Novi Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa RH 2011-2020

Slika ILUSTRACIJE/laser_prometna.jpg

Svake godine u svijetu u prometnim nesrećama pogine 1.300.000 ljudi, a 50.000.000 ih bude ozlijeđeno. Od ukupnog broja smrtno stradalih osoba, većina ih stradava u nisko i srednje razvijenim zemljama 

Svake godine u svijetu u prometnim nesrećama pogine 1.300.000 ljudi, a  50.000.000 ih bude ozlijeđeno. Od ukupnog broja smrtno stradalih osoba, većina ih stradava u nisko i srednje razvijenim zemljama, dok je istovremeno u njima samo 48 posto od ukupnog broja vozila. Prometne nesreće su već sada ubojica broj jedan  mladih ljudi u dobi između 10 i 25 godina u cijelom svijetu. Inače, najviše su ugrožena djeca, mladi i ostale najranjivije skupine (biciklisti, motociklisti, pješaci).

U cilju smanjenja stradavanja, 19. i 20. studenog 2009. godine, održana je u Moskvi 1. Ministarska konferencija o sigurnosti cestovnog prometa i tom prilikom je usvojena Moskovska deklaracija koja sadrži poziv na “Desetljeće akcije za sigurnost cestovnog prometa”. Nadalje, Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 2. ožujka 2010., proglasila je “Desetljeće akcije za sigurnost cestovnog prometa”. Rezolucija, koju je podržalo 100 zemalja, promiče cilj da se “stabilizira i smanji broj žrtava na cestama“ s ciljem 50-postotnog smanjenja predviđenog broja žrtava na cestama do 2020. godine. Ako se taj cilj dostigne, bilo bi sačuvano 5 milijuna života, broj ozlijeđenih bio bi znatno manji,  a ušteda društvu iznosila bi 30 bilijuna dolara.

Nadalje, u srpnju 2010. Europska komisija usvojila je 4. Akcijski program za sigurnost cestovnog prometa za razdoblje od 2011. do 2020. godine, koji bi trebao biti okvir za nacionalne strategije svih zemalja Europske unije. Vjerojatni, skori ulazak Republike Hrvatske u Europsku uniju, nametnuo je potrebu da i Republika Hrvatska okvire djelovanja i ciljeve zacrtane u 4. Akcijskom programu implementira u svoj Nacionalni program.

S tim u vezi Vlada Republike Hrvatske donijela je 14. travnja 2011. novi Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske 2011-2020 godine, koji se programski poklapa s odredbama i smjernicama Moskovske deklaracije iz 2009. godine, odnosno rezolucije Ujedinjenih naroda 62/255 iz ožujka 2010. i 4. Akcijskog programa Europske komisije.

Glavni cilj Nacionalnog programa je smanjenje broja poginulih u prometnim nesrećama za 50 posto, odnosno 213 poginulih osoba na hrvatskim prometnicama na kraja 2020. godine. Ovakav, ambiciozno zacrtan cilj, ostvariv je, ukoliko će postojati stvarna, a ne samo deklarativna podrška najviših državnih tijela i pojedinaca te ako se u njegovu realizaciju uključe i institucije civilnog društva.

Da bi postigli zacrtano, mjere Nacionalnog programa podijeljene su na pet područja djelovanja:

  • promjena ponašanja sudionika u prometu,
  • bolja cestovna infrastruktura,
  • sigurnija vozila,
  • učinkovita medicinska skrb nakon prometnih nesreća i
  • ostala područja djelovanja.

Za svako područje djelovanja navedene su specifične aktivnosti, a za svaku aktivnost određene su konkretne mjere koje će se provoditi, kao i faze provedbe i subjekti koji su odgovorni za provođenje.

Na temelju pozitivnih pokazatelja o opravdanosti Nacionalnog programa, Vlada Republike Hrvatske, kao nositelja programa, odredila je Ministarstvo unutarnjih poslova. Za djelotvorniju provedbu programa, a na prijedlog ministarstava i stručnih organizacija, ministar unutarnjih poslova imenovat će radnu skupinu. Članovi radne skupine bit će predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, Ministarstva pravosuđa, Hrvatskog autokluba, Centra za vozila Hrvatske, Hrvatskih cesta i Hrvatskog ureda za osiguranje.

 

Za financiranje Nacionalnog programa planirani su sljedeći izvori:

  • sredstva stručnih organizacija utvrđena posebnim ugovorom s Ministarstvom unutarnjih poslova;
  • sredstva osiguravajućih društava utvrđena posebnim ugovorom s Ministarstvom unutarnjih poslova;
  • sredstva prikupljena od donacija fizičkih i pravnih osoba.

Promocija novog Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske 2011-2020 godine održat će se u hotelu „Sheraton 11. svibnja od 10 do 13 sati, na stručnom skupu „Desetljeće sigurnosti cestovnog prometa“, u organizaciji Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi“, čime je usklađena s globalnom promocijom i početkom aktivnosti „Desetljeća akcije za sigurnost cestovnog prometa“.



Pisane vijesti