Službeno otvorenje projekta „Europol Enlargement Project“

Slika topvijesti/2012/travanj/europol.jpg

Riječ je o vrlo važnom projektu za hrvatsku policiju, kroz čiju implementaciju se pripremamo za potpuno i ravnopravno članstvo u Europolu. Cilj projekta je prilagoditi procese rada, ojačati institucionalne, provedbene i administrativne kapacitete te provesti potrebne tehničke promjene i time omogućiti uspješnu i potpunu integraciju nadležnih hrvatskih institucija u Europol do srpnja iduće godine kada Hrvatska postaje i punopravna članica Europske unije. 

Foto: MUP

U nazočnosti direktora Europola Roba Wainwrighta, ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića i v.d. glavnog ravnatelja policije Dražena Viteza danas je u Ravnateljstvu policije službeno otvoren vrlo važan projekt za hrvatsku policiju - „Europol Enlargement Project“, kroz čiju implementaciju se pripremamo za potpuno i ravnopravno članstvo u Europolu. Naime, cilj projekta je prilagoditi procese rada, ojačati institucionalne, provedbene i administrativne kapacitete te provesti potrebne tehničke promjene i time omogućiti uspješnu i potpunu integraciju nadležnih hrvatskih institucija u Europol do srpnja iduće godine kada Hrvatska postaje i punopravna članica Europske unije. Provjera i usklađivanje poslovnih procesa i tehničkih standarda provodit će se kroz nekoliko cjelina, koje obuhvaćaju sve potrebne aktivnosti za uspješnu provedbu projekta, a koje se odnose na općenite informacije i operativnu podršku, upravljanje informacijama i njihovu zaštitu te usklađivanje informacijske i komunikacijske tehnologije. Kako je predviđeno da stručnjaci Europola u ovom složenom procesu hrvatskim kolegama pružaju punu podršku i prenose znanja, za projekt su najvažniji transparentnost i komunikacija. Navedene su karakteristike jednako bitne i za ispunjenje plana o završetku projekta u roku godine dana od danas, a sve kako bi ostalo i dovoljno vremena za usklađivanje posljednjih detalja prije srpnja.

Dražen Vitez u svom je uvodnom obraćanju ukratko sumirao dosadašnju šestogodišnju operativnu suradnju hrvatske policije s Europolom, u kojem vremenu su ostvareni zapaženi rezultati i razmijenjeno 10 518 poruka. Također je istaknuo važnost ovakve suradnje s obzirom na zajednički cilj – stvaranje sigurnog područja življenja za sve građane Europe, na što se osvrnuo i direktor Europola Rob Wainwright, kazavši kako su prethodna iskustva pri proširenju pozitivna, pa prevladava mišljenje kako će se ovim projektom i Hrvatskoj olakšati prijelaz u EU, tako da već od prvog dana uživa u punopravnom članstvu u Europolu. I on je komentirao uspješnost dosadašnje suradnje, naglasivši kako je Hrvatska već sad ravnopravni aktivni član, koji će od iduće godine i formalno pomagati u zaštiti milijuna građana od terorizma i organiziranog kriminala.

Ovaj projekt predstavlja odlučujuću prekretnicu i konačnu integraciju hrvatske policije u ravnopravnu obitelj europskih policija, rekao je ministar Ostojić i izrazio svoje uvjerenje da će hrvatsko punopravno članstvo u Europolu značajno doprinijeti uzajamnim nastojanjima i daljnjem kvalitetnom unapređenju suradnje s policijama zemalja članica EU, usmjerene ka zajedničkom zahtjevnom cilju – sveobuhvatnoj borbi protiv najsloženijih oblika kriminaliteta. Konstatirajući kako je postignut znatan napredak u ispunjavanju obveza predviđenih pravnom stečevinom EU, također je naglasio da je potrebno biti svjestan da slijede daljnji, ne manje zahtjevni napori Ministarstva unutarnjih poslova, odnosno, hrvatske policije u usvajanju najboljih praksi EU na planu stvaranja zajedničkog prostora pravde, slobode i sigurnosti.

Nakon uvodnih izlaganja, projekt menadžer Massimiliano Calcagni u ime Europola okupljenima je ukratko predstavio razvoj suradnje i svrhu i ciljeve projekta, dok je o dosadašnjim postignućima u pripremi implementacije projekta s hrvatske strane govorio Damir Kukavica iz Ravnateljstva policije, nabrojavši pritom i operacije provedene u suradnji  s Europolom, od kojih je Beatrix, operacija o suzbijanju krijumčarenja droge i pranja novca još uvijek u tijeku. Uz stručnjake Europola i MUP-a RH u projektu, te predstavnike ustrojstvenih jedinica Ravnateljstva policije, svečanom su otvorenju prisustvovali i predstavnici Ministarstva financija, odnosno  ravnatelj Carinske uprave Zlatko Grabar,  pomoćnik predstojnika Ureda za sprečavanje pranja novca Tomislav Sertić i načelnik u Službi za otkrivanje porezno kaznenih djela pri Središnjem uredu Porezne uprave Karlo Orešković.

Naposljetku, što se tiče suradnje s Europolom, podsjećamo da je sve započelo u kolovozu 2006. godine stupanjem na snagu Sporazuma o operativnoj i strateškoj suradnji između Republike Hrvatske i Europskog policijskog ureda – Europola, temeljem kojeg je u Ravnateljstvu policije MUP-a RH osnovana Nacionalna kontakt točka Europola. Suradnja je već iduće godine nadograđena uspostavom sigurne komunikacijske linije, a dodatno se produbila i 2008. godine kada pri Europolu počinje raditi i hrvatski časnik za vezu. U lipnju prošle godine uspostavljena je i sigurna komunikacijska linija za razmjenu klasificiranih informacija, a tijekom godina Hrvatska se pridružila raznim radnim, analitičkim datotekama Europola. Trenutno posljednjima, onima koje se bave problematikom zlouporabe bankomata, odnosno krijumčarenja kokaina, pridružila se prije dva mjeseca. Cijelo to razdoblje organiziraju se i sastanci i seminari, ne bi li se što bolje upoznao rad Europskog policijskog ureda – Europola.    



Pisane vijesti