U sisačkoj Željezari spaljeno oduzeto oružje

Slika topvijesti/sisak_06.jpg

U pogonu čeličane Željezare Sisak, jučer je spaljivanjem uništeno 272 komada (767 kg) raznog tehnički neispravnog oružja koje je pregledalo i za taj postupak pripremilo Povjerenstvo MUP-a

U pogonu čeličane Željezare Sisak, jučer je spaljivanjem uništeno 272 komada (767 kg) raznog tehnički neispravnog oružja koje je pregledalo i za taj postupak pripremilo Povjerenstvo MUP-a za odlučivanje o načinu raspolaganja s oružjem i streljivom oduzetim u pravomoćno okončanom kaznenom, prekršajnom ili upravnom postupku koje je zaduženo i za uništenje neispravnog oružja.

Od dosada prikupljenog i dostavljenog oružja (45 tisuća komada), tijekom 2006. godine Povjerenstvo je pregledalo i razvrstalo oko 13 tisuća komada raznog oružja. Od početka godine u 16 je uništenja istaljeno 4.399 komada (cca 10 tona) raznog tehnički neispravnog oružja.

Spaljivanju oružja u sisačkoj Željezari prisustvovali su i ministar unutarnjih poslova, g. Ivica Kirin i ravnatelj policije, g. Marijan Benko sa suradnicima, čelnici Željezare, predstavnici međunarodnih institucija koje djeluju u Hrvatskoj, te predstavnici medija. Povjerenstvo je prisutne upoznalo s postupkom uništenja koje se obavlja na način da se oružje i dijelovi oružja ubace u grotlo elektro-peći u prisutnosti predsjednika i članova Povjerenstva kao i djelatnika čeličane koji su neophodni u tom radnom procesu. Po obavljenom spaljivanju Povjerenstvo zapisnički ovjerava uništenje.

Ministar unutarnjih poslova, g. Ivica Kirin je i sam aktivno sudjelujući u jučerašnjoj pripremi oružja za spaljivanje istakao kako je stalna borba za smanjenjem nelegalnog posjedovanja oružja zajednička težnja svih institucija, a osobito MUP-a. Nadodao je kako je u saborskoj proceduri donošenje novog Zakona o oružju usuglašenog s europskim standardima. Također je rekao kako Ministarstvo priprema novu akciju kojom želi senzibilizirati javnost i potaknuti je na legaliziranje i dobrovoljnu predaju oružja.

 

Stranica