Završilo obilježavanje 'Dana sjećanja na žrtvu Vukovara'

Slika topvijesti/studeni/ovcara_godisnjica.jpg

Obilježavanje "Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine" završilo je jučer, 20. studenoga u Vukovaru odavanjem počasti, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća, žrtvama ubijenima 20. studenoga 1991. na Ovčari.

Obilježavanje "Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine" završilo je jučer, 20. studenoga u Vukovaru odavanjem počasti, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća, žrtvama ubijenima 20. studenoga 1991. na Ovčari. Nakon što su 18. studenoga 1991. pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojba ušli u Vukovar, iz vukovarske bolnice je odvedeno najmanje 260 ranjenika, civila i medicinskog osoblja od kojih je 200 ubijeno na jučerašnji dan na Ovčari te pokopano u masovnu grobnicu, dok se za preostalim odvedenim osobama još traga.

U spomen na žrtve Ovčare od kojih su do sada identificirane 192, u organizaciji Udruge udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata grada Vukovara održan je komemorativni program pod nazivom "S vjerom u Boga i molitvom za pravdu". Polaganjem vijenaca te paljenjem svijeća u dvorištu vukovarskog Veleprometa, u kojemu je srpski agresor još u rujnu 1991. otvorio prihvatni logor kroz koji je tijekom agresije i okupacije Vukovara, prošlo oko 10.000 branitelja i civila, odana je počast za njih oko 700 koji su stradali tijekom zatočeništva u Veleprometu. Po riječima bivšeg zatočenika u Veleprometu, vukovarskog povjesničara Mirka Kovačića, zatočenike su tamo počeli dovoditi 16. rujna, kada je srpski agresor zauzeo četvrt Sajmište u kojoj se Velepromet nalazi. Za sve stradale zatočenike srpskih koncetracijskih logora Misu zadušnicu u Veleprometu predvodio je vinkovački župnik i dekan msgr. Tadija Pranjić. 

U spomen na ratnog izvjestitelja Hrvatskog radija Vukovar Sinišu Glavaševića, ubijenog na jučerašnji dan 1991. godine na Ovčari, u Gradskoj knjižnici održani su Novinarsko-književni susreti "Grad - to ste vi" koje su uz Gradsku knjižnicu utemeljili Hrvatski radio Vukovar, Hrvatsko društvo književnika (HDK) i Hrvatsko novinarsko društvo (HND). Sudionici susreta, među kojima su bili i predsjednik HDK Stjepan Čuić i HND-a Dragutin Lučić, imali su prigodu poslušati do sada neobjavljene tonske zapise razgovora Siniše Glavaševića. Prema podacima vukovarske Opće bolnice, tijekom agresije na Vukovar stradale su 1624 osobe, dok ih je 1219 ranjeno.

U srpske koncentracijske logore, nakon što je slomljena obrana grada, odvedeno je više od sedam tisuća zarobljenih hrvatskih branitelja i civila dok je iz grada prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata nalaze se još 354 hrvatska branitelja i civila s područja Vukovara.



Stranica