- Objavljeno: 04.04.2012.
Održan stručni skup-Baza osuđenih počinitelja nasilnih delikata
Danas je u prostorijama Ravnateljstva policije u Zagrebu, u organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova i Veleposlanstva Francuske Republike u Zagrebu, održan stručni skup pod nazivom: „Baza osuđenih počinitelja nasilnih delikata“.
Foto: MUP
Danas je u prostorijama Ravnateljstva policije u Zagrebu, u organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova i Veleposlanstva Francuske Republike u Zagrebu, održan stručni skup pod nazivom: „Baza osuđenih počinitelja nasilnih delikata“. Ispred Ministarstva unutarnjih poslova nazočne je pozdravila Davorka Martinjak-načelnica Sektora općeg kriminaliteta, ratnih zločina i terorizma, Renata Odeljan, voditeljica Odsjeka za maloljetničku delinkvenciju pri Ravnateljstvu policije, Philippe Quilici, policijski časnik za vezu pri Veleposlanstvu Francuske u Zagrebu, Gordana Filipović, savjetnica u Uredu pravobraniteljice za djecu, Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba, te Gordana Parunov, načelnica Odjela za kaznene evidencije pri Ministarstvu pravosuđa.
Stručni skup prvenstveno je bio namijenjen stručnjacima (pravosuđe, policija, sustav socijalne zaštite i drugi) koji se u svome radu susreću s djecom žrtvama kaznenih djela seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja. Cilj Stručnog skupa je umrežavanje stručnjaka te osnaživanje institucionalnog okvira u suzbijanju ove vrste kaznenih djela, poglavito uvođenjem baze podataka za registrirane seksualne prijestupnike. Naglasak je bio na obvezama koje proizlaze iz Konvencije Vijeća Europe o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja koju je Republika Hrvatska potpisala 25. listopada 2007. godine, a ratificirala 21. rujna 2011. godine.
Jedan od zahtjeva koje postavlja Konvencija odnosi se i na prikupljanje i čuvanje podataka o počiniteljima tih kaznenih djela te razmjenu podataka između država o počiniteljima ovih kaznenih djela. Bazu podataka počinitelja nasilnih delikata uvele su i druge države, pa tako i Francuska Republika i Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske, čiji su nam stručnjaci predstavili funkcioniranje takve baze podataka, uključujući dostupnost, davanje i brisanje podataka iz takve evidencije, te na taj način pomoći u stvaranju i određivanju prakse u Republici Hrvatskoj.
S obzirom na odaziv stručnjaka iz ovog područja, zanimanje medija, te veliki broj pitanja koja su postavljana kolegama i kolegicama iz Republike Francuske i Sjeverne Irske stručni skup je definitivno ispunio očekivanja i predstavlja dobar temelj za budući zakonski okvir u Republici Hrvatskoj vezano za ovu aktualnu problematiku.