- Objavljeno: 11.07.2011.
Održana 8. sjednica Vijeća za prevenciju grada Siska na temu rješavanja incidentnih situacija u sisačkoj industrijskoj zoni
U utorak, 5. srpnja u prostorijama Mjesnog odbora Eugen Kvaternik u Sisku, održana je 8. sjednica Vijeća za prevenciju Grada Siska, sa samo jednom točkom dnevnog reda, a to je rješavanje incidentnih situacija u sisačkoj južnoj industrijskog zoni, što se ove godine na tom području pokazuje kao sve veći sigurnosni problem.
Sjednicu ovog proširenog Vijeća za prevenciju Grada Siska vodio je predsjednik Vijeća, dogradonačelnik Siska Drago Martinac, a nazočni su još bili: Nazif Memedi, saborski zastupnik, Bahrija Sejfić, zamjenica predstojnika Ureda za nacionalne manjine, Diana Eterović Rusmir, načelnica Odjela za romsku nacionalnu manjinu Ureda za nacionalne manjine, Željko Petković, policijski službenik Odjela za prevenciju Ravnateljstva policije, Željko Cavrić, policijski službenik za prevenciju Ureda načelnika PU Sisačko-moslavačke, Predrag Fitnić, načelnik Policijske postaje Sisak, Robert Vukić, načelnik Postaje prometne policije Sisak, Ivan Kirinčić, ravnatelj Centra za socijalnu skrb Sisak, Saša Tadić, predstavnik Savjeta mladih grada Siska, Zrinka Hafizović, voditeljica Odsjeka za prava nacionalnih manjina Grada Siska, ravnateljica i psihologinja OŠ Braća Bobetko iz Siska, predstavnici gospodarskih subjekata južne sisačke industrijske zone te predstavnici romskih udruga i vijeća: Ranko Nikolić, predsjednik Udruge za razvoj i bolji život Roma i Udruge romskih umirovljenika, Stanoje Nikolić, predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine Sisačko-moslavačke županije i predsjednik Romskog kulturnog centra te Dragoljub Nikolić, predsjednik udruge Romska prava.
Na sjednici su načelnici dviju sisačkih postaja iznijeli policijska izvješća.
- Načelnik Policijske postaje Sisak Predrag Fitnić u svom je izvješću o stanju sigurnosti u južnoj industrijskoj zoni naveo kako je policija kroz brojna postupanja i operativnim radom na području ove industrijske zone, utvrdila kako romsko stanovništvo koje živi u neposrednoj blizini u naselju Capraške Poljane, kao primarni izvor zarade koristi prodaju sekundarnih sirovina, sakupljajući ih u zoni oko ograda tamošnjih poduzeća, ali i ulazeći u prostore koji su vlasništvo tih poduzeća, na koji način narušavaju vlasništva, oštećuju ograde, kradu metalne dijelove s otvorenih prostora, provaljuju u zatvorene prostore i prostorije, a sve s ciljem otuđenja svih vrsta metala, čime gospodarskim subjektima pričinjavaju sve veću materijalnu štetu.
Tako je u šest mjeseci ove godine na štetu gospodarskih subjekata u zoni Željezare, sisačka policija evidentirala ukupno 21 kazneno djelo, od čega 13 teških krađa i osam krađa.
Gotovo svakodnevno operativno dežurstvo Policijske postaje Sisak zaprima dojave od djelatnika zaštitarskih službi o pokušajima nasilnih ulazaka u ograđene prostore i krađe metala, tako da se broj ovakvih dojava u 2011. godini kreće oko 150.
Kao veliki problem kod postupanja policijskih službenika na mjestu događaja, načelnik Fitnić je naveo što se osobe razbježe po obližnjim šumarcima, čekaju odlazak policajaca te se ponovno vraćaju s namjerom krađe. Napomenuo je da je u svim poznatim slučajevima, kao i po izjavama zaštitara, ovdje riječ o Romima upravo iz Capraških Poljana koji takvim ponašanjima ugrožavaju svoju sigurnost, ali i sigurnost zaštitara na koje su u dva slučaja zabilježeni napadi . Naime, više osoba romske nacionalnosti kamenjem je gađalo zaštitare, kojom prilikom je jedan zaštitar zadobio lakše tjelesne ozljede te je na štetu jednoga počinjeno i kazneno djelo prijetnje, u svezi čega su protiv dva počinitelja podnesene kaznena i prekršajna prijava.- Načelnik Postaje prometne policije Sisak Robert Vukić je istaknuo kako prometni policajci gotovo svakodnevno u nadzoru prometa u i oko južne industrijske zone zatiču vozila koja su tehnički neispravna i neregistrirana, a vozači upravljaju vozilima prije stjecanja prava na upravljanje i pod utjecajem alkohola.
Kao veliki problem, koji se očituje smanjenjem sigurnosti u prometu i zadobivanjem ozljeda sudionika, predstavljaju i krađe slivnih rešetaka i poklopaca šahtova na ulicama, kao i nepravilno raspoređen i učvršćen teret na vozilu (sekundarni otpad) koji se rasipa po kolniku.
Temeljem prezentiranih policijskih izvješća i analizom navedenih događaja, ocijenjeno je nepovoljno stanje sigurnosti u zoni Željezare, iz kojeg je razloga i dana inicijativa održavanja ove tematske sjednice kako bi se u rješavanje navedene problematike uključili svi relevantni subjekti.
Nakon podnesenih izviješća otvorena je rasprava te su doneseni konkretni prijedlozi za poboljšanje sigurnosnog stanja u sisačkoj južnoj industrijskoj zoni.