju gdje je vidljiva suradnja svih nadležnih tijela prvenstveno MUP-a i USKOK-a. Da se u našem Ministarstvu primjenjuje proaktivni pristup, govori i činjenica da je Ministarstvo početkom 2006. g. nominiralo ovaj projekt. Međutim, sama ideja o projektu koji bi se odnosio na poboljšanje borbe protiv korupcije je postojala i ranije. Uspostava učinkovitog i suvremenog sustava borbe protiv korupcije je proces. U njemu moraju sudjelovati sve državne institucije i službenici. Međutim i građani imaju obvezu prijavljivanja ponašanja koja ukazuju na korupciju, pri čemu je važan odgovarajući stupanj transparentnosti. Prisutnost dužnosnika Vlade RH i to onih koji svoje vrijeme posvećuju borbi protiv korupcije, reformi pravosuđa i jačanju svijesti o poštivanju pravila javne nabave signaliziraju važnost ovog projekta i obvezuju sve nas na maksimalnu koordinaciju u provedbi svih zadaća iz nacionalnog plana za borbu protiv korupcije” rekao je na kraju Dragović izrazivši posebice zahvalnost Longaresu Barriu, kao predstavniku Europske komisije, koja je Hrvatskoj svojim sredstvima omogućila provedbu ovog projekta.


Longares Barrio je u svom pak govoru naglasio kako mu je drago što može otvoriti ovaj projekt te da MUP RH nije čekao samo na naputke EU, nego je već prije samoinicijativno krenuo svojim djelatnostima u borbu protiv korupcije. Kazao je kako će se projekt baviti provedbom praksa u borbi protiv korupcije u javnoj nabavi te poboljšati istražne radnje u korupciji te da će bolje osposobiti policajce, službenike u suzbijanju korupcije.


Veleposlanica Republike Finske u RH Ann Marie Nyroosk istaknula je kako joj je posebice drago što će ovaj twinning light projekt provoditi finski stručnjaci sa suradnicima u RH. Kazala je kako smo svi mi Europljani te da nas EU ujedinjuje na vladavini ljudskih prava, demokraciji i vladavini prava te da je upravo unaprijeđivanje ljudskih prava glavni cilj finske politike. “ Posebice smo spremni pomoći RH u ispunjenju kriterija za pristupanje EU. Osjećam se privilegiranom , nalazim se u RH u razdoblju njezine tranzicije, pristupanju EU, a pristupanje EU i Finskoj je donijelo velike promjene upravo u pravosuđu”, kazala je veleposlanica Nyroos te dodala da je ponosana na svoju zemlju Finsku koja ima visoke rezultate u suzbijanju korupcije na europskoj i svjetskoj razini.

O samoj provedbi i nacrtu programa projekta “ Unaprijeđenje sustava Ministarstva unutarnjih poslova u borbi protiv korupcije “ govrili su finski i hrvatski voditelji projekta Antti Kaleva Karttunen i Krešimir Sikavica, voditelj Odsjeka za korupciju.

Inače provedbom projekta ostvarit će se poboljšanje učinkovitosti u borbi protiv korupcije usvajanjem suvremenih istražnih pristupa i tehnika, poboljšanje “integriteta” u pristupu javnim ovlastima i usvajanje sveobuhvatnih internih postupaka i naputaka te programskih smjernica. Opći cilj projekta je poboljšanje provedbe zakona kroz unaprjeđenje institucionalnih sposobnosti sustava Ministarstva unutarnjih poslova RH u borbi protiv korupcije dok su posebni ciljevi: utvrđivanje postojećeg stanja na području borbe protiv korupcije, poboljšanje učinkovitosti rada sustava MUP-a, poboljšanje “Integriteta” u obavljanju javnih poslova, što uključuje povećanje transparentnosti i veće odgovornosti prema javnosti te usvajanje sveobuhvatnih unutarnjih procedura i programskih smjernica, kao i poboljšanja u provedbi Nacionalnog programa u RH suzbijanja korupcije 2006.-2008.


Pomoć u provedbi projekta Ministarstvu unutarnjih poslova pružat će Državni institut za javnu upravu Republike Finske – HAUS. Zbog daljnjeg jačanja kapaciteta i primjeni najbolje prakse država članica EU u borbi protiv svih oblika korupcije ovaj projekt je od velike važnosti za Ministarstvo unutarnjih poslova u okviru procesa pristupanja Europskoj uniji.

U provedbi projektnih aktivnosti u Ministarstvu unutarnjih poslova sudjelovat će ustrojstvene jedinice Ravnateljstva policije i Kabineta ministra, te pojedine ustrojstvene jedinice Ministarstva pravosuđa RH. Sam Projekt financira Europska komisija u iznosu od 150.000 eura, a trajat će šest mjeseci.



Stranica