- Objavljeno: 02.06.2007.
Uništavanje eksplozivnih sredstava
Na Vojnom poligonu „Crvena Zemlja“ kod Knina, policijski su službenici protueksplozijske zaštite MUP-a 30. svibnja 2007. godine uz logističku potporu Zapovjedništva hrvatske kopnene vojske i Zapovjedništva za logistiku, obavili uništavanje 1 256 kom različitih minsko-eksplozivnih i neeksplodiranih ubojnih sredstava, oko 25 500 komada različitog streljiva i oko 50 kilograma neupotrebljivog eksploziva (ukupno oko 1 500 kg eksplozivnih sredstava i streljiva).
Radilo se o topničkom streljivu kalibra 20 do 155 mm, projektilima za VBR, protupješačkim i protuoklopnim minama, ručnim bombama, kazetnim bombicama, tromblonskim trenutnim i kumulativnim minama, minama za minobacače i dr.
Eksplozivna su sredstva pronađena i izuzeta tijekom prvih pet mjeseci ove godine na područjima policijskih uprava zagrebačke, karlovačke, koprivničko-križevačke i krapinsko-zagorske. Radi se o velikoj količini eksplozivnih sredstava uzme li se u obzir da je od završetka Domovinskog rata prošlo gotovo jedanaest godina i da je riječ o eksplozivnim sredstvima pronađenim izvan minski sumnjivih prostora.
Zahvaljujući Zapovjedništvu hrvatske kopnene vojske koje je ustupilo poligon, kao i Zapovjedništvu za logistiku koje je osiguralo prisutnost medicinske ekipe, rovokopač i tjelesno osiguranje zone na kojoj su se obavljali radovi, uništavanje je provedeno na siguran način sukladno Standardnom operativnom postupku i pravilima struke. Eksplozivna sredstva određena za uništavanje složena su na propisani način u deset iskopanih fugasa (rovova), u kojima se mogla nalaziti točno određena količina i vrsta eksplozivnih sredstava, koja su nakon zatrpavanja uništena detonacijom.
Prema riječima službenika Protueksplozijskog odjela Uprave policije, javnosti je nepoznat podatak da službenici protueksplozijske zaštite svakodnevno izlaze na desetak intervencija radi dojava građana o pronalasku eksplozivnih sredstava. Primjerice, samo tijekom 2006. godine policijski službenici protueksplozijske zaštite izuzeli su 13 108 komada različitih eksplozivnih sredstava ukupne težine oko 14,5 tona. Iako je najviše ovakvih intervencija na području policijskih uprava gdje su se odvijala ratna djelovanja, najrazličitija eksplozivna sredstva pronalaze se i na području svih ostalih policijskih uprava.
Građani ih pronalaze odbačene na smetlištima, u kontejnerima za smeće, uz prometnice, tijekom čišćenja obiteljskih kuća i gospodarskih objekata preminulih vlasnika, te na i oko prostora nekadašnjih vojarni. Na područjima gdje su se odvijala ratna djelovanja, a koja nisu minski sumnjiva, eksplozivna se sredstva najčešće pronalaze tijekom obrađivanja poljoprivrednog zemljišta, prilikom obavljanja radova uz prometnice, u napuštenim i ruševnim objektima, u šumama i sl.
U većini slučajeva pronađena eksplozivna sredstva su uočljiva i ne predstavljaju direktnu opasnost, pod uvjetom da se ne diraju ili prenose. Građani ih ne smiju sami donositi u policijske postaje, nego je mjesto pronalaska potrebno obilježiti i o pronalasku odmah obavijestiti policiju koja će na mjesto događaja uputiti službenike protueksplozijske zaštite. Nakon pregleda pronađenog eksplozivnog sredstva i mjesta njegova pronalaska, eksplozivna sredstva za koja prosude da nisu sigurna za prijevoz do skladišta, uništit će na mjestu pronalaska uz poduzimanje potrebnih mjera sigurnosti.