Čitajmo pjesnike

Slika topvijesti/2011/Studeni/poezija.jpg

Mjesec hrvatske knjige, program koji se već godinama održava na području čitave Hrvatske, tradicionalno je počeo i ove godine i to 15. listopada i traje do 15. studenog. Obzirom da ove godine obilježavamo značajne obljetnice velikog broja hrvatskih pjesnika, ovogodišnji Mjesec knjige posvećen je hrvatskom pjesništvu i nosi naziv Čitajmo pjesnike. U sklopu ovog programa, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu organizirala je projekt 30 dana 30 pjesnika. Kroz 30 dana svaki dan u 12.00 sati razne grupacije profesionalaca, koje povezuje ljubav prema poeziji i hrvatskim pjesnicima, na raznim lokacijama unutar Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu čitaju pjesme 30 odabranih hrvatskih pjesnika.

Mjesec hrvatske knjige, program koji se već godinama održava na području čitave Hrvatske, tradicionalno je počeo i ove godine i to 15. listopada i traje do 15. studenog. Obzirom da ove godine obilježavamo značajne obljetnice velikog broja hrvatskih pjesnika, ovogodišnji Mjesec knjige  posvećen je hrvatskom pjesništvu i nosi naziv Čitajmo pjesnike. U sklopu ovog programa, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu organizirala je projekt 30 dana 30 pjesnika. Kroz 30 dana svaki dan u 12.00 sati razne grupacije profesionalaca, koje povezuje ljubav prema poeziji i hrvatskim pjesnicima, na raznim lokacijama unutar Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu čitaju pjesme 30 odabranih hrvatskih pjesnika.

Cilj ovog projekta je predstaviti hrvatske pjesnike te omogućiti svima koji vole čitati, a za to inače nemaju priliku, da to u sklopu ovog projekta učine. Kao krovna misao projekta provlači se ideja o predstavljanju prostora Nacionalne i sveučilišne  knjižnice kao i njene građe koju ona u tom prostoru čuva, a dio koje su i zbirke pjesama iz kojih će se odabrati pjesme za čitanje.

U srijedu, 9. studenoga 2011., djelatnici Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske Aleksandra Ljuba, Mladen Kovačević i Nikša Jelovčić čitali su pjesme Andriane Škunce. Svojim sjajnim interpretacijama omogućili su prisutnoj publici da uživa u stihovima ove istaknute suvremene hrvatske književnice. Pjesme su se čitale u Zbirci zemljovida i atlasa Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Andriana Škunca

Andriana Škunca hrvatska je književnica rođena u Bjelovaru Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu studirala je kroatistiku i komparativnu književnost. Obzirom da je podrijetlom iz Novalje na otoku Pagu, gdje je provela djetinjstvo to su i mjesta njenog povratka u pjesmama, fotografijama i emocijama. 2006 godine dobila je nagradu Goranov vijenac. Trenutno je urednica biblioteke "Kairos", Hrvatske sveučilišne naklade i časopisa "Europski glasnik", a ujedno je i članica je Društva hrvatskih književnika, PEN-a i ULUPUH-a. Književni opus sada joj je najviše usmjeren na književne kritike i poetske zapise o likovnim umjetnicima.

O Zbirci zemljovida i atlasa

Zbirka zemljovida i atlasa gdje je održano ovo čitanje osnovana je 1945. godine kao zasebna jedinica Knjižnice. Nastala je odabirom iz njezinih fondova, iz prikupljenog obveznog primjerka, iz darova i ostavština znamenitih pojedinaca (B. Krčelića, obitelji Patačić, V. Gaja, M. Sabljara, R. Ž. Franjetića) te darova mnogobrojnih institucija.

U Zbirci se sakupljaju, čuvaju, obrađuju i daju na korištenje sve vrste zemljovida i atlasa. Posebna pažnja poklanja se fondu starije i vrijedne kartografske građe te nacionalnom fondu i kontroli obveznog primjerka. Djelatnici Zbirke informiraju korisnike iz područja kartografije te pružaju stručnu pomoć znanstvenicima i studentima u izradi njihovih radova.

U fondu Zbirke zastupljene su sve vrste zemljovida - pregledni zemljovidi, tematski zemljovidi, topografski zemljovidi svih mjerila, planovi i pomorske karte, stari zemljovidi, rukopisni zemljovidi, astronomske karte i sve vrste atlasa.

 

 



Pisane vijesti