Suzbimo nasilje među djecom i mladima

Slika topvijesti/godina2010/ozujak/predavanje02.jpg

Foto: PU sisačko-moslavačka
U Osnovnoj školi Banova Jaruga u srijedu, 10. ožujka, policijski službenici Policijske postaje Kutina održali su predavanje roditeljima djece osmih razreda na temu Suzbijanje nasilja među djecom i mladima.

Policajci su roditeljima i razrednicama osmaša objasnili kako postoje razni oblici nasilja i to:  fizičko (naguravanje, udaranje i sl.), verbalno (nazivanje pogrdnim imenima), psihološko (posramljivanje, omalovažavanje i dr.) i socijalno nasilje (ogovaranje, ignoriranje i dr.). 

Roditelje su upoznali sa načinima reagiranja djeteta ako je ono žrtva nasilja. Djeca na nasilje mogu reagirati: nasiljem, potiskivanjem, regresijom (uništava predmeta oko sebe), prihvaćanjem i racionalizacijom. U svakom slučaju kod djeteta treba razvijati osjećaj upravo za racionalizaciju kako bi nadležne službe u njihovim slučajevima mogle pravovremeno intervenirati te im pomoći.

Bilo je riječi i o sankcijama koje mogu biti izrečene mladim nasilnicima, a to su: sudski ukor, posebne obveze, upućivanje u centar za odgoj, upućivanje u odgojnu ustanovu ili  maloljetnički zatvor.

Zbog sve većeg broja djece koja koriste internet, policijski službenici su roditelje upozorili na veću pozornost te opasnosti koje vrebaju ako njihovo dijete nekontrolirano koristi internet. Opasnosti prijete ako dijete preko interneta daje svoje osobne podatke, „dijeli“ svoju lozinku s prijateljima, ubacuju svoje fotografije i slično. Potencijalna opasnost prijeti i od nekontroliranog korištenja mobitela jer se mogu dopisivati s nepoznatom osobom za koju ne znaju tko je, a koja može biti potencijalni zlostavljač.

Policijski službenici roditelje su pozvali na kontrolu noćnih izlazaka svoje djece, naročito nakon 23 sata, kada policija prema njima postupa po članku 95. Obiteljskog zakona. 

Zaključak predavanja bio je kako je potrebno promijeniti tradicionalne stavove društva i pojedinca te prihvatiti činjenicu da se nasilje događa nama, tj. našoj djeci, a ne nekom drugom. S toga već danas svaki pojedinac ovog društva treba početi ozbiljnije promišljati što može i što treba učiniti kako bi se nasilje među mladima iskorijenilo te kako bi naša djeca bila što sretnija.



Stranica