Trgovanje ljudima - ropstvo modernog doba

Slika topvijesti/ozujak08/trg-mig1.jpg
Svečani završetak projekta - Obuka policijskih službenika MUP-a RH u području trgovanja ljudima i krijumčarenja migranata

„Nositelji obuke i predavači u ovom projektu bili su policijski službenici za organizirani kriminalitet, nadležni za praćenje problematike trgovanja ljudima, koji su prošli sustavnu multidisciplinarnu obuku, organiziranu od strane Međunarodne organizacije za migracije i Uprave kriminalističke policije i svi se slažu da je to, s njihove strane, bio dobro obavljen posao. Ovakav način izobrazbe „od prakse za praksu" pokazao se kao dobar model ne samo u Republici Hrvatskoj, nego je prihvaćen kao najbolja praksa i u mnogim članicama Europske unije i šire. Želim naglasiti da je Republika Hrvatska posljednjih nekoliko godina na ovom području napravila mnogo, no istina je također, da sve državne institucije uključene u suzbijanje ovih dviju pošasti današnjeg vremena, imaju još mnogo toga učiniti kako bi se i na ovom području uspostavio učinkovit i održiv sustav i postigli potrebni standardi.“, rekao je ravnatelj policije Marijan Benko, na prigodnoj svečanosti završnice projekta "Obuka policijskih službenika Ministarstva unutarnjih poslova RH u području trgovanja ljudima i krijumčarenja migrantima" upriličenoj u petak, 28. ožujka u Ravnateljstvu policije. 

Suorganizaciju svečanosti i provedbu projekta potpisuju Ministarstvo unutarnjih poslova RH, Veleposlanstvo UK Velike Britanije i Sjeverne Irske u RH te Međunarodna organizacija za migracije u RH - IOM.

Uz veleposlanika UK Velike Britanije Nj.E. Johna Ramsdena, pomoćnika ministra MUP-a RH Filipa Dragovića te ravnatelja policije Marijana Benka svečanosti je nazočila  savjetnica Ureda Vlade RH za ljudska prava Silvija Trgovec Greif, načelnik Uprave za granicu MUP-a, Nikola Milina te brojni sudionici projekta,  policijski službenici MUP-a.

U ime domaćina i organizatora MUP-a RH ravnatelj policije Marijan Benko okupljenima se obratio riječima dobrodošlice i zahvale na suradnji ključnim partnerima u uspješnoj sprovedbi ovoga projekta: Vladi Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, veleposlaniku Ramsdenu, Međunarodnoj organizaciji za migracije - IOM-u, voditeljici Lovorki Marinović, Uredu za ljudska prava Vlade Republike Hrvatske, Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske, Hrvatskom crvenom križu i drugim vladinim i nevladinim organizacijama

Osvrćući se na uspješnost i svrhovitost ovoga projekta, obuke policijskih službenika MUP-a RH u području trgovanja ljudima i krijumčarenja migranata Benko je između ostaloga ukazao i na činjenicu da je suzbijanje trgovanja ljudima i krijumčarenja migranata, osim za policiju, težak izazov i za sve druge državne institucije i službe, prije svega, državno odvjetništvo, sudove i službe u sustavu socijalne skrbi te je tim više značajnija naša suradnja na tom području.

Silvija Trgovec Greif, savjetnica Vladina Ureda u svom je obraćanju okupljenima istaknula: „Svi koji smo ovdje prisutni svjesni smo činjenice da trgovanje ljudima kao oblik ropstva modernog dobra predstavlja s jedne strane oblik međunarodnog organiziranog kriminaliteta i s druge strane permanentno i višestruko kršenje ljudskih prava žrtava. Stoga je naš zadatak učinkovita identifikacija žrtava uz pružanje svih oblika pomoći i zaštite te progon počinitelja kaznenog djela trgovanja ljudima.

Republika Hrvatska ima sveobuhvatnu četverogodišnju Nacionalnu strategiju suzbijanja trgovanja ljudima te operativne planove s konkretnim aktivnostima koje se u svrhu dosizanja strateških ciljeva trebaju provesti. Kako je trgovanje ljudima multidisciplinaran problem, aktivnosti njegova suzbijanja moraju biti sveobuhvatne i brojne. Stoga su navedenim dokumentima obuhvaćena različita područja aktivnosti, od izgradnje zakonodavnog okvira za uspješno suzbijanje trgovanja ljudima, preko identifikacije žrtava i progona počinitelja, pomoći i zaštite žrtava, prevencije, koordinacije aktivnosti i međunarodne suradnje. Naravno, i obrazovanje ciljanih skupina profesionalaca uključenih u sustav suzbijanja trgovanja ljudima čine nezaobilazni dio. U sustav obrazovanja uključeni su svi koji na bilo koji način doprinose suzbijanju navedene pojave: predstavnici MUP-a, državni odvjetnici i suci, predstavnici sustava socijalne skrbi, predstavnici diplomatskog i konzularnog osoblja, predstavnici organizacija civilnog društva i drugi“, te dodala na kraju, „Završetak ovog projekta predstavlja ispunjenje još jednog cilja zacrtanog Nacionalnim programom za suzbijanje trgovanja ljudima. Njegovo dovršenje značajno je i s aspekta identifikacije žrtve i s aspekta organiziranja pravovremene pomoći i zaštite, ali i za uspješan progon počinitelja. Zadivljujući je broj educiranih policijskih službenika iz sastava granične policije, vrlo su dojmljivi materijali koji su proizašli iz navedenog projekta. Uredu za ljudska prava Vlade RH bila je čast i zadovoljstvo sudjelovati u provedbi ovog projekta, sretni smo što možemo s Vama sudjelovati u ovoj svečanosti. Osobno, kao tajnica Nacionalnog odbora za suzbijanje trgovanja ljudima, odgovorna za pripremu izvješća o provedbi Operativnog plana za suzbijanje trgovanja ljudima moram izraziti svoje veselje da će se provedena edukacija policijskih službenika iz sastava granične policije i svi drugi rezultati ovog Projekta naći u našem izvješću Vladi.“

