- Objavljeno: 18.02.2011.
PU virovitičko – podravska: Akcija: „Manje oružja – manje tragedija“
Akcija započinje 21. veljače na području cijele Županije Virovitičko – podravske, a traje sve do 19. ožujka ove godine kad će se završna manifestacija održati u Slatini
Foto: PU virovitičko-podravska
Od ponedjeljka 21. veljače, na području cijele Županije Virovitičko – podravske, od strane PU virovitičko – podravske, započinje akcija pod nazivom „Manje oružja – manje tragedija“, koja će trajati sve do 19. ožujka 2011. godine, kada će se završna manifestacija, održati u gradu Slatina. Na punktovima koji će biti u organizirani diljem županije u različitim vremenskim periodima u okviru trajanja akcije, građani će uz prigodne info – materijale, od policijskih službenika dobiti i sve informacije o načinu vračanja oružja, a biti će podijeljeni i prigodni pokloni (majice, kemijske olovke i dr.).
Također, poznato je da ova akcija, traje već nekoliko godina, a o njezinoj uspješnosti, govori i podatak da je u posljednjih nekoliko godina od kako se provodi akcija, na području PU virovitičko – podravske, dragovoljno predan veliki broj raznog automatskog, poluautomatskog, rasprskavajućeg, dugog i kratkog oružja, streljiva te eksploziva, što dovoljno govori o velikoj volji građana u vračanju zaostalog nelegalnog oružja. Stupanjem na snagu novog Zakona o oružju, kojim je ponovno dozvoljeno, bez sankcija vračanje oružja u nelegalnom posjedu, na području Županije virovitičko – podravske, brojni građani, koji su imali nelegalno oružje u posjedu, uočili su sve dobre strane ove akcije, te su shodno tome postupili po svojoj savjesti i djelatnicima za protueksplozijsku zaštitu ove PU u prije provedenim akcijama, vratili nelegalno oružje.
Istodobno, ima i onih koji bez razloga imaju strah od vračanja takovog oružja policijskim službenicima, pa je u nekoliko slučaja primijećeno da se od strane neodgovornih građana nekontrolirano odbacuje nelegalno vatreno oružje, minsko - eksplozivna sredstva i streljivo uz prometnice i na smetlištima. Nekontrolirano odbačeno oružje, a naročito eksplozivna sredstva, predstavljaju veliku opasnost za ljude, koji u slučaju nailaska na ista, mogu nehotičnim ili namjernim dodirom, zadobiti teške ozljede ili smrtno stradati.
Apel građanima
Pozivaju se gađani koji posjeduju bilo kakvo eksplozivno sredstvo, vatreno oružje ili streljivo zaostalo od vremena Domovinskog rata, a boje ga se vratiti - da obavezno pozovu najbližu policijsku postaju. Na njihovu kućnu adresu (ili mjesto na kojemu se oružje nalazi), doći će policijski službenik osposobljen za pirotehnička sredstva i diskretno ih preuzeti. Građani koji dragovoljno predaju nelegalno oružje, neće snositi nikakve sankcije.