Zaključci međuresornog sastanka o nasilju nad ženama

Slika topvijesti/godina2010/RUJAN/resorni10.jpg

Predsjednica Vlade je posebno istaknula kako će svatko u svom području rada nastojati poboljšati sustav, bolje se međuresorno povezati i koordinirati, unatoč činjenici što imamo dobre strategije u borbi protiv nasilja u obitelji i

Danas, 1. listopada u Ministarstvu unutarnjih poslova održan je međuresorni sastanak kojeg je na temu nasilja nad ženama i nasilja u obitelji sazvao ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko. Nakon sastanka sudionici su iznijeli svoje zaključke.

Okupljenim mnogobrojnih novinarima najprije se obratila predsjednica Vlade RH Jadranka Kosor te istaknula kako je nasilje u obitelji iznimno bolna tema o kojoj se danas razgovaralo. Istakla je svoje zadovoljstvo što su se sastali svi relevantni čimbenici koji postupaju, a to je policija, zdravstvo, socijalna skrb, pravosuđe, obrazovanje, sudstvo, pravobranitelji i mnoge druge institucije.

Predsjednica Vlade je, u navođenju zaključaka, posebno istaknula kako će svatko u svom području rada nastojati poboljšati sustav, bolje se međuresorno povezati i koordinirati, unatoč činjenici što imamo dobre strategije u borbi protiv nasilja u obitelji i dobre zakone iz tog područja. Posebno se osvrnula na prevenciju u području nasilja nad ženama i nasilja u obitelji u koju se snažnije mora uključiti obrazovni sustav i to kroz rodno osviještene programe.

Što se tiče represije, predsjednica Vlade istaknula je da je većina sudionika sastanka mišljenja kako je potrebno još postrožiti zakonsku regulativu u tom području. U ovom području bitna je i aktivnost medija. Naime, mediji su bitni u prevenciji i u obilježavanju nasilnika.

- Nitko tko je nasilnik u obitelji, tko tuče svoju ženu ili partnericu ne može u RH biti ugledan član društva, on ne može biti ništa. Kada nasilnici budu imali taj tretman imati ćemo i puno veće rezultate – rezimirala je predsjednica Vlade RH.

Na idućem sastanku na ovu temu biti će pozvani i predstavnici lokalne vlasti, a domaćim će biti Vlada RH.

- Ako je ljudski život najveća vrijednost, onda je njegova zaštita najveći prioritet – započela je svoje obraćenje pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Gordana Lukač Koritnik.

Njen Ured se nasiljem nad ženama bavi već dugi niz godina i stava je kako prevencija, ali i represija imaju bitnu ulogu. Naime, ako žrtva kroz sudsku odluku ne dobiju zaštitu, cijeli sustav pada.

Koordinatorica Autonomne ženske kuće, Neva Tole, istaknula je kako je ovo prvi sastanak koji je sazvan na ovako visokoj državnoj razini, što mu daje posebnu težinu.

- Vrlo je važno da se redovito sastajemo te da se edukacijski programi djelatnika iz resora socijalne skrbi, zdravstva, tužilaštva, sudstva i policije baziraju na rodnom postavu, jer nasilje nad ženama jest rodno pitanje - zaključila je gđa Tole.

 

 



Pisane vijesti