Lovorka Marinović, voditeljica Ureda IOM-a u RH zahvalila je MUP-u RH i Vladi Velike Britanije na organizaciji projekta kazavši da je on bio plod višegodišnje zajedničke uspješne suradnje. U čestitkama i pohvalama MUP-u RH na provedbi projekta Marinovićevoj se pridružio i veleposlanik UK Velike Britanije i Sjeverne Irske John Ramsden kazavši kako je iznimno zadovoljan suradnjom s MUP-om RH te da je hrvatska granična policija vrlo važna za Hrvatsku, ali i za cijelu Europsku uniju, obzirom da će RH uskoro postati njezina punopravna članica te će time čuvati vanjske granice EU. Kazao je i kako je trgovanje ljudima strašan zločin koji treba spriječiti.

O posebnim  značajkama ovog projekta govorio je načelnik Nikola Milina rekavši kako je, osim obuke 27 multiplikatora iz sastava granične policije, projekt bio usmjeren i na obuku značajnog broja drugih policijskih službenika granične policije, odnosno pomoćnika načelnika policijskih postaja, što znači, onih policijskih službenika i rukovoditelja koji prvi dolaze u kontakt s potencijalnim žrtvama trgovanja ljudima i krijumčarenja migranata.

Ovaj projekt inače doprinosi osnaživanju profesionalnih vještina policijskih službenika u borbi protiv trgovanja i krijumčarenja ljudima. Primjenom EU standarda za screening, otkrivanje i obrada krijumčarenja migranata i žrtava trgovanja ljudima pridonosi promicanju i jačanju nadzora državne granice Republike Hrvatske, te time potpomaže nastojanja za priključenje EU kroz potporu Nacionalnoj strategiji u usklađivanju propisa sa načelima, tehničkim standardima i praksom EU.

Proveden je prema zajedničkim zahtjevima Uprave za granicu MUP-a RH i Međunarodne organizacije za migracije - IOM u sklopu Nacionalnog programa za suzbijanje trgovanja ljudima Vlade RH, a uz financijsku potporu Vlade Velike Britanije u vrijednosti 112 tisuća britanskih funti, odnosno preko milijun kuna, provođen je od rujna 2006. do ožujka 2008. Glavna postignuća projekta Milina je obrazložio u slijedećih šest točaka: 1. Kroz dva seminara obučeno je 27 multiplikatora, policijskih službenika iz sastava granične policije; 2. Multiplikatori su svoje znanje kroz niz seminara i jednodnevnih radnih sastanaka prenijeli na 350 policijskih službenika za nezakonite migracije i policijskih službenika za prekogranični kriminalitet iz policijskih uprava, odnosno policijskih postaja; 3.   Provedeno je i 6 jednodnevnih seminara za pomoćnike načelnika policijskih postaja, nadležnih za poslove granične policije (seminarima je nazočilo 173 navedena rukovoditelja); 4. Izrađen je priručnik za graničnu policiju „Suzbijanje krijumčarenja i trgovanja ljudima",   koji je uz promidžbene plakate i letke dostavljen na uporabu ustrojstvenim jedinicama Ravnateljstva policije, policijskim upravama, postajama,   kao i na granične prijelaze; 5. Za potrebe promidžbe, kao i stručne izobrazbe, izrađena su 2 filma koja obrađuju ovu problematiku, naslova: „Nije na prodaju" i „Jesi li žrtva trgovanja ljudima?"; 6. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske donirala je 11 kompleta opreme za prezentaciju koji se sastoje od 11 prijenosnih računala, 11 video projektora te 11 platna za projekciju. Spomenutom opremom su zaduženi multiplikatori, radi nastavka izobrazbe.

U drugom dijelu svečanosti okupljenim sudionicima projekta podijeljena su priznanja i zahvale u ime organizatora te su im prikazani navedeni edukativni filmovi: Nije na prodaju i Jesi li žrtva trgovanja ljudima.



Stranica