Treći sastanak Radne grupe Budimpeštanskog procesa

Slika topvijesti/2012/travanj/konferencija01.jpg

U organizaciji MUP-a RH i ICMPD-a (Međunarodnog centra za razvoj migracijske politike) iz Beča u Zagrebu je danas započeo treći, dvodnevni sastanak Radne grupe Budimpeštanskog procesa za nezakonite migracije u jugoistočnoj Europi.

U organizaciji MUP-a RH i ICMPD-a (Međunarodnog centra za razvoj migracijske politike) iz Beča u Zagrebu je danas započeo treći, dvodnevni sastanak Radne grupe Budimpeštanskog procesa za nezakonite migracije u jugoistočnoj Europi.

Uz ICMPD, na sastanku sudjeluju i predstavnici ostalih međunarodnih organizacija: EASO-a, EEAS-a, FRONTEX-a, IOM-a, OSCE-a i UNHCR-a, dansko predsjedništvo Europske unije, predstavnici Delegacije EU u Republici Hrvatskoj, predstavnici zemalja članica Europske unije, CIS zemalja (Udruženja nezavisnih zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza), zemalja regije, a po prvi puta ove godine sudjeluju i predstavnici Afganistana i Pakistana.

U ime Ministarstva unutarnjih poslova sastanak je otvorio pomoćnik načelnika Uprave za granicu Stipica Kuna. U svom obraćanju on je istaknuo kako je učinkovito upravljanje migracijskim tokovima jedan od najvažnijih instrumenata gospodarskog razvitka svih zemalja, a suzbijanje nezakonitih migracija od osobitog značaja na našim prostorima intenzivnog tranzita roba i usluga koji pogoduje ovom obliku kriminala.

- Svi smo svjesni kako je jačanje međunarodne policijske suradnje i jačanje graničnih službi, sukladno najboljoj europskoj praksi i Schengenskim standardima, važan preduvjet našeg uspjeha, kako u borbi protiv danas sve sposobnijeg međunarodnog organiziranog kriminala, tako i u sprječavanju nezakonitih migracija - rekao je Kuna i naglasio kako se interesu daljnjeg jačanja zajedničke sigurnosti, stabilnosti i gospodarskog napretka, Republika Hrvatska zalaže za što aktivniju regionalnu suradnju u sprječavanju nezakonitih migracija i suzbijanju prekograničnog kriminala.

Ovaj sastanak izvrsna je prigoda za razmjenu iskustava i znanja na svim područjima vezanim za nezakonite migracije i referentno mjesto za ocjenu postignutog i dogovor o daljnjim koracima. Potvrdila je to i predstavnica ICMPD-a Cecilia Lundstroem koja je u svom obraćanju navela kako se toplo nada da će ovaj sastanak biti platforma iskustava kako za zemlje podrijetla, tako i za tranzitne zemlje te zemlje odredišta nezakonitih migracija.

Njegova Ekselencija Burak Özügergin, veleposlanik Republike Turske, koja je 2006. godine preuzela predsjedanje nad Budimpeštanskim procesom, rekao je kako sve zemlje trebaju surađivati i podijeliti sve izazove vezane za migracijske tokove. Također, sudionike je informirao da Republika Turska, u travnju sljedeće godine, u Istanbulu namjerava organizirati  ministarsku konferenciju Budimpeštanskog procesa.

Na prvom sastanku Budimpeštanskog procesa održanom Republici Hrvatskoj 2007. godine razgovaralo se o migracijama djece bez pratnje roditelja. Tema drugog sastanka, održanog 2009. godine bila je održivi povratak migranta. Tijekom sljedeća dva dana radna grupa će razgovarati i razmjenjivati mišljenja o praktičnim iskustvima vezanim za mješovite migracijske tokove u jugoistočnoj Europi, a raspravljat će se i o mogućnostima buduće suradnje.

Podsjetimo, Budimpeštanski proces je konzultativni forum za više od pedeset država i deset međunarodnih organizacija. Uključuje države članice EU-a, SAP države, CIS države i druge azijske države, s ciljem razmjene informacija i iskustava u području legalnih i ilegalnih migracija, azila, viza, upravljanja granicom, trgovine ljudima i krijumčarenju migranata, povratu, readmisiji i dr. Rad Budimpeštanskog procesa održava se kroz organizacije sastanaka Radnih grupa (za azil, migracije i sl.) te kroz održavanje Regionalnih foruma i drugih sastanaka za više i visoke državne službenike i dužnosnike. U sklopu Budimpeštanskog procesa predstavnici MUP-a RH tradicionalno na stručnoj razini sudjeluju na sastancima Radnih grupa (Odjel za međunarodne odnose, Uprava za granicu, Uprava inspekcijskih i upravnih poslova). Republike Hrvatska je u lipnju 2007. godine prihvatila predsjedanje Radnom grupom Budimpeštanskog procesa  za nezakonite migracije u Jugoistočnoj Europi.



Pisane vijesti