Okrugli stol o nacrtu Zakona o privatnoj zaštiti

Slika topvijesti/2013/studeni/Okrugli-stol.jpg

Foto: MUP

U Ministarstvu unutarnjih poslova održan je u srijedu, 27. studenoga, okrugli stol o prijedlogu nacrta Zakona o privatnoj zaštiti. Drugi je to sastanak koji je na tu temu organiziralo Ministarstvo a sve s ciljem izrade što bolje zakonske regulative iz područja privatne zaštite u Republici Hrvatskoj. Sastanak je organizirala pomoćnica ministra Ines Krajčak, a prisustvovali su MUP-ovi službenici iz Ravnateljstva policije, Sektora za inspekcijske poslove te predstavnici Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske udruge poslodavaca, Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Saveza udruga Hrvatski ceh zaštitara, Hrvatske udruge menadžera sigurnosti, Udruge ujedinjeni hrvatski zaštitari, Republičkog sindikata radnika Hrvatske, Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja i Časopisa Zaštita.   

Razlozi donošenja novog zakona

Istaknuto je da su razlozi donošenja novog zakona podići razinu kvalitete obavljanja zaštitarskih poslova, konkretizirati odredbe, uskladiti uvjete poslovanja za pravne i fizičke osobe izvan Hrvatske te uvesti nove kategorije osoba kojima se podiže razina kvalitete. Također, želi se učvrstiti stajalište o zaštitarskoj djelatnosti kao sigurnosnoj djelatnosti, uspostaviti veću razinu nadzora nad osobama i djelatnosti, skratiti vrijeme ishođenja odobrenja i dopuštenja te uvesti mogućnost osnivanja zaštitarske komore.

Novine u zakonu

Najznačajnije novine u odnosu na postojeći zakon odnose se na konkretno propisane uvjete koje moraju ispunjavati pravne osobe i obrtnici koji dolaze iz države članice Europske unije kao što su izdano odobrenje u matičnoj državi, a da bi u RH obavljali posao privatne zaštite moraju imati dopusnicu koju izdaje MUP. Nadalje, propisani su uvjeti za izdavanje dopusnice fizičkim osobama iz EU-a, kao što je završena izobrazba obavljanja poslova privatne zaštite u matičnoj državi i to najmanje u trajanju određenom posebnim propisom u RH, kao i aktivno poznavanje hrvatskog jezika.

U novom zakonu predlaže se uvođenje zaštitara-specijalista kao nove kategorije zaštitara koji bi obavljali najsloženije poslove tjelesne zaštite. Predlaže se da osnovna škola bude dovoljan stupanj obrazovanja za obavljanje čuvarskih poslova, kao i uvođenje mobilnih zaštitarskih ophodnji te izmještenih točki dežurstva.

Nadalje, svi poslovi privatne zaštite obavljali bi se temeljem ugovora o radu s ciljem da se spriječi fiktivno sklapanje ugovora o radu. Novost je da bi intervenciju po dojavnom signalu pružala najmanje dva zaštitara-specijalista, umjesto do sada samo jedne osobe, te da se intervencija mora pružiti u što kraćem roku ili najkasnije 15 minuta od vremena prijave.

Poziv za uključenje u raspravu

Pomoćnica ministra unutarnjih poslova Ines Krajčak je pozvala i druge zainteresirane da se uključe u raspravu oko Zakona o privatnoj zaštiti kako bi se to područje u Hrvatskoj što bolje reguliralo.

Kada se izradi konačan prijedlog propisa, Zakon o privatnoj zaštiti će proći internetsko savjetovanje sa zainteresiranom javnošću u trajanju od 30 dana kao i postupak procjene učinka propisa. 



Pisane vijesti