Završila akcija „Kolovoz“

Slika topvijesti/listopad/ruta_kolovoz.jpg

Prvi puta je primijenjena odredba Zakona o USKOK-u na temelju koje je sud prije pokretanja kaznenog postupka, na zahtjev USKOK-a, zamrznuo imovinu ukupne vrijednosti od oko 7.700.000 eura.

Danas, 31. listopada, povodom  završetka složene međunarodne operativne akcije „Kolovoz“ u USKOK-u je održana konferencija za novinare, na kojoj su detalje o njoj iznijeli ravnatelj USKOK-a Dinko Cvitan, zamjenica ravnatelja USKOK-a Sajonara Čulina, ravnatelj policije Marijan Benko i njegov zamjenik Ivan Nađ.

Akciju su provodili USKOK, Nacionalni ured za borbu protiv mafije u Rimu, Državno odvjetništvo u Trentu, Tužiteljstvo u Frankfurtu i policije iz Italije, Njemačke, Nizozemske, Luksemburga i Hrvatske, a započela je dobivanjem inicijalnih saznanja o postojanju organizirane međunarodne skupine koja se bavi krijumčarenjem kokaina iz Kolumbije i njegovom prodajom u zemljama Europske unije i na području Hrvatske.

Osnovano se sumnja da je ta skupina od 2000. do listopada 2007. godine nabavljala i prodavala velike količine kokaina. U tom su razdoblju pokušali prokrijumčariti najmanje 200 kilograma kokaina, od čega je u lipnju 2006. u Kolumbiji zaplijenjeno 100 kilograma kokaina u tekućem stanju, a u studenom 2006. u Italiji je zaplijenjeno još 20 kilograma kokaina.

Na zahtjev USKOK-a, početkom 2007. godine nad više osoba u Hrvatskoj primijenjene su posebne izvidne mjere. Istovremeno se, uz potporu Ureda za sprječavanje pranja novca, Porezne uprave i Carinske uprave, započelo s provođenjem financijske istrage kako bi se utvrdila imovina osumnjičenika.

Prvi puta je primijenjena odredba Zakona o USKOK-u na temelju koje je sud prije pokretanja kaznenog postupka, na zahtjev USKOK-a, zamrznuo imovinu ukupne vrijednosti od oko 7.700.000 eura.

Akcija je rezultirala uhićenjem 23 osobe, i to u Hrvatskoj, Njemačkoj, Italiji i Nizozemskoj, a među uhićenim osobama 10 je državljana Hrvatske i 13 stranaca.

Odsjek USKOK-a u Rijeci je istražnom sucu Županijskog suda u Rijeci podnio istražni zahtjev protiv šest hrvatskih državljana, S. P. (1971.), M. Š. (1971.), M. M. (1947.), D. Š. (1982.), L. P. (1945.), B. P. (1966.), jedne državljanke SR Njemačke S. P. (1976.) i jedne hrvatske državljanke koja ima i državljanstvo Bosne i Hercegovine A. V. (1969.), zbog osnovane sumnje da su počinili više kaznenih djela udruživanja za počinjenje kaznenih djela, zlouporabe opojnih droga i prikrivanja protuzakonito dobivenog novca.

Preprodajom kokaina su S. P. i M. Š. pribavili protupravnu imovinsku korist od najmanje 7.140.000 eura svaki. Oni su, kao i ostali osumnjičenici koji se sumnjiče za «pranje novca», od 2001. do listopada 2007., u Opatiji i Rijeci, znajući da su značajna novčana sredstva pribavljena neovlaštenom prodajom kokaina, radi prikrivanja stvarnog izvora protupravno stečenog novca, kupovali zemljišta, kuće, stanove i zgrade, sklapali ugovore o leasingu za jahtu i više osobnih automobila, te su na bankovne račune polagali znatne iznose novca.

Istražni sudac je donio Rješenje o provođenju istrage i na prijedlog USKOK-a protiv osumnjičenika odredio pritvor i naložio izdavanje tjeralice.

Ravnatelj policije Marijan Benko rekao je kako je akcija izvrsno izvedena zahvaljujući koordinaciji i brzoj razmjeni informacija između zemalja uključenih u njenu provedbu. Također je naglasio da se ukupna protupravno stečena novčana korist pripadnika kriminalne organizacije u Hrvatskoj procjenjuje na oko 18 000 000 eura. Naposljetku, ravnatelj policije najavio je nove akcije.


Stranica