Zaštitimo djecu od seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja

Slika topvijesti/2015/studeni/europski dan/slika01.jpg

Trećim Europskim danom zaštite djece od seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja nastavljaju se aktivnosti Odbora ministara Vijeća Europe o pokretanju kampanje zaustavljanja seksualnog nasilja nad djecom „Jedno od pet“ (engl. One in five). Taj dan obilježava se 18. studenog, a u javnosti je kampanja prepoznatljiva kao „Kiko i ruka“ u sklopu koje je nastao edukativni crtić i slikovnica „Kiko i ruka“ koji naglašava zabranu bilo kakvog dodirivanja donjeg rublja djece.

Ove godine ciljevi kampanje su podizanje svijesti javnosti o potrebi preveniranja seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja djece te javne diskusije o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja kao i potrebi prevencije i suzbijanja stigmatizacije žrtava. Konvencija o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja, poznatija kao Lanzarote konvencija, zahtjeva kriminalizaciju svih oblika spolnih delikata na štetu djece, a Republika Hrvatska je jedna od 42 zemlje koja je Konvenciju potpisala i ratificirala. Ovogodišnji cilj kampanje je motivirati i druge zemlje da pristupe potpisivanju i ratifikaciji Konvencije.

Na stranicama Vijeća Europe nalaze se kratki filmovi i drugi materijali namijenjeni djeci, roditeljima ali profesionalcima koji rade s djecom. Kratki filmovi namijenjeni djeci različitih dobnih skupina na djeci prepoznatljiv način ilustriraju različite oblike nasilja i načine na koji se djeca mogu zaštiti.

U slučajevima spolnog iskorištavanja i zlostavljanja djece, uključujući i zlouporabe djece putem suvremenih tehnologija i interneta postupaju posebno educirani policijski službenici za mladež koji  s posebnim obzirom postupaju prema djeci žrtvama i kojima se građani mogu s povjerenjem obratiti.

U cilju zaštite mladih osoba od sve prisutnijih zlouporaba putem interneta najvažnije je osvještavanje djece o rizicima internetskih i drugih on-line komunikacija kako bi sama djeca samozaštitnim ponašanjem onemogućila počinitelje u njihovim pokušajima i namjerama seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja.  

Materijali: 

Za djecu od 3 do 7 godina
Za roditelje
Za učitelje i druge osobe koje rade s djecom
Brošura - Europski dan zaštite djece od seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja

Prijavite zlostavljanje preko Red Buttona

Spolno iskorištavanje i zlostavljanje na djecu ostavlja višestruke i dalekosežne posljedice stoga građani svaku sumnju na spolno zlostavljanje i iskorištavanje djece mogu prijaviti putem MUP-ove on-line aplikacije Red Button, dolaskom u policijsku postaju ili pozivom na broj 192.
Aplikacija Red Button za on-line prijavu seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece pokrenuta je 2013. godine. Namijenjena je svima, ali je posebno prilagođena djeci i omogućuje prijavljivanje sadržaja na internetu za koji se sumnja da je nezakonit i odnosi se na različite oblike iskorištavanja ili zlostavljanja djece.

Što je seksualno zlostavljanje?

Seksualno zlostavljanje je niz aktivnosti, od nasilnog i nenasilnog spolnog odnosa ili s njim izjednačene spolne radnje, neprimjerenog dodirivanja do udvaranja odrasle osobe, navođenja ili primoravanja djeteta da gleda filmove, časopise, slike i slične materijale s pornografskim sadržajima, samozadovoljavanja pred djetetom, pokazivanja genitalija djetetu, izlaganja djeteta da golo pozira odraslim osobama, sve do uhođenja djeteta kada se kupa ili presvlači.    

Dodatne informacije:      
Znakovi koji upućuju na seksualno zlostavljano dijete
Kako prepoznati opasnost od seksualnog zlostavljanja?

Sutra 19. studenog obilježava se Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece, a 20. studenoga obilježava se Međunarodni dan dječjih prava. Stoga podsjećamo na dvije preventivne kampanje Europola o cyber kriminalitetu djece i kampanji protiv on-line seksualnog iskorištavanja djece.

Europolova kampanja o prevenciji Cyber kriminaliteta

Cyber kriminal ili cyber sigurnost: Što ćeš odabrati?, naziv je Europolove kampanje podizanja svijesti o prevenciji Cyber kriminaliteta i to savjetima za djecu, učitelje i roditelje o tome što učinit da djeca ne postanu cyber kriminalci.
Poster Što češ ti odabrati 

Europolova kampanja Reci NE (Say NO) protiv on-line iskorištavanja djece

Iznuđivanje i ucjena djece putem interneta, vrsta je digitalne ucjene kojom počinitelj koristeći seksualne informacije ili fotografije dolazi do novih seksualnih materijala, usluga ili novca. Iako je posljednjih nekoliko godina ova vrsta iskorištavanja djece  uvelike porasla, u većini slučajeva ostaje neprijavljena.

Kao odgovor na ovu sve rašireniju pojavu, europska zakonodavna zajednica udružila je snage sa partnerima iz privatnog sektora kako bi pokrenula kampanju „Reci NE“. Uz potporu Europola, cilj kampanje je pružiti informacije djeci koja već jesu ili mogu postati žrtve kao i ojačati mehanizme prijavljivanja ovakvih slučajeva, ali i potpore žrtvama.

U sklopu kampanje snimljen je i kratak film preveden na sve jezike EU čija je svrha pomoći ljudima da prepoznaju potencijalni slučaj Internet ucjene djece, pružiti online savjete i istaknuti važnost prijavljivanja ovakvih slučajeva policiji i drugim nadležnim službama. Film možete pogledati OVDJE.

Materijali:

Police across Europe issue warning about the online coercion and extortion of children
Online sexual coercion and extortion as a form of crime affecting children
Online child sexual coercion and extortion – loking for sexual material
Online child sexual coercion and extortion – looking for your money



Pisane vijesti