Ešaloni policije s ponosom stupali u svečanom mimohodu

Slika topvijesti/2015/kolovoz/04_08/04_08_000.jpg

Svečanim mimohodom u Ulici grada Vukovara u Zagrebu, započelo je danas obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja te 20. obljetnice vojno - redarstvene operacije „Oluja“ u kojoj su hrvatska vojska i policija oslobodile okupirana područja hrvatske države.  

Foto: MUP

Svečanim mimohodom u Ulici grada Vukovara u Zagrebu, započelo je danas obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja te 20. obljetnice vojno - redarstvene operacije „Oluja“ u kojoj su hrvatska vojska i policija oslobodile okupirana područja hrvatske države.

Sudjelovanju na mimohodu prethodio je prigodni svečani kolegij, koji su u proširenom sastavu u Ravnateljstvu policije održali potpredsjednik Vlade RH i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić i glavni ravnatelj policije Vlado Dominić s najbližim suradnicima i načelnicima policijskih uprava. Nakon održanog kolegija ministar Ostojić i glavni ravnatelj policije Dominić, zajedno s članovima kolegija uputili su se na svečani mimohod vojske i policije.

S početkom u 18 sati, nakon što je minutom šutnje odana počast svim poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima tijekom „Oluje“, predsjednica Republike Hrvatske i vrhovna zapovjednica Oružanih snaga RH Kolinda Grabar Kitarović izdala je zapovijed za službeni početak mimohoda. 

Nakon počasnog plotuna, tri borbena aviona MiG-21 Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane preletjela su preko Ulice grada Vukovara te je uslijedio mimohod pješačkih postroja.

Uz pripadnike Oružanih snaga RH, operativnih snaga civilnih struktura, Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Hrvatske gorske službe spašavanja, branitelja i povijesne postrojbe te kadeta Hrvatskog vojnog učilišta "Petar Zrinski", u svečanom mimohodu sudjelovali su i pripadnici Ministarstva unutarnjih poslova.

Pješački postroj Specijalne policije MUP-a, kojim je zapovijedao viši policijski inspektor Kruno Mihalinčić, činilo je 49 pripadnika Specijalne policije koji su bili naoružani jurišnom puškom VHS-2, dok je zapovjednik postroja bio naoružan samokresom XDM-9.     

Specijalna policija bila je prva organizirana postrojba na početku Domovinskog rata koja je pružila oružani otpor agresoru pojavom prvih barikada i napada na policijske postaje od Banovine, Pakraca, Plitvica, Kijeva, preko dubrovačkog primorja i Velebita. Bila je nositelj i sudionik najtežih oslobađajućih operacija "Maslenica",  "Medački džep" i "Bljesak", sve do vojno - redarstvene operacije "Oluja" u kojoj je zona odgovornosti napadnog djelovanja bila planirana kroz pet pravaca. U prvoj etapi operacije glavni cilj bilo je ovladavanje mjestom Gračac, repetitorom Čelavac, komunikacijom Obrovac-Gračac te komunikacijom Gračac-Medak-Gospić, a u drugoj oslobađanje svih gradova u zoni djelovanja i izlazak na državnu granicu Republike Hrvatske.

Uz pripadnike Specijalne policije, u pješačkom postroju bila su 33 pripadnika interventne policije i 16 polaznika Programa srednjoškolskog obrazovanja za zanimanje policajac/policajka, odjeveni u odore interventne policije. Ovim postrojem zapovijedao je policijski narednik Nenad Županić.

Dvadeset i jedno vozilo, dva plovila i pet motocikala, namijenjenih za obavljanja policijskih i drugih poslova iz nadležnosti Ministarstva unutarnjih poslova činilo je tehnički postroj MUP-a. U sastavu postroja bilo je 58 policijskih službenika u specijaliziranim timovima, a između ostalih vozila bio je i mobilni šalterski ured. Na čelu je bilo vozilo „Mitsubishi L-200, Pick-up“, u kojem je bio zapovjednik postroja glavni policijski inspektor Tomislav Naglić.

Prelet zračnih snaga MUP-a RH predstavljala su i tri helikoptera iz sastava Zrakoplovne jedinice Zapovjedništva specijalne policije - Agusta Bell 212, Airbus H 135 i Bell 206 B Jet Ranger III. Helikopteri u sastavu MUP-a RH su vrlo bitna poveznica svih službi i odjela, a posebnu ulogu dobivaju pri nadzoru kopnene i morske granice unutar teritorija Europske Unije.



Pisane vijesti