- Objavljeno: 31.05.2012.
Projekt „Sigurnost osoba treće životne dobi“
Prisutnima su podijeljeni letci sa savjetima o samo-zaštitnom ponašanju i kontakt brojevima u slučaju da postanu žrtva kaznenog djela, te su zamoljeni da svoja iskustva i upozorenja koja se navode na letku i upozorenja koja su čuli na predavanjima prenesu svojim ukućanima i prijateljima, a posebno svojim vršnjacima koji žive sami.
Foto: PU zadarska
U okviru Projekta „Sigurnost osoba treće životne dobi“, koji provodi Policijska uprava zadarska kao predlagatelj, u suradnji s partnerima: Zadarskom županijom, Maticom umirovljenika Zadarske županije i Centrom za pomoć i njegu u kući „Sveti Ante“ Benkovac, jučer je u Matici umirovljenika Zadarske županije Podružnica Sukošan, održano predavanje za osobe starije životne dobi. Održali su ga policijski službenici za prevenciju Ureda načelnika PU zadarske, mr.sc. Ivana Marić, Sandra Poljak Jurinčić i Franko Lilić, te policijska službenica za prevenciju u prometu Postaje prometne policije Zadar Silvija Gulan, koji su prisutne upoznali s ciljevima Projekta, obilježjima kaznenog djela „Prijevara“, zastupljenosti starijih osoba kao žrtava ovog kaznenog djela, te ponašanju počinitelja. Raznim savjetima i primjerima iz prakse policijski službenici su nastojali povećati osjećaj odgovornosti kod osoba starije životne dobi za sebe i svoje vršnjake lošijeg zdravstvenog stanja, te podići razinu samo-zaštitnog ponašanja kao i bolju informiranost osoba starije životne dobi o načinima počinjenja kaznenih djela „Prijevara“ i ponašanju počinitelja, s ciljem smanjenja udjela ovih osoba u ukupnom broju osoba - žrtava kaznenog djela „Prijevara“. Policijski službenici su tijekom predavanja osobe starije životne dobi upoznali i s prometnim pravilima i načinima samo-zaštitnog ponašanja u prometu kako bi se smanjio udio prometnih nezgoda na štetu starijih osoba.
Prisutni su tijekom predavanja postavljali pitanja i navodili primjere iz prakse. Svojim vršnjacima su ispričali da im se dogodio primjer prodaje lažne robe – zlatnog lančića na ulici i masažera u svom domu, ali da tada nisu kupili lažnu robu, jer su sumnjali u kvalitetu robe. Zaključili su da su bili u pravu što nisu kupili lažnu robu, te da se to može dogoditi svakome. Također su zaključili da su osobe koje su nudile lažnu robu na prodaju bile izuzetno uvjerljive i samouvjerene. Osvrnuli su se i na neodgovorna ponašanja mladih vozača, a posebno ih je zanimala obveza zamjene vozačke dozvole s obzirom na navršene godine života.
Nakon predavanja prisutnima su podijeljeni letci sa savjetima o samo-zaštitnom ponašanju i kontakt brojevima u slučaju da postanu žrtva kaznenog djela, te su zamoljeni da svoja iskustva i upozorenja koja se navode na letku i upozorenja koja su čuli na predavanjima prenesu svojim ukućanima i prijateljima, a posebno svojim vršnjacima koji žive sami